DILLÍ

Dillí nie je len hlavné mesto miliardovej Indie, je zároveň aj fantastickým svetom, kde sa stretáva krása starobylej Indie, koloniálneho mesta a chaotických bazárov, ktoré zdá sa, nemajú konca kraja. Žije v ňom 17, alebo možno aj 20 miliónov ľudí.Medzi najstaršie miesta tu patrí unikátny minaret Qutub Minar z 12. storočia, ktorý sa prepracoval aj na zoznam UNESCO. Počas vlády veľkých Mugalov sa o jeho rozmach postaral Šáh Džahán (staviteľ Tádž Mahálu) a Dillí sa stáva jedným z najdôležitejších miest indického severu. Aj na jeho dobu tu nájdeme spomienky akými je obrovská Jama Masjid, teda Piatková mešita alebo Červená pevnosť. Uvidíte tu slávnu Indickú bránu, divoký trh na Chandi Chowk, ale aj staré mesto pretkané stovkami uličiek a miliónmi káblov, ktoré spoznáte z rikší. Pohľadajte koreninový bazár pod mešitou Fatehpur Masjid a porovnajte si ruch starého mesta s novými koloniálnymi štvrťami v okolí Connaught Place.

JAIPUR

Indický Jaipur ležiaci v zlatom trojuholníku patrí medzi najobľúbenejšie mestá v krajine. Necítiť tu zhon a veľkoleposť Dillí a skôr na vás bude Jaipur pôsobiť ako uhľadené mesto vznešených maharadžov, ktorí mu kedysi vládli. Navštíviť môžete paláce a spoznáte tu aj unikátne observatórium Jantar Mantar pod patronátom UNESCO. Jaipur je farebné mesto, kde stretnete množstvo žien v krásnych sárí, sem tam stretnete na ulici ťavu a kde tu sa môže vynoriť aj slon. Jeho ikonou je Hawa Mahal, teda Palác vetrov, no rovnakej, ak nie ešte väčšej popularite sa teší slávne kino Raj Mandir, kde sa každý večer odohráva premietanie najväčších bollywoodských trhákov.

FATEHPUR SIKRI

Fatehpur Sikrí je perfektným príkladom toho, aká je pominuteľnosť tohto sveta. Keď sa mocný mughalský panovník Akbar, ktorý vošiel do dejín ako mimoriadny a tolerantný šáh (kráľ), rozhodol, že neďaleko Agry postaví nové hlavné mesto krajiny, nemohol tušiť, že už o niekoľko rokov bude čeliť problémom, ktoré napokon jeho mesto zničia. Fatehpur Sikrí nedobyla žiadna silná armáda, ale jeho život preťala „banalita“. Mestu došla voda a ľudia museli odísť. Aj preto sa dnes Fatehpur Sikrí prezýva „mesto duchov“ a nikto tu nežije. Čaká tu na vás okázalá mughalská mešita s hrobkou svätca Čistího, ale aj panovnícke paláce a ukážkové stavby slávneho, indického obdobia, ktoré sa od 16. storočia nezmenili.

AGRA

Mesto Agra patrí k najznámejším mestám nielen Indie, ale aj celej Ázie. Ak vám jeho meno nič nepovie, je to preto, že vždy počúvame len o stavbe, ktorá je dušou aj srdcom mesta - Taj Mahal! Práve toto mesto dalo svetu azda najkrajšiu hrobku a symbol lásky postavený z mramoru. Láska medzi Šáhom Džahánom a jeho manželkou Mumtaz bola tak silná, že po smrti svojej ženy nechal smútkom zronený panovník postaviť hrobku tak krásnu, akú tento svet ešte nevidel. Vy budete sudcom a budete Tádž Mahál obdivovať z diaľky, ale budete k nemu tak blízko, že sa vaše končeky prstov poprechádzajú po jeho stenách. Je to krásna stavba či stojíte ďaleko alebo blízko.

VARANASI

Varanasi na brehu posvätnej Gangy ako by ani nepatrilo na tento svet. Strieda sa tu rozdiel medzi životom a smrťou a je také posvätné, že mnohí hinduisti si jednoducho želajú zomrieť priamo tu, byť tu spopolnení, aby sa ich popol prepojil s Gangou. Viete si takúto vieru vôbec predstaviť? Varanasi patrí medzi najstaršie mestá sveta, dlhé roky ho volali Káší, mesto svetiel a Briti ho volali Benares. Je to chaotické, hlučné, špinavé mesto, no je také fascinujúce, že práve odtiaľto si odnesiete najviac zážitkov. Medzi ne patrí plavba po Gange, ale aj sledovanie všemožných rituálov na pohrebných ghátoch Manikarnika či Hariščandra, až po zatváranie Gangy zvané Aarti. Východ slnka nad Gangou a pozorovanie života je niečo, čo vám do tela priženie zimomriavky.

KOLKATA

Indickú Kolkatu svet kedysi volal Kalkata a predtým, než Briti presťahovali svoje hlavné mesto do Dillí, bola najdôležitejším miestom celého indického subkontinentu. Je srdcom Bengálska, no ukrýva v sebe neskutočné dedičstvo britského impéria a spoločne s Bombajom má najkrajšiu zbierku koloniálnej architektúry v Indii. Založil ho Job Charnook, ktorého hrobka dodnes leží pri najstaršom kostole mesta. Nejde tu len o Britániu, pretože Kolkata je dnes unikátne a fantastické mesto, ktoré neustále prekvapuje aj skúsených cestovateľov. Rikše ťahané pešiakmi a ľudskou silou, stopy Matky Terezy s jej hrobkou, chrám Kalighát, kde dodnes každé ráno obetúvajú tejto krvilačnej bohyni kozu a obrovský pamätník pre kráľovnú Viktóriu, ktorá milovala Indiu, no nikdy ju nevidela na vlastné oči. Vedeli ste, že v Kolkate stojí aj socha Lenina a je po ňom pomenovaná ulica? Vznešená história verzus tvrdá súčasnosť. Rituály aj moderna.

DARDŽELING

Horský Dardželing patrí medzi najznámejšie mestá severnej Indie. Nachádza sa v regióne Západného Bengálska, ale sami uvidíte, že s Kolkatou nemá nič spoločné. Teda okrem koloniálnej histórie, pretože Dardželing v slávnej ére britského rádžu slúžilo ako miesto, kam chodila britská smotánka oddychovať a uniknúť pred horúčavou indického subkontinentu. Dardželing je synonymom pre čaj. Ten sa tu po prvý krát objavil v polovici 19. storočia vďaka zásluhe Archibalda Campbella a dnes sú v jeho okolí čajové plantáže s tým najlepším čajom. Dardželing je príjemné mestečko s námestím Chowrasta, svojimi čajovňami a krásnou atmosférou. Za pekného počasia vidno Kančendžongu a jeho okolie ponúka napríklad Tigrí vrch, Himalájsku železnicu, ale aj himalájsku ZOO s červenou pandou či horolezecký inštitút.

SIKKIM

Malý štát s rozlohou iba 7 214 km2 a s počtom obyvateľov asi ako Bratislava. V 17. storočí išlo o silnú ríšu, pod ktorú patril hodný kus terajšieho Nepálu, Bhutánu a aj tropické podhorie Himalájí Teraj v oblasti Dardželingu. O svoj vplyv tu súperili jednak prívrženci „žltočiapkovcov“ (sekta Gelukpa) a jej predstaviteľ Dalajláma, ale aj červenočiapkovci (sekta Kagyupa) a jej predstaviteľ Karmapa. Len 18 % obyvateľstva tvoria prapôvodní Lepčovia, 75 % sú Nepálci a 7 % tvoria Bhutánci, či kmene severovýchodnej Indie. A 60 % obyvateľstva tvoria hinduisti a iba 28% sú budhisti. V mnohých oblastiach však tieto náboženstvá koexistujú v synkretickej podobe. Pozrite si mesto Gangtok, ktoré je hlavným centrom oblasti, ale aj kláštor Rumtek s dokonalou budhistickou atmosférou. Rumtek patrí medzi najzaujímavejšie duchovné oblasti Sikkimu.

AURANGABAD

Aurangabad ako mesto panovníka Aurangzeba, posledného panovníka mughalskej dynastie sa teší polohe neďaleko Adžanty a Ellory (komplexom s najväčšími monolitnými chrámami Sveta), ale aj mesto samotné má čo ponúknuť. Najvýraznejšou pamiatkou mesta ja hrobka Bibi qa Maqbara, ktorú prezývajú „malý Taj Mahal“. Tá podoba sa jej nedá uprieť! V roku 1660 ju nechal Aurangzeb postaviť pre svoju manželku. Koniec koncov Mumtaz Mahal, pre ktorú postavili Taj Mahal, bola jeho matkou, tak má podobné stavby v krvi. Oproti Agre tu však stretnete minimum turistov. Pre Aurangabad sú typické aj krásne jemné látky Himroo, ktoré tu majú hlboké korene.

MUMBAI 

Mumbai alebo ak chceme koloniálny Bombaj patrí medzi najznámejšie mestá celej Indie. Sú tu najväčšie rozdiely a na jednej strane je lesk a zhýralý svet bollywoodskych hviezd, ktoré toto miesto zrodilo a na strane druhej sú slumy ako Dharavi, kde sa bojuje o prežitie. Mumbai má všetko. Chrámy aj bary, koloniálne stavby aj pamätníky modernej Indie, dvojposchodové autobusy, staručké taxíky, aj námestia, kde sa hráva každý deň kriket a nechýba tu ani luxus v podobe slávneho hotela Taj. Viete si predstaviť najvačšiu verejnú práčovňu pod holým nebom? Pozrite sa na mesto z pahorka, aby ste videli jeho mrakodrapy aj slávnu Chowpatty Beach a napokon sa nechajte unášať koloniálnou architektúrou, ktorú korunuje slávna India Gate.

BIKANER

Indický Bikaner možno nepatrí medzi najznámejšie mestá lákavého Rádžastanu, ale uvidíte, že na mape Indie má svoje miesto. Skrýva v sebe niekoľko historických miest od pevnosti Junagarh cez viacero chrámových komplexov či palácov medzi ktorými sa vyníma Laxmi Niwas, kde svojho času maharadža z Bikaneru a dnes je prerobený na luxusný a štýlový hotel. Najväčším ťahákom Bikaneru, a teda aj miestom, ktoré sem láka, je chrámový komplex Karni Mata, ktorý leží cca 30 kilometrov za mestom. Ide o unikátny chrám, ktorému vládnu potkany! Sú posvätné a žije ich tu cez 25 000. Prichádzajú za nimi pútnici z celej miliardovej krajiny. Toto ste ešte nezažili a nikde inde ani nezažijete.

JAISALMER

Jaisalmer patrí k ozdobám indického Rádžastanu a niet divu, že nesie honosnú prezývku „Zlaté mesto“. Obrovitánska pevnosť nad mestom z 12. storočia je taká unikátna, že z nej nebudete vedieť odtrhnúť oči. Do toho vás očarí aj púštne okolie, kde sa hneď za mestom rozlieva púšť Thár. Dnes je pevnosť zapísaná v UNESCO a keď sa večer rozsvieti máte pocit, že má mesto na hlave zlatú korunu. Jaisalmer je miestom nasiaknutým atmosférou, ktorú pocítite na jeho bazároch, obchodovalo sa tu už pred stáročiami a jeho dejiny sú vpísané do starých fasád palácov či chrámov akým je džinistická svätyňa Lodhruva plná dokonalých detailov. Toto miesto patrí medzi najobľúbenejšie mestá celého Rádžastánu a vďaka púšti a odľahlosti si stále nesie svoju patinu magického mesta.

JODHPUR

Jodphur s prezývkou „Modré mesto“ v sebe mieša indickú eleganciu so vznešenosťou rádžastanských panovníkov, ktorí nad ním vybudovali ohromnú pevnosť. Rádžastan je krajinou pevností a táto v Jodhpure patrí medzi TOP miesta, ktoré tu môžete vidieť. Na svoju stranu si vás Jodhpur získa svojim starým mestom a labyrintom neskutočne fotogenických uličiek, kde sa prelínajú farby ako na maliarskej palete. Dominuje tu modrá ako na gréckych ostrovčekoch, no nájdete tu aj zelené, červené či oranžové domy a ak k tomu pripočítate farebné okenice a mužov vo farebných turbanoch, tak odtiaľto nebudete chcieť odísť, hoci máte už pár stoviek fotiek. Večer si krásne vychutnajte mesto z jednej zo strešných reštaurácii, kde pri Kingfisheri a tháli sledujete panorámu mesta s pevnosťou.

PUŠKAR

Mesto tiav, aj takto by sa dal charakterizovať Puškar dvomi slovami. Samozrejme, najviac je to cítiť v novembri, kedy sa v meste a jeho blízkom okolí koná najväčší trh s ťavami na svete a viete tu uloviť nejeden unikátny zážitok. V porovnaní s inými indickými centrami je Puškar malým mestečkom s cca 20 000 obyvateľmi, a tak má svoj malebný ráz. Jeho krása sa rozlieva okolo jazera v centre mesta a na jeho brehu vyrástli chrámy aj paláce.

UDAIPUR

Udaipur nepatrí len medzi najpríjemnejšie miesta Rádžastanu, ale dokonca celej Indie. Kým Jaisalmer je zlatým mestom, Jodhpur modrým mestom, tak Udaipur si zvolil bielu farbu za tú svoju a pri pohľade na mesto vám udrie do očí snehobiela výzdoba celého Udaipuru. Mesto vyrástlo na brehoch jazera Pichola a pri lepšom pohľade si všimnete, že v ňom „pláva“ malý ostrovček s palácom z 18. storočia, ktorý sa objavil aj v Bondovke. Symbolom Udaipuru zostáva obrovitánsky palác miestnych panovníkov. V 16. storočí ho postavil maharana Udai Singh II. a spája v sebe noblesu mugalovcov s eleganciou rádžastánskej architektúry. Sami ho uvidíte a užijete si. Udaipur je miesto, kde sa budete radi potulovať jeho uličkami, sadnete si pri jazero alebo vyleziete na strechu a budete sa kochať krásou okolia pri skvelom jedle či masala čaji.

KHAJURAHO

Medzi unikátne indické miesta a pamiatky patrí bez pochýb Khajuraho, chrámový komplex z 10. až 11. storočia, ktorý poznajú na celom svete. India má desiatky krásnych chrámov, vzácnejších aj významnejších, no práve Khajuraho a povesť o ňom sa dostala za hranice krajiny vďaka tomu, že na nich nájdete originálne a vzrušujúce reliéfy prepletené erotikou a erotickými predstavami starej Indie. Kedysi tu dokonca stálo až 85 chrámov, no do dnešných dní ich zostalo len 25. Chrámy vás skutočne zaujmú a okrem námetov si všimnete aj dokonalosť vtedajšieho umenia, ktoré má cca 1 000 rokov. Napokon sa aj tak necháte uniesť obrázkami a uvedomíte si, že sa červenáte. Khajuraho má túto schopnosť už niekoľko storočí! Dnes sú chrámy pod ochranou UNESCO.

AMRITSAR

Amritsar je moderné viac ako miliónové mesto s historickým centrom, kde život pulzuje okolo centrálneho Zlatého chrámu. Najposvätnejšie miesto pre všetkých vyznávačov sikhizmu. Guru Ram Das začal stavať Zlatý chrám v roku 1579, avšak mesto, ktoré nesie názov po “nektáre nesmrteľnosti”, čo obmýva chrám, sa začalo formovať až po tom, ako piaty guru Arjun Dev do chrámu umiestnil svätú knihu Granth Sahib. Nájazdy moslimov boli časté a Amritsar pamätá mnohé krvavé bitky, kde sa formovala jednota tejto viery a schopnosť udržať si v neľahkých chvíľach vlastnú tvár.

ŠRINAGAR

Letné hlavné mesto indického štátu Džammu a Kašmír. Od nepamäti označované za raj na zemi. Za čias vlády Mughalov z centrálnej Indie, za éry Britov i dnes. Jazerá plné lotosových kvetov, zelené predhoria Himalájí a záhradná architektúra sú balzamom na dušu každému návštevníkovi.

SONAMARG

Sonamarg v preklade znamená  “zlaté lúky”. Tým pravým pokladom je však nie zlato, ale ticho v obklopení hôr a nádherná príroda. Blízkosť ľadovcov a jeho nadmorská výška spôsobujú, že je to v zimných mesiacoch neobývateľné mestečko. Pastieri a kočovníci sa sem však každú sezónu vracajú, aby ťažili z cestovného a obchodného ruchu, ktorý sa tu tvorí na vetve Hodvábnej cesty. Žije tu menej ako 400 obyvateľov.

LEH

Centrum ladackého kráľovstva, Leh leží v nadmorskej výške čosi nad 3500 metrov nad morom. Vyprahlá planina v údolí Indusu, na polceste medzi Pandžábom a Tibetom. Zmes kultúr z oboch regiónov ho činí zaujímavým. Kľukaté uličky starého Lehu vedú k ruine kedysi majestátneho paláca a nad palácom sa vypína budhistický kláštor. Mesto každoročne usporadúva ladacký festival.

južná India

MAHABALIPURAM 

Malé pobrežné mestečko roztrúsené okolo skupín či jednotlivo stojacich obrovských balvanov. Práve tie mu dávajú jeho jedinečné čaro. Od rána do večera sa ním rozlieha zvuk tesárskych dlát – toto je to, čo tu ľudia robia od nepamäti. Sochárske múzeum a galéria. Jednými z prvých návštevníkov-zákazníkov boli aj starí Číňania, ktorí si sem už v 5. storočí chodili vyberať zručných pallavských umelcov. Áno, všetky tie do balvanov tesané chrámy a scény zrejme nikdy neslúžili k uctievaniu, ale ako výkladné skrine! Uvidíte tu aj najväčší monolitný basreliéf na svete.

PONDICHERRY 

Bývalé hlavné mesto francúzskych koloniálnych dŕžav v Indii, pokým v 1954 neodišli. Zostalo po nich však zaujímavé dedičstvo s navždy rozdeleným mestom na čierne a biele. V tom prvom život v rušných špinavých uličkách klokotá zvyčajným indickým životom, ale v bielom – bližšie k moru – akoby čas zastal. Ak nie, tak určite spomalil. Francúzske názvy ulíc, kaviarničky a bagety, kvety v uliciach, policajti s typickými červenými čapicami képi a nábrežná promenáda, kam sa chodia miestni večer prechádzať, niektorí dokonca džogovať. Indovia (a Indky!) v krátkych nohaviciach! Toto sa len tak nevidí. Vitajte v jednom z ôsmich území únie v Indii (Union territorry),

AUROVILLE

Len naskok od Pondicherry sa nachádza malá komunita vytvorená kedysi okolo duchovného vodcu Šrí Auróbinda Ghóša, kde sa stále vyučuje joga. Niet rituálov, ani meditácie, stačí sa len oddať Božiemu princípu a sile. Zistíte ako žije komunita v indickom nezávislom území, s vlastnou menou a dotknete sa mohutného posvätného banyanu. Opýtajte sa na epicentrum komunity, kde žijú ludia, rôznej národnosti, pleti a vyznania, z rozličných kútov sveta, do konca aj zopár Čechov. Dych berúce prekvapenie vás len čaká, zlatá guľovitá stavba - Matrimandir, akoby z vesmíru. Svätyňa určená k meditácii, na jednu z 12 atribút, ktoré tu miestni dodržiavajú. Pochopíte, ktoré to sú a nie jednu si možno ´´zoberiete´´ so sebou. Princípy meditácie už stačí len praktizovať.

TANJORE

Uponáhľané rušné tamilské mestečko, pýšiace sa hneď dvoma skvostami. Tým prvým je chrám Brhadíšwara, žulový zázrak čólskych kamenníkov z jedenásteho storočia. Pýši sa najdlhšou kolonádou v celej Indii, najväčšími monolitickými chrámovými sochami a hlavnou vežou vysokou 61 metrov, svojho času najvyššou v krajine. Potom len zostáva otázka, ako sa úplne hore dostal ten 80-tonový kamenný špic? Druhým skvostom sú odlievané bronzy z rovnakého obdobia. Celý svet pozná Šivu v jeho podobe Nebeského tanečníka so štyrmi rukami, rozviatymi vlasmi a stojaceho na jednej nohe v ohnivom kruhu práve kvôli nim.

TRICHY

Mestečko, ktorému dominuje chrám vystavaný na obrovskej skale, ktorá akoby padla z kozmu rovno doprostred toho všetkého farebného chaosu. Kto si ho chce vychutnať zhora, musí si vyšliapať pár desiatok schodov, prejsť vnútornými chodbami a nádvoriami a môže sa stať, že na jednom z nich Vás požehná chrámový slon! Hneď vedľa mesta samotného sa nachádza ďalší chrám, obrovský, vlastne sa dá povedať, že je to celé chrámové mesto. Zaberá plochu 60 hektárov a kým sa dostanete do jeho stredu, prejdete sedem brán! Jedno z najposvätnejších miest všetkých Vajšnavistov.

MADURAI

Jedno z najstarších miest v celej južnej Ázii. Už starí Gréci o ňom vedeli a nazývali ho Atény východu. Práve jeho perly, hodváb a korenie kedysi vyčerpávali rímsku pokladnicu... Dnes mesto žije jednoznačne chrámovým životom; jeho obrovský (skoro až stovežatý) chrám Mínakší-Sundaréšwara je snáď najživším náboženským miestom južnej Indie. Každý deň jeho bránami prejde 15.000 veriacich!

PERIYAR

Jedna z najväčších a najnavštevovanejších rezervácií v Indii. Kto by čakal prevažne ihličnaté lesy takto hlboko na juhu? Oblasť, kde kedysi voľne rástol, tak vzácny kardamom, dala meno aj okolitým horám. Pred vyše sto rokmi tu Briti postavili priehradu, čím vzniklo pokojné kľukaté jazero a pre návštevníkov možnosť za pozorovaním zveri sa aj plaviť.

KOCHI 

Mesto v južnej Indii, ktoré píše svoju históriu od roku 1341, kedy tu veľké záplavy vytvorili možnosť vybudovať prvý prístav. Okrem kráľovskej rodiny okamžite pritiahlo aj osadníkov a obchodníkov snáď zo všetkých končín vtedy známeho sveta. Dnes tu po nich nájdeme úzke uličky s trhmi s korením, židovskú synagógu, portugalský palác, holandské domy, britské trávničky (bude sa tam – ako vždy – hrať kriket?), prvý indický kresťanský kostol a dômyselné čínske rybárske siete. Ak si trúfnete jednu sami z vody vytiahnuť, bude Vám rybička robená priamo pred Vami na ulici chutiť ešte lepšie. A každý večer sa hrá predstavenie kéralského tanečného divadla Kathákali.

HAMPI

Hampi je známe svojimi zrúcaninami patriacimi do stredovekého hinduistického kráľovstva Vidžajanagar a je vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO. Chrámy Hampi, jeho monolitické sochy a pamiatky, priťahujú turistov vďaka ich vynikajúcemu detailnému opracovaniu, nachádza sa ich tu vyše 500. Hinduistický štýl architektúry nájdený v Hampi odráža nádheru Vidžajanagarskej ríše. Členitá a kamenistá krajina prispieva k historickému prostrediu tohto prostredia. Aktívny chrám Virupakša zo 7. storočia je podmanivým artiklom chrámového komplexu. Toto mesto je svedectvom slávnej minulosti, ktorá si podmaní nielen nadšencov histórie.

GOA

Goa vám ukáže aká môže byť India rôznorodá. Je to malý indický štát na západnom pobreží Indie na brehu Arabského mora, teda Indického oceánu, no skrýva v sebe unikátnu históriu. Kedysi patrila Portugalcom a portugalský vplyv je v štáte ešte dodes silno cítiť. Nielen na menách, názvoch ulíc, ale aj v mestách či v kostoloch. Stará Goa bola sídlom portugalského guvernéra a dodnes tu z týchto slávnych časov zostali okázalé ruiny kostolov. Okrem iného láka Goa na svoje fantastické pláže, najlepšie v celej Indii, kde si viete dokonale oddýchnuť, zrelaxovať a popritom ochutnávať aj špeciality lokálnej kuchyne, ktorá je iná ako vo zvyšku Indie.

K

Ázia  

Bhután, India


náročnosť

14 dní

Trvanie

4793 6390€
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

3861 5940€
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

2113 4225€
K

Ázia  

India


náročnosť

6 dní

Trvanie

2294
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Najkrvavejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly sveta

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Dillí - chaos kultúr a náboženstiev Dillí

Dillí Dillí - chaos kultúr a náboženstiev

Dillí nemôžete definovať iba niekoľkými slovami. Mesto je na to príliš dynamické. Je to bohatá história nasýtená starými príbehmi, ktoré sa…

Ján Zachar 26 min. čítania
Hinduistický obrad Satí

28

16:47

feb

2024

India Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Máloktorá krajina sveta sa môže pýšiť takou náboženskou rôznorodosťou, akou je India. Popri poznávaní tejto dnes už najľudnatejšej krajiny sveta, sa chtiac či nechtiac…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek