Indická kuchyňa má svetový punc, no u nás je stále miestami strašiakom najmä pri predstave, že by ju mal človek jesť priamo tam. Mnohí čo v Indii nikdy neboli strašia o hygiene a rozprávajú o tom, že tam nie je čo jesť. My región milujeme, vieme že to pravda nie je, a vieme, že indická kuchyňa je unikátna. Dovoľte nám, aby sme vám ju predstavili.

India a jej kuchyňa je fantastickou spleťou chutí. Snáď žiadna iná krajina sveta nevie tak pracovať s koreninami ako práve India a presne pre túto dosiaľ nepoznanú rôznorodosť si miestnu kuchyňu zamilujete. Ovplyvňovali ju národy, náboženstvá a preto vyzerá inak na severe a inak na juhu krajiny. Ak ste vegetariáni, budete si môcť vyberať z toľkých jedál až sa vám zakrúti hlava. India myslí aj na tých, čo si radi dajú mäso a stretnete sa tu najčastejšie s kuracinou, jahňacím či baraním mäsom. Bravčové sa často nepredáva kvôli moslimských oblastiam a hovädzie tiež nedostanete kvôli hinduistickým predstavám. Medzi najznámejšie jedlá patria Chicken Tandoori, kura ugrilované v peci tandoor na skvelom korení s jogurtom, Chicken Butter Masala, kúsky kuracieho mäsa v masala omáčke, Paneer Butter Masala, kedy sa namiesto kuracieho mäsa dá do masala omáčky indický, vynikajúci syr Paneer, Biryani, indická odpoveď na rizoto s mäsom alebo zeleninou a medzi top jedlá sa radí aj Palak Paneer, syr v špenátovej omáčke. Obľúbite si aj šošovicový Dhál (na viacero spôsobov) alebo Seekh kebab z mletého jahňacieho mäsa, Aloo Ghobi, teda karfiol so zemiakmi a rozhodne vás prekvapí aj cícerová Chana Masala. Polievky nepatria medzi najobľúbenejšie chody, ale rozhodne tu ochutnajte rajčinovú polievku, ktorú robia všade inak. Ako príloha sa často v indickej kuchyni vyskytuje ryža, no ešte populárnejšie sú rôzne druhy chlebových placiek. Skúste chrumkavý Naan (najmä cesnakovú verziu Garlic Naan), alebo jednoduchšie verzie ako Čapáti či Phulka.

Veľké množstvo indického jedla sa konzumuje na uliciach ako streetfood. Mnoho ľudí sa indického streetfoodu bojí, ale patrí medzi TOP streetfood celého sveta. Hygiena môže byť problém, no ak sa riadite rozumom prípadne radami sprievodcu, ak ho so sebou máte, tak to taký problém nie je a overené podniky patria medzi najobľúbenejšie miesta, kde sa denne zastavia tisícky ľudí. Medzi najchutnejšie streetfoodové drobnosti Indie patria trojuholníky plnené zmesou zeleniny zvané Samosa, nájdete tu aj Pani Puri, malé guľôčky plnené zmesou zeleniny a korenistej vody, Masala Dosa, teda tenučkú placku naplnenú zemiakmi a cibuľkou s kokosovým čatní alebo Paratha, plnená placka zelenou alebo mäsom.

Pre nápoje v Indii je synonymom čaj. Najčastejšie sa tu pije čierny čaj s mliekom a cukrom, ale rovnako obľúbený je aj známy masala čaj, kde sa pridajú koreniny či zázvor. Indovia volajú čaj „chai“, no vyslovujú ho ako my, tak nebudete mať žiaden problém a je to nápoj, ktorý sa denne pije nonstop na ulici. Stačí sa pristaviť a ochutnať. Voda je niekoľko násobne prevarená a tak s pouličným čajom nebýva problém. India je krajina, kde sa pestuje čaj (Dardželing, Assam, Nilgiri) a preto, ak chcete aj domov kvalitný čaj ako suvenír, nie je to problém. Medzi typické indické nápoje patrí aj Lassi, zmes jogurtu, vody, ovocia či korenín. Nájdete ich tu niekoľko rôznych druhov a medzi najlepšie patrí Mango Lassi. India nie je kávovou krajinou a hoci v moderných mestách nájdete aj kvalitné kaviarne, mimo nich je to takmer nemožné. Osviežujúce sú aj ovocné šťavy alebo šťava z cukrovej trstiny. Ak radi ochutnávate na cestách aj alkohol, aj India vám vie do cesty prihrať niekoľko zaujímavých zárezov. Alkohol nepredávajú všade, najčastejšie v špeciálnych obchodoch. Ochutnať môžete obľúbené pivo Kingfisher, indický rum Old Monk alebo dokonca aj indickú whiskey.

Aj najväčší gurmáni budú nadšení, pretože táto krajine je rozhodne gastronomickým zážitkom. Odporúčame Vám tu kvalitné reštaurácie, ale aj overené lokálne podniky.

Základom Vašej bezpečnosti bude piť vodu z kupovaných fliaš. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie si vždy ošúpte a veci konzumujte až po tepelnom spracovaní.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám sprostredkujeme tie najlepšie a overené reštaurácie.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Indii:

Bukhara (Delhi)  – Sardar Patel Marg | Lobby Level ITC Maurya, Naí Dillí 110021, India – Podnik Bukhara v modernej časti Delhi patrí medzi stálice na lokálnom gastronomickom nebi a poteší všetkých milovníkov indických, najmä mäsových jedál. Naservírujú vám tu perfektné kebaby z kuracieho aj jahňacieho mäsa, skvelé omáčky, čerstvé placky a to všetko v príjemnej atmosfére obľúbeného podniku.

Pling (Delhi)  – Asset Number 02 | GMR Hospitality District IGI Airport New Delhi, Naí Dillí 110037, India – Ak by ste mali v indickom Dillí chuť na skvelý večerný drink, tak potom je tu Pling. Patrí medzi najlepšie koktejlové bary hlavného mesta a okrem miešaných nápojov tu majú aj širokú a bohatú ponuku vína (nielen indického). Ak vyhladnete, zachráni to ich kuchyňa, ktorá poteší vegetariánov aj mäsožravcov.

Dum Pukht (Delhi)  – ITC Maurya | Diplomatic Enclave, Sardar Patel Marg, Chanakyapuri, Naí Dillí 110045, India – Špičkovú reštauráciu v Delhi ochutnalo niekoľko bollywoodskych hviezd, ale aj prezident Singapuru či mnohí iní VIP hostia. Prečo by ste ju nemohli ochutnať aj vy? Dum Pukht zaujme svojim umiestnením, pretože jej interiér evokuje staré panovnícke paláce a špecializuje sa na kuchyňu nawabov z Awadhi, teda na to, že jedla pripravujú dusením. Ochutnajte miestne biriyani, kebaby či rozpadávajúce sa jemné jahňacie.

Tadka 4986 (Delhi)  – 4986 Nehru Bazaar Ramdwara Road | Paharganj, Next to mahavir mandir, Naí Dillí 110055, India – Ak sa zatúlate do rušnej štvrte Paharganj, tak okolo seba nájdete množstvo podnikov, no nie každý stojí za to. Sadnite si do reštaurácie Tadka, je to najlepšia voľba v celom okolí. Vynikajúco vám tu pripravia Dhal Makhani, rôzne masala varianty s mäsom či len s paneerom a vychutnajte si dúšok masala čaju. Za jedlo v priemere zaplatíte cca 4-6 EUR.

Karim´s (Delhi)  – 16 Matia Mahal Bazar, Near Jama Masjid | Jama Masjid, Naí Dillí 110006, India – Streetfood v starom Delhi? Nie nezbláznili sme sa, ale pripravte sa na jedno z najlepších jahňacích jedál v starom meste! Podnik Karim´s ponúka tradíciu staršiu než 100 rokov a ich najlepšími jedlami je jahňacina na viaceré spôsoby. Dokonalým jedlom je Seekh Kebab, mletá jahňacina s koreninami. Hneď ako ju dojete, budete chcieť druhú porciu. Karim´s patrí k najobľúbenejším podnikom v okolí.

Suvarna Mahal (Jaipur)  – Ground Floor Bhawani Singh Road, Jaipur 302005, India – Ak hľadáte v indickom Jaipure TOP reštauráciu, práve ste ju našli. Ako vyzerá fine dining v Indii? Ocitnete sa v paláci Rambagh v jeho banketovej sále zariadenej v renesančnom duchu a šéfkuchári vám na tanieri vyčarujú kúsok gastronomického neba. Sú vyškolení na to, aby vedeli pripraviť rôzne kráľovské jedlá viacerých indických rodov a tak sa môžete vsadiť, že jedlo bude fantastickým zážitkom. Za večeru tu miniete 50 – 100 EUR podľa výberu.

Saffron (Jaipur)  – Jaipur Marriott Hotel. Ashram Marg | Near Jawahar Circle, Jaipur, India – Hotel Marriott v sebe ukrýva dokonalú, indickú reštauráciu Saffron, kde viete ochutnať gro indickej kuchyne, no nájdete tu aj pár jedál panázijskej kuchyne. Nechajte si poradiť perfektný špenátový Palak Paneer alebo Tháli, výber z niekoľkých jedál, ktoré vám naservírujú v malých mištičkách.

Shreenath Lassiwala (Jaipur)  – Ground Floor Shop No 314 Mirza Ismail Road | Near Raj Mandir Cinema Hall, Jaipur 302001, India – Malý podnik nájdete v blízkosti obľúbeného kina Raj Mandir a tentokrát nejde o reštauráciu, no ak ste zvedaví ako chutí naozaj dokonalé indické lassi, vyberte sa priamo sem.  

Esphahan (Agra)  – Taj East Gate Road | The Oberoi Amarvilas, Agra 282001, India – V hotelovom komplexe Oberoi Amarvilas neďaleko Tádž Mahálu nájdete reštauráciu s perzským menom Esphahan, ktorá ponúka svojim návštevníkov zážitok z indickej kuchyne. Môžete si vybrať voľbu kuchárov, ktorí vám tak naservírujú špecialitu podniku, ale si zvolíte sami. Čo tak thali s basmati ryžou podfarbenou šafranom? Alebo by ste dali prednosť kebabu Bhurrah s mäsom tak lahodným, že sa bude rozpadávať? Tak či onak, Esphahan neponúka len dokonalosť jedla, ale aj luxusné priestory jedného z najobľúbenejších hotelov Agry.

Taj Terrace (Agra)  – Hotel Taj Resorts, Near Shilpgram, Agra 282001, India – Ak by ste si chceli svoju romantickú večeru v Agre vychutnať na streche hotela s výhľadom na slávny Tádž Mahál, tak máte v meste niekoľko možností. Ak však chcete najlepšiu možnosť, tak Taj Terrace je tu pre vás. Sadnite si na strechu, pokochajte sa výhľadom a až potom si objednáte svoje jedlo. Skúste Shahi Paneer, teda kúsky syru v omáčke z kešu orechov, šošovicový dhal alebo kura na spôsob tandoori. Ako dezert sa doprajte kalorickú bombu v podobe Gulab Jamun.

The Palate (Varanasi)  – Hotel Ramada Plaza JHV | The Mall, Cantonment, Varanasi 221002, India – Obľúbená reštaurácia vo Varanasi menom The Palate sa nachádza v útrobách hotela Ramada Plaza JHV a ponúka široký výber indických, ale aj čínskych jedál. Ochutnajte čili paneer s cesnakovým naanom alebo aj menší snack ako rôzne druhy sendvičov.

Everest Cafe (Varanasi)  – | B.4/ 37, Shivala Ghat, Near Harishchandra Burning Ghat, Varanasi 221001, India – Zaujímavý podnik nie je žiadnym luxusom, je to pravý opak, no ak vezmeme ako bernú mincu atmosféru, tak potom je dokonalým miestom. Everest Cafe leží pár metrov od Gangy a tak pri posedení pri masala čaji alebo vynikajúcich taštičkách momo môžete sledovať život na tejto svätej rieke. Príjemne posedenie s výhľadom, kde za sebou necháte ruch starého Varanasi.

Nizam´s Restaurant (Kolkata)  – 23 - 24 Hogg Street, New Market, Near Kolkata Municipal Corporation, Kalkata 700087, India – Kultovým miestom v Kolkate je Nizam´s a keď sa na neho spýtate, mnohí vám ho odporučia. Práve tu mali totiž vymyslieť skvelé Kathi Rolls, placky plnené kúskami mäsa alebo zeleniny, ktoré miešajú s omáčkou, ktorá sa dedí z generácie na generáciu. Nizam´s leží na okraji bazárových ulíc a je tu rušno až do noci. Verte, že pri jednej Kathi rolke nezostane! Najete sa tu veľmi lacno a za jednu rolku zaplatíte cca 1-2 EUR.

Oh! Calcutta (Kolkata)  – 10/3 Elgin Road | 4th Floor, Forum Mall, Kalkata 700016, India – Podnik s chytľavým názvom patrí medzi najlepšie v Kolkate a jeho devízou je to, že sa nevenuje len klasickej indickej kuchyni, ale aj bengálskej kuchyni, ktorá Kolkatu preslávila. Medzi autentickými, bengálskymi jedlami dominujú jedlá z rýb a práve Fish Curry je niečo, čo by mal človek rozhodne v Kolkate ochutnať. Tu máte skvelú príležitosť. Nesklame vás ani jahňacina v podobe Kosha Mangsho.

Flurys (Kolkata)  – 18, Ground Floor, Stephen House Building, Near Allahabad Bank, Park Street, Kalkata 700052, India – Flurys patrí medzi najkultovejšie miesta Kolkaty a na svojom mieste už stojí od roku 1927. Park Street bola kedysi hlavným centrom britského života a Flurys dýcha zabudnutou atmosférou. Môžete sa tu zastaviť len na koláčik, kávu alebo kanvicu čaju z Dardželingu. Ak chcete prestriedať indické chute, tak vám tu naservírujú dokonalé anglické raňajky akoby ich objednali priamo z Londýna. Flurys patrí medzi najobľúbenejšie miesta v Kolkate

Rama International (Aurangabad)  – Jalna Road, Aurangabad 431003, India – Aj napriek tomu, že sa Aurangabad neprofiluje ako kulinárske mesto, nájdete tu zaujímavý podnik, kde vás indické jedlo nesklame. Na výber ponúkajú indické, vegetariánske jedlá, no nájde sa tu aj tradičné jahňacie či kuracie kúsky v masale.

Leopold Cafe (Mumbai)  – Shaheed Bhagat Singh Road | Colaba Causeway, Bombaj 400005, India – Ikonický podnik stojí na rohu rušnej ulice v centre mesta už od roku 1871 a tak jeho dvermi prešli tisíce ľudí. Stretávali sa tu literáti, básnici, písali sa tu knihy a dnes sa tu môžete najesť alebo si len vychutnať skvelé mangové smoothie či vychladený Kingfisher.

Peshwa Pavillon (Mumbai)  – Sahar Road | ITC Maratha, Andheri East, Bombaj 400069, India – V tejto unikátnej reštaurácii si budete pripadať ako člen kráľovskej alebo maharadžovej rodiny. Obľúbený je večerný bufet, kde máte na výber z množstva tradičných indických chuťoviek, no viete sa tu samozrejme najesť aj al a carte.

Masala Kraft (Mumbai)  – Apollo Bunder, Colaba | The Taj Mahal Palace, Mumbai, Bombaj 400001, India – V luxusnom hoteli Taj Mahal Palace nájdete päť rôznych podnikov od japonskej cez čínsku kuchyňu, no ak by ste chceli ochutnávať na tomto lukratívnom mieste indické jedlá, potom je tu podnik Masala Kraft. Ide o príjemný fine dining v luxusnom prostredí ikonického hotela, ktoré nielen vynikajúco chutí, ale je vkusne naaranžované. Za večeru tu zaplatíte cca 30-50 EUR, ale bude to stáť za to.

Manuhaar (Mumbai)  – Hotel Sahara Star, Opp Domestic Airport, Bombaj 400099, India – Reštaurácia Manuhaar sa špecializuje na kvalitné indické jedlá a preto sa dnes radí medzi najlepšie podniky v miliónovom meste. Medzi najlákavejšie voľby, ktoré tu môžete spraviť sú tháli v gudžarátskom alebo rádžastánskom štýle. Na stôl dostanete tucet mištičiek s rôznymi omáčkami, zeleninou alebo aj mäsom a na jednej večeri tak ochutnávate celý región. Otvorená je len medzi 16:00 a 23:00.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

A Reverie
A Reverie

Najchutnejšie reštaurácie sveta

A Reverie

Goa
India

BUBO TOP reštaurácia z celej oblasti Goa leží v Calangute a je to zážitok pre všetky zmysly. Podnik vznikol z nadšenia a do gastronómie v Goa priniesol nový vietor, kde si viete vychutnať zaujímavé fúzie medzi rôznymi kuchyňami či ingredienciami. Prostredie, v ktorom budete obedovať alebo večerať je len čerešničkou na torte. Skúste ustrice, zeleninové fúzie či tháli s niekoľkými chuťami a mištičkami, pripravia vám tu skvelý stejk a neodíďte bez dezertu.

Masala Kraft
Masala Kraft

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Masala Kraft

Bombaj
India

V luxusnom hoteli Taj Mahal Palace nájdete päť rôznych podnikov od japonskej cez čínsku kuchyňu, no ak by ste chceli ochutnávať na tomto lukratívnom mieste indické jedlá, potom je tu podnik Masala Kraft. Ide o príjemný fine dining v luxusnom prostredí ikonického hotela, ktoré nielen vynikajúco chutí, ale je vkusne naaranžované. Ideálne miesto v Bombaji na špeciálnu večeru, ktorá bude stáť za to.

Fort Cochin Seafood Speciality Kitchen & Lounge
Fort Cochin Seafood Speciality Kitchen & Lounge

Štýlové reštaurácie

Fort Cochin Seafood Speciality Kitchen & Lounge

Kochi
India

Vynikajúca reštaurácia so záľubou v ryby a morské plody je tu pre milovníkov práve tohto druhu gastronómie. Čerstvosť surovín je tu alfa omega. Ochutnajte keralské špeciality akými sú kúsky ryby v pikantnej, kari omáčke, grilovanú rybu zaliatu v omáčke podfarbenej indickými koreninami, obrie krevety na grile alebo špecialitu v podobe rybacieho kari s kúskami zeleného manga.

Indian Accent
Indian Accent

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Indian Accent

New Delhi
India

Šéfkuchár Manish Mehrotra vytvoril túto čarovnú reštauráciu, s veľkými preskleními oknami pri bazéne a s nezabudnuteľnými jedlami. Touto cestou sa vyšvihol medzi 15 najlepších reštaurácií v Ázii a TOP 1 v Indii podľa The World´s Best. American Express ho považuje za najlepšieho šéfkuchára v Indii. Je považovaný za najlepšieho moderného kuchára v Indii. Každopádne sám skromne hovorí, že za to všetko môže to jedlo, tie chute a tie vône. Bez nich by sa Indian Accent nedostal na kulinársku mapu sveta. 6 chodové menu inovatívnej kuchyne vhodne doplňa vinná karta (indické vína, medzinárodné vína). V tejto reštaurácii servírujú typickú indickú kuchyňu s uplatnením trendov súčasnosti. Moderné jedlá s podtónom Indie. Kačací khurchan je servírovaný v kornútku s bylinkovým jogurtom, čili a čatní. Fašírky galauti plnia s foie gras. Ďalšie odporúčané špeciality sú restovaná baranina, jemné palacinky, nadýchané kuracie placky a parmezánový fritovaný čips. Odporúčame Vám masala martini a odporúčame Vám aj rezerváciu stola vopred.

Rezervovať
Bukhara
Bukhara

Štýlové reštaurácie

Bukhara

New Delhi
India

Podnik Bukhara v modernej časti Delhi patrí medzi stálice na lokálnom gastronomickom nebi a poteší všetkých milovníkov indických, najmä mäsových jedál. Naservírujú vám tu perfektné kebaby z kuracieho aj jahňacieho mäsa, skvelé omáčky, čerstvé placky a to všetko v príjemnej atmosfére obľúbeného podniku. BUBO odporúča mäso, ktoré je pečené horucím vzduchom v tradičnom tandoore, hlinenej peci, ktoré sa podáva so zeleninou. Môže to byť napr. murg tandoori, celé kura, ktoré sa namarinaduje v jogurte a v korení a potom Naan Bukhara veľký ako Váš stôl. Medzi populárnych návštevníkov okrem BUBO klientov patrí napr. aj Arnold Schwarzenegger či Roger Federer a mnoho ďalších celebrít. Bukhara si už vyše 40 rokov drží dobré meno aj tradičné recepty, ktoré Indiu prezentujú.

E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

3995
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

5940
K

Ázia  

Bhután, India


náročnosť

14 dní

Trvanie

6390
K

Ázia  

India


náročnosť

6 dní

Trvanie

1949
Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 46 min. čítania
Najkrvavejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly sveta

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Dillí: chaos kultúr a náboženstiev Dillí

Dillí Dillí: chaos kultúr a náboženstiev

Dillí nemôžete definovať iba niekoľkými slovami. Mesto je na to príliš dynamické. Je to bohatá história nasýtená starými príbehmi, ktoré sa…

Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta Prémiový blog

Prémiový blog Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta

Hima – sneh a alaya domov - dve slová označujúce najvyššie pohorie sveta sa stali globálnym synonymom majestátnosti. Ako ich vnímajú ľudia, ktorí…

Indický velikán - TATA

21

10:20

aug

2023

India Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

S našími lovcami zážitkov sa v Indii a neďaľekom regióne stretávame so značkou TATA. Najčastejšie je to na autách, avšak táto značka je obrovskou spoločnosťou TATA Group…