AKO SA ZBALIŤ DO LÍBYE

Líbya je pomerne konzervatívnou krajinou v islamskom svete a ak sa sem vyberiete počas leta, bude miestami aj poriadne rozpálená. To všetko ovplyvní aj to, ako sa na takúto cestu pobaliť. Líbya nebude ten typ krajiny, kde si poviete, že ak si niečo špecifické zabudnete, že to tam dostanete. Občianska vojna sa podpísala pod obchod a hoci je všetko na dobrej ceste, niektoré špecifické požiadavky tu nesplníte. Preto na to myslite už doma.

Oblečenie si zbaľte tak, aby ste ho mali konzervatívne. Dlhé nohavice aj pre mužov, dlhé oblečenie pre ženy. Tričká s krátkymi rukávmi sú v poriadku, košele tiež a určite sa nestratia ani košele s dlhými rukávmi, ktoré vás ochránia proti slnku. Ženy si vôbec nemusia pribaliť tielka, tričká s výstrihmi, legíny či krátke sukne. To sa v Líbyi nenosí a ani vy nebudete mať priestor, aby ste si to mohli vziať a obliecť. Zvoľte voľnejšie oblečenie, vzdušnejšie, pretože horúčavy budú počas leta miestami neúnosné a budete sa viac potiť. Ak sa sem chystáte počas zimy, určite sa hodí sveter, mikina alebo ľahká bunda. Ani nie kvôli dažďu, ale skôr preto, že večer sa zvykne ochladiť a takto sa budete cítiť príjemnejšie.

Ak budete chcieť môžete si na líbyjskom bazáre zaobstarať aj tradičnú džalábiju a budete chodiť v nej. Domáci vedia prečo ich počas horúčav nosia. Na obutie vám stačia sandále, jednoduché topánky, šľapky.

ČO SI NEZABUDNÚŤ?

Nezabudnite ani na pokrývku hlavy. Líbya je počas leta, alebo na jeseň stále poriadne rozpálený! Kvalitný opaľovací krém je základ a vezmite si pokojne aj krém po opaľovaní.  

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, nabíjačka a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Líbya má dvojaké zástrčky a tak si so sebou nezabudnite vziať aj adaptér. V najlepšom prípade ho nevyužijete, no na čo to riskovať, však? Ak si so sebou beriete viacero vecí, ktoré potrebujete nabíjať, zvážte aj rozdvojku.

BATOŽINA V LIETADLE

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často cca 20 kg do batožinového priestoru a 7 kg príručná batožina. Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, powerbanky) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

Bezpečnosť v cestovaní 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2024

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet? Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…