OKOLO OSTROVA

Zanzibar je fascinujúci tropický ostrov s nádhernými plážami, vôňou korenia a zaujímavou históriou. Zanzibarské súostrovie tvorí viac ako 120 ostrovov a ostrovčekov. Hlavný a najväčší sa volá Unguja. Celý ostrov je koralového pôvodu a všetko, čo je tu postavené (okrem moderných budov) je z koralového kameňa. Dedinky sú takmer všade, keď nie je dedinka, je farma a kokosové palmy. Absolútna exotika. Rezorty, hotely a penzióny sú rozmiestnené pravidelne okolo celého ostrova a v hlavnom meste Stone Town. Centrum mesta je chránené UNESCO-m a keď sa pôjdete do mesta pozrieť, uvidíte prečo. Swahilská architektúra dopĺňaná arabskými a indickými motívmi je očarujúca. Mesto si stále drží svoju atmosféru, nečakajte vyupratované ulice, alebo čistú tržnicu. Tá pochádza zo 16. storočia a veľa sa v nej nezmenilo.

V areáli dnešnej anglikánskej katedrály bol posledný trh s otrokmi vo východnej Afrike a o zrušenie tohto obchodu sa zasadil aj slávny škótsky misionár a objaviteľ, Dr. David Livingstone. Otrokársku históriu si pripomeniete v tomto kostole. Neďaleko Stone Town je posledný zvyšok pôvodného lesa, Jozani forest. Nájdete tu mahagónové stromy staré viac ako 120 rokov, 15 metrov vysoké pandanusy a opice guerézy červené-zanzibarské, ktoré nenájdete nikde inde na svete, iba v tomto lese. Nemá ich žiadna ZOO, ani súkromná zbierka a dostanete sa k nim takmer na dotyk. Rezorty sú prevažne na pobreží a ponúkajú širokú škálu úrovní. Koralový útes okolo ostrova zaručuje pokojnú vodu a množstvo pekných miest na šnorchlovanie alebo potápanie. Vo všeobecnosti je tento ostrov dokonalým miestom na relax na pláži, ale aj aktívny oddych spojený s poznávaním. 

S ČÍM SI SPOJIŤ ZANZIBAR?

Safari v Ngorongoro

Táto bývalá sopka sa nachádza v páse známom ako Veľká východoafrická priekopová prepadlina. Samotný kráter Ngorongoro je zvyšok po sopke, ktorá explodovala. Ostali tu iba základy, najväčšia neporušená kaldera, ktoré teraz robia z tohto miesta jedno z najlepších prírodných divadiel sveta. Na ploche 260 km2 je najväčšia hustota šeliem vo voľnej prírode na Zemi. Levy a hyeny tu máte šancu vidieť takmer na 100 %. Občas hlásia aj pozorovania leopardov, ale tí sa ukrývajú v lese Lerai a na okraji krátera, kde ich ťažšie zbadáte. Na dne krátera je safari vždy vynikajúce, pričom na konci obdobia sucha je hustota zvierat najvyššia. Vtedy sa všetkých 30 000 kusov veľkej zveri zdržuje v blízkosti posledných zdrojov vody a Vy tak máte šancu zažiť úžasné chvíle uprostred stáda pakoní a zebier, sledovať niekoľko sto členné stáda byvolov, alebo si len vychutnávať prítomnosť nosorožčej matky s mláďaťom.

Keďže tu týchto prehistorických tvorov je približne 35 kusov, veľmi sa Vám zvyšuje šanca ich vidieť. Samce sa tu trvalo nezdržiavajú, prichádzajú iba občas, ale samice s mláďatami sú stálymi obyvateľmi. Naopak, slonov je tu menej. Samice s mláďatami sem neschádzajú a ak áno, iba výnimočne, keď už inde na okolí nie je voda. Samce zídu dolu po strmých stenách krátera a užívajú si krásy tohto miesta. Preto tu najčastejšie vidíte skupiny starých samcov s obrovskými klami. Na dne sa nachádzajú jazerá so sladkou aj "slanou" vodou. Sladké jazerá sú domovom pre hrochy a ostatné zvieratá sa sem chodia napájať. Alkalické jazero Magadi je napájané podzemným prameňom, ktorý so sebou prináša čiastky sódy a je miestom, kde sa v určitom období zdržiava veľký kŕdeľ plameniakov. Vidieť túto ružovú záplavu na vlastné oči je nezabudnuteľný zážitok. Toto miesto by ale aj bez takéhoto množstva zvierat bolo zaujímavé.

Safari v Serengeti

Tento park je najväčším Národným parkom vo Východnej Afrike. Bez priľahlých chránených území má rozlohu 14 000 km2. Je to miesto, kde sa odohráva už zmieňovaná veľká migrácia. Je to typická savana s jednou zvláštnosťou. Tou sú „kopjes“, sopečné vyvreliny, tvoriace veľké balvany naskladané na seba a bez plánu porozhadzované po krajine. Tu sa ukrývajú rôzne druhy živočíchov od levov, leopardov až po malého vzdialeného príbuzného slona - damana skalného. Takisto sú to obľúbené miesta hadov, napríklad pytónov. Tých je občas vidieť sa vyhrievať na rannom slnku. Serengeti v jazyku Masajov, posledných pôvodných obyvateľov oblasti, znamená Nedozierne pláne. To je to, čo sa Vám tu ako pohľad naskytne.

Nedozierne pláne, na ktorých uvidíte bezpočet zvierat rôznych druhov bez náznaku civilizácie. Tu sa budete cítiť ako prví objavitelia nových končín. Antilopy, žirafy, slony, levy, zebry, skrátka všetko, kvôli čomu na safari idete. Za hranicou Serengeti a Maasai Mara je oblasť, kde môžete stretnúť Masajov, pastierov a kedysi obávaných bojovníkov. Títo ľudia si stále žijú po svojom a odmietajú výdobytky nášho moderného sveta. Obliekajú sa do jednoduchého odevu z jedného kusa károvanej látky, nosia oštep na ochranu stád proti predátorom a sandále vyrobené z použitých pneumatík a ženú svoje stáda dobytka za pastvou alebo vodou.

Výstup na Kilimandžáro

Za 30 rokov, čo BUBO navštevuje Afriku, sme vyskúšali sme všetkých 7 oficiálnych ciest na vrchol. Od tých najkratších (a najlacnejších) – Coca Cola Route a Whisky Route sme postupne prechádzali na tie lepšie a scénickejšie. V jedlo leto sme vyšli až po Stella Point do výšky 5 685 m, tesne pod vrchol. No to nestačí, a preto sme sa teraz rozhodli o veľkú zmenu. Vytvorili sme BUBO Route. Najlepšie cesty na Kilimandžáro nájdete tu.

Národný park Tarangire

Zatiaľ nie veľmi známy park, ktorý leží na východ od jazera a rovnomenného parku Manyara, známeho pre svoje kŕdle plameniakov a levy loziace na stromy. Park Tarangire má však jednu dôležitú vlastnosť. Nachádza sa tu posledná pre zvieratá pitná voda na okolí. Keď vrcholí obdobie sucha, sťahujú sa sem stáda zo širokého okolia. Zo severozápadu prichádzajú až zo 150 km vzdialeného Serengeti a z východu zasa z Masajskej stepi, ako sa volá zatiaľ nechránené územie, kde žije veľké množstvo divej zveri spolu s tanzánskymi pastiermi a poľnohospodármi. Cez park Tarangire preteká rieka, ktorá drží poslednú vodu v širokom okolí. Z tohto dôvodu je v októbri veľmi populárny a vyhľadávaný.

Okrem nosorožcov ponúka tento park všetky zvieratá, ktoré na savane a v buši žijú. Ďalšou jeho jedinečnosťou je krajina samotná. Savana a buš, z ktorej vyrastajú majestátne a tajomné baobaby, dotvárajú už tak úžasnú scenériu. Najlepšie spravíte, ak si ráno počkáte pri rieke, kde sa odohráva život. Sem sa prichádza každý zvierací obyvateľ napiť, poprípade vyskúšať šťastie pri love. Treba pozerať aj do vysokej trávy popri ceste, lebo môžete zbadať aj menšie tvory, ako sú napríklad mangusty, alebo jedny z najmenších antilop sveta - 35 cm vysoké Dik-Diky. Ak ste v Tanzánii práve koncom obdobia sucha, tento park nevynechajte.

K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia, Keňa


náročnosť

15 dní

Trvanie

6859
E

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

16 dní

Trvanie

4842 5380€
R

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia

26.11. → 06.12. +62 termínov

náročnosť

11 dní

Trvanie

2046
K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3724
TOP 20: Najkrajšie pláže sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 20: Najkrajšie pláže sveta

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Veľký prehľad afrického safari
Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
Zanzibar - koralové pobrežia, najkrajšie pláže a vôňa klinčeka
Blog

Blog Zanzibar - koralové pobrežia, najkrajšie pláže a vôňa klinčeka

V Indickom oceáne sa ukrýva skupinka menších ostrovov, ktoré stabilná rovníková klíma, dokonalé pláže, unikátny historický a geografický význam či…

Peter Droba 11 min. čítania
Ako bývame na africkom safari?
Blog

Blog Ako bývame na africkom safari?

Veľa ľudí si kladie otázku, ako vyzerá ubytovanie počas safari v Afrike. Verte či neverte, takýto luxus by ste neočakávali. Afrika a safari s tým…

Martin Karniš 2 min. čítania