Ako sa obliecť do Indie? V Indii bude najčastejšie teplé, tropické počasie. No ak sa sem vyberiete na prelome roku či počas zimy a začiatkom jari, počítajte s tým, že môže byť ešte skutočne chladno. Pobaľte sa akoby ste išli do krajiny, kde je leto (v januári bude v Dillí či Varanasi chladno, v Mumbaii a Aurangabade o 15 stupňov viac). Vezmite si so sebou krátke nohavice, šaty, krátke tričká či košele, ale nezabudnite si aspoň jedny dlhé nohavice, ktoré môžete využiť pri preletoch, v slušnejších reštauráciách, alebo na miestach so silnou klimatizáciou. Nezabudnite aj na oblečenie s dlhým rukávom, tričko, košeľu alebo sveter či mikinu, pretože klíma je v Indii nastavená úplne inak ako v našich končinách. Počas letných termínov, kedy región spadá do monzúnovej oblasti je dobré pribaliť si aj ľahkú, tenkú, nepremokavú bundu alebo aspoň tenký, ľahký pršiplášť. Ak ho aj nemáte, priamo v mestách sa k nemu viete bez problémov dostať.

India je krajinou s mnohými náboženstvami a je vo svojej podstate veľmi konzervatívna a preto sa vyvarujte príliš krátkym nohaviciam či u žien tričkám na ramienka, s výstrihom a krátkym sukniam. Na Indov pôsobia vulgárne a zbytočne priťahujú pozornosť, ktorá Vám nemusí byť príjemná.

Na obutie odporúčame pohodlnú a kvalitnú obuv, ktorá sa vám hodí počas peších prehliadok navštívených miest a určite využijete aj sandále alebo šľapky či žabky (aj tie kúpite za pár eur priamo v Indii). Určite bude počas našej cesty horúčava a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a samozrejme opaľovací krém. Plavky využijete, ak máte vo svojom programe návštevu nejakej pláže (odporúčame napr. oblasť Goa), ale aj ak budete bývať v lepšom hoteli, ktorý má aj svoje vlastné SPA alebo bazén, v ktorom sa môžete tiež príjemne osviežiť.

Skúsite si kúpiť v Indii aj miestne oblečenie a budete chodiť v ňom? Obľúbeným odevom je kurta, ktorú nosia aj ženy aj muži a len si vyberiete takú aká sa vám bude páčiť. Pod kurtou máte bavlnené nohavice a vďaka tomu, že budete oblečení ako domáci si vyslúžite určite množstvo fotografií. Čo je hlavnejšie, budete sa v tom cítiť príjemne aj keď bude vonku horúčava.

Ak Vás čakajú vlakové presuny, tak rátajte s tým, že si budete nosiť batožinu cez celú stanicu, často aj cez perón a schodiská, ktoré peróny oddeľujú. Pre niekoho to môže byť namáhavé, no ak chcete, aby vám niekto pomohol (na staniciach sú muži, ktorí si práve pomocou s batožinou zarábajú), tak to nie je problém. Treba si pripraviť 50 – 100 rupií za to, že Vám Váš kufor odnesú od vstupu do stanice až po váš vlak.

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla na medzinárodnom lete je často okolo 20 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si zakúpite. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že si z Indie domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V Indii číha nebezpečenstvo na preplnených miestach a hoci nie sú drobné krádeže na dennom poriadku, treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť. V Indii nájdete v niektorých hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás, ale nie všade na ne natrafíte a tak je dobré mať so sebou univerzálnu redukciu.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Strata/meškanie batožiny: Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

13112 22224€
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

4125
K

Ázia  

Nepál, India

10.08. → 25.08. +11 termínov

náročnosť

16 dní

Trvanie

4241
K

Ázia  

Bhután, India

25.10. → 07.11.

náročnosť

14 dní

Trvanie

6390
TOP 10: najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Najkrvavejšie festivaly a rituály Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Dillí - chaos kultúr a náboženstiev Dillí

Dillí Dillí - chaos kultúr a náboženstiev

Dillí nemôžete definovať iba niekoľkými slovami. Mesto je na to príliš dynamické. Je to bohatá história nasýtená starými príbehmi, ktoré sa…

Ján Zachar 26 min. čítania
Indické svadby

06

09:06

jún

2024

India Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Indické svadby sú pre nás Európanov často veľkou neznámou. Majú v sebe zakorenené tisícročné tradície, ktoré pretrvávajú dodnes. Opis všetkých tradícií a zvykov je…