Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla na medzinárodnom lete je okolo 20 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si zakúpite. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že si z Indie domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Ak Vás čakajú vlakové presuny, tak rátajte s tým, že si budete nosiť batožinu cez celú stanicu, často aj cez perón a schodiská, ktoré peróny oddeľujú. Pre niekoho to môže byť namáhavé, no ak chcete, aby vám niekto pomohol (na staniciach sú muži, ktorí si práve pomocou s batožinou zarábajú), tak to nie je problém. Treba si pripraviť 50 – 100 rupií za to, že Vám Váš kufor odnesú od vstupu do stanice až po váš vlak.

Ako sa obliecť do Indie? V Indii bude najčastejšie teplé, tropické počasie. No ak sa sem vyberiete na prelome roku či počas zimy a začiatkom jari, počítajte s tým, že môže byť ešte skutočne chladno. Pobaľte sa akoby ste išli do krajiny, kde je leto (v januári bude v Delhi či Varanasi chladno, v Mumbaii a Aurangabade o 15 stupňov viac). Vezmite si so sebou krátke nohavice, šaty, krátke tričká či košele, ale nezabudnite si aspoň jedny dlhé nohavice, ktoré môžete využiť pri preletoch, v slušnejších reštauráciách, alebo na miestach so silnou klimatizáciou. Nezabudnite aj na oblečenie s dlhým rukávom, tričko, košeľu alebo sveter či mikinu, pretože klíma je v Indii nastavená úplne inak ako v našich končinách. Počas letných termínov, kedy región spadá do monzúnovej oblasti je dobré pribaliť si aj ľahkú, tenkú, nepremokavú bundu alebo aspoň tenký, ľahký pršiplášť. Ak ho aj nemáte, priamo v mestách sa k nemu viete bez problémov dostať.

India je krajinou s mnohými náboženstvami a je vo svojej podstate veľmi konzervatívna a preto sa vyvarujte príliš krátkym nohaviciam či u žien tričkám na ramienka, s výstrihom a krátkym sukniam. Na Indov pôsobia vulgárne a zbytočne priťahujú pozornosť, ktorá Vám nemusí byť príjemná.

Na obutie odporúčame pohodlnú a kvalitnú obuv, ktorá sa vám hodí počas peších prehliadok navštívených miest a určite využijete aj sandále alebo šľapky či žabky (aj tie kúpite za pár eur priamo v Indii). Určite bude počas našej cesty horúčava a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a samozrejme opaľovací krém. Plavky využijete, ak máte vo svojom programe návštevu nejakej pláže (odporúčame napr. oblasť Goa), ale aj ak budete bývať v lepšom hoteli, ktorý má aj svoje vlastne Spa alebo bazén, v ktorom sa môžete tiež príjemne osviežiť.

Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V Indii nie je bežné, aby vás okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore.  

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

V Indii nájdete v niektorých hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás, ale nie všade na ne natrafíte a tak je dobré mať so sebou univerzálnu redukciu.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti. 

Strata/meškanie batožiny: Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Taj Mahal, India - zlatý trojuholník
K

Ázia  

India


náročnosť

6 dní

Trvanie

1199 1845€

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka India - veľký okruh
K

Ázia  

India


náročnosť

13 dní

Trvanie

2534 3620€

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka India, Nepál
K

Ázia  

Nepál, India

17.05. → 01.06. +11 termínov

náročnosť

16 dní

Trvanie

3580

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Čína, Tibet, Nepál, India
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

5716
Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 46 min. čítania
Najkrvavejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly sveta

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Dillí: chaos kultúr a náboženstiev Dillí

Dillí Dillí: chaos kultúr a náboženstiev

Dillí nemôžete definovať iba niekoľkými slovami. Mesto je na to príliš dynamické. Je to bohatá história nasýtená starými príbehmi, ktoré sa…

Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta Prémiový blog

Prémiový blog Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta

Hima – sneh a alaya domov - dve slová označujúce najvyššie pohorie sveta sa stali globálnym synonymom majestátnosti. Ako ich vnímajú ľudia, ktorí…

Indická Hijra

29

10:50

mar

2023

India Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Všeobecne známou skupinou ľudí v spoločnosti Indie sú aj Hijry. Sú to ľudia, ktorí sú vytlačení spoločnosťou, sú často spodinou a odmietajú pracovať. Sú to ľudia ,ktorí…

Mahátmá Gándhí

28

14:09

mar

2023

India Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Mahátmá Gándhí - jeden z najväčších politických duchovných vodcov *1869 - †1948 Móhandás Karamčand Gándhí bol známy najmä ako aj Mahátmá Gándhí. Do dejín Indie, ale aj…

Akcia sa končí o Viac

- dní - hod -min -sek