Ako sa zbaliť na Zanzibar?

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je cca 23 kg do batožinového priestoru na medzinárodných letoch a iba 15 kg na lokálnych letoch. Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Plus samozrejme príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Počítajte aj s vyššou vlhkosťou vzduchu na brehu oceánu, ktorá spôsobí navýšenie váhy batožiny o cca 1,5 kg. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch a počas safari a presunov ho budete mať pri sebe.

Chystáte sa skombinovať návštevu Zanzibaru s výstupom na Kilimandžáro? Všetky informácie k tomu, ako sa zbaliť na Kilimandžáro nájdete tu.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače, power banky) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky. Ak plánujete nabíjať telefón, videokameru alebo digitálny fotoaparát, zásuvky sú „typu G“ako vo Veľkej Británii, viď. nižšie. Napätie je 220V. Ak nemáte správny adaptér, môžete si ho dokúpiť ešte pred odchodom v obchode s elektronikou, alebo na letisku.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvé dni, všetky dôležité lieky, fotoaparát, baterky, mobilný telefón, plavky a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Tanzánia sa od júna 2019 vydala environmentálnou cestou a prijala zákon, ktorý zakazuje predaj a tým pádom aj dovoz jednorázových igelitových a mikroténových tašiek/sáčkov/vreciek. Myslite, prosím, na to pri balení. V prípade, že nakúpite na prestupovom letisku a nákup budete mať zabalený v plastových taškách, tieto musíte pred vystúpením z lietadla vybaliť a nechať na palube.

Oblečenie: Vaša batožina by mala obsahovať aj šľapky, krátke nohavice, slnečné okuliare, opaľovací krém a ďalekohľad. Je veľmi pravdepodobné, že nakúpite množstvo suvenírov, a preto majte rezervu. Spolu s hygienickými potrebami si zabaľte aj lieky ako Paralen, Sanorin a niečo proti bolesti.

Väčšinu času budete mať krátke nohavice a tričko s krátkym rukávom. Na pláž si zoberte šiltovku, keďže africké slnko je ostré. Na obutie sú najlepšie sandále alebo šľapky. Na prechádzku na Zanzibare zasa poltopánky resp. tenisky. Tieto oceníte aj počas chladnejších večerov.

Slušné oblečenie je vyžadované na Zanzibare v reštauráciách počas večerí. Páni musia mať uzavreté topánky, dlhé nohavice a košeľu, alebo slušné tričko. Dámy majú slobodnejšiu voľbu.

Iné: Osobné hygienické potreby, kozmetiku, uterák, hygienické vreckovky (aj vlhké), UV tyčinku na pery. 

Najkrajšie pláže sveta - top 20 Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta - top 20

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Veľký prehľad afrického safari Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Corona a Zanzibar (očami miestnych) Blog

Blog Corona a Zanzibar (očami miestnych)

V priebehu najbližších dní vám prinesieme sériu rozhovorov a príbehov našich známych a kamarátov z celého sveta. Ako vnímajú coronu oni? Ako sa…

Najkrajšie pláže Afriky - koralové pobrežia a vôňa klinčeka na Zanzibare Blog

Blog Najkrajšie pláže Afriky - koralové pobrežia a vôňa klinčeka na Zanzibare

V Indickom oceáne sa ukrýva skupinka menších ostrovov, ktoré stabilná rovníková klíma, dokonalé pláže, unikátny historický a geografický význam, či…