Ako sa zbaliť na Zanzibar?

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je cca 23 kg do batožinového priestoru na medzinárodných letoch a iba 15 kg na lokálnych letoch. Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Plus samozrejme príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Počítajte aj s vyššou vlhkosťou vzduchu na brehu oceánu, ktorá spôsobí navýšenie váhy batožiny o cca 1,5 kg. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch a počas safari a presunov ho budete mať pri sebe.

Chystáte sa skombinovať návštevu Zanzibaru s výstupom na Kilimandžáro? Všetky informácie k tomu, ako sa zbaliť na Kilimandžáro nájdete tu.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače, power banky) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky. Ak plánujete nabíjať telefón, videokameru alebo digitálny fotoaparát, zásuvky sú „typu G“ako vo Veľkej Británii, viď. nižšie. Napätie je 220V. Ak nemáte správny adaptér, môžete si ho dokúpiť ešte pred odchodom v obchode s elektronikou, alebo na letisku.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvé dni, všetky dôležité lieky, fotoaparát, baterky, mobilný telefón, plavky a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Tanzánia sa od júna 2019 vydala environmentálnou cestou a prijala zákon, ktorý zakazuje predaj a tým pádom aj dovoz jednorázových igelitových a mikroténových tašiek/sáčkov/vreciek. Myslite, prosím, na to pri balení. V prípade, že nakúpite na prestupovom letisku a nákup budete mať zabalený v plastových taškách, tieto musíte pred vystúpením z lietadla vybaliť a nechať na palube.

Oblečenie: Vaša batožina by mala obsahovať aj šľapky, krátke nohavice, slnečné okuliare, opaľovací krém a ďalekohľad. Je veľmi pravdepodobné, že nakúpite množstvo suvenírov, a preto majte rezervu. Spolu s hygienickými potrebami si zabaľte aj lieky ako Paralen, Sanorin a niečo proti bolesti.

Väčšinu času budete mať krátke nohavice a tričko s krátkym rukávom. Na pláž si zoberte šiltovku, keďže africké slnko je ostré. Na obutie sú najlepšie sandále alebo šľapky. Na prechádzku na Zanzibare zasa poltopánky resp. tenisky. Tieto oceníte aj počas chladnejších večerov.

Slušné oblečenie je vyžadované v luxusnejších hoteloch a reštauráciách počas večerí. Páni musia mať uzavreté topánky, dlhé nohavice a košeľu, alebo slušné tričko/polo tričko. Dámy majú slobodnejšiu voľbu.

Na dlhšie prechádzky po pláži ale aj po meste oceníte klobúk, ktorý okrem temena zatieni aj tvár a plecia.

Zanzibar je aj miestom s peknými miestami na potápanie a šnorchlovanie. Ak plánujete aj tieto aktivity, možno oceníte vlastnú, overenú výbavu (masku, šnorchel).

Chcete chodiť oblečení a obutí ako domáci? Nazrite do niektorého z butikov s oblečením vychádzajúcim z tradičných východoafrických látok kanga/kitenge. Asi najlepším návrhárom a krajčírom je Waiz Shilokindo, ktorý založil dielňu meno Waiz Fashion a založil aj módny festival na Zanzibare, ktorý sa teší veľkej medzinárodnej účasti. Ak hľadáte tradičnú. lokálnu obuv, na ulici Gizenga je malý obchodík a obuvnícka dielňa Surti&Sons. Tu nájdete dámske aj pánske sandále a šlapky v tradičnom prevedení z kvalitnej kože.

Iné: Osobné hygienické potreby, kozmetiku, uterák, hygienické vreckovky (aj vlhké), UV tyčinku na pery. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia, Keňa


náročnosť

15 dní

Trvanie

7150
E

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

16 dní

Trvanie

5269
R

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia

02.07. → 12.07. +46 termínov

náročnosť

11 dní

Trvanie

2189
K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

11 dní

Trvanie

4059
Najkrajšie pláže sveta - top 20 Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta - top 20

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Veľký prehľad afrického safari Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
Zanzibar - koralové pobrežia, najkrajšie pláže a vôňa klinčeka Blog

Blog Zanzibar - koralové pobrežia, najkrajšie pláže a vôňa klinčeka

V Indickom oceáne sa ukrýva skupinka menších ostrovov, ktoré stabilná rovníková klíma, dokonalé pláže, unikátny historický a geografický význam či…

Peter Droba 11 min. čítania
Ako bývame na africkom safari? Blog

Blog Ako bývame na africkom safari?

Veľa ľudí si kladie otázku, ako vyzerá ubytovanie počas safari v Afrike. Verte či neverte, takýto luxus by ste neočakávali. Afrika a safari s tým…

Martin Karniš 2 min. čítania