TRIPOLIS

Hlavné mesto Líbye je tradične bránou do sveta Líbye. Pred vojnou patril Tripolis k najpríjemnejším mestám severnej Afriky a dnes po vojne opäť bojuje o svoju reputáciu. Má v sebe talianske rysy, arabský orient, má v sebe bazárové uličky aj moderné reštaurácie a tak jednoducho vie čo ponúknuť a ako zaujať. Vyberte sa spoznať Červenú pevnosť, Martýrske námestie, ale aj unikátny, rímsky oblúk Marka Aurélia. Tripolis má pomerne dlhý korienok, už v 7.storočí pr.Kr ho založili Feničania ako jednu zo svojich obchodných kolónii v Stredomorí a odvtedy sa tu vystriedalo obrovské množstvo národov a civilizácii.

LEPTIS MAGNA

Leptis Magna sa považuje za jedno z najunikátnejších miest staroveku v Stredomorí. Podobne ako Tripolis, aj toto miesto založili Feničania v 1.tisícročí pr.Kr. Dnes je krásnym mementom Rímskej ríše v týchto severoafrických končinách. Po páde Kartága prevzala Leptis Magna moc v regióne a stalo sa jedno z najdôležitejších miest. Ak milujete ruiny, rímske dejiny, tak potom je toto miesto absolútnou jednotkou a patrí medzi najkrajšie zachované rímske mestá na pobreží Stredozemného mora. Objavte divadlo, oblúky Septimia Severa, ale aj zvyšky hradieb či rímsku baziliku.

KYRENÉ 

K archeologickým pokladom Líbye patrí aj mesto Kyrené, ktoré na tomto pobreží pre zmenu zanechali Gréci. Patrí tak k najdôležitejším gréckym mestám v celom regióne. Podľa legiend ho vybudovali námorníci, ktorí sem prichádzali za obchodom z Egejského mora a mestu vtisli helenistickú pečať, ktorá sa neskôr premenila na rímsku. Aj dnes má Kyrené čo povedať a keď ju uvidíte na vlastné oči, budete mať pocit, že ste v Grécku či Turecku. Mesto leží v ruinách, pretože v 4.storočí ho ničilo silné zemetrasenie, no aj napriek tomu stojí za to. Uvidíte nekropole, ruiny domov, ale aj svätyňu pre bohyňu Deméter či Apolóna.

GHADAMES

Líbya to nie je len krása miesť či staroveké ruiny, ale aj nádherné púšte oázy pretože jednu z najkrajších púští nájdete práve tu. Ghadames je synonymom tejto rozprávky a tak niet divu, že je dnes súčasťou UNESCO. Objavíte tu miesto s tradičnou saharskou architektúrou, budete v oáze a ani len nebudete vedieť spočítať koľko datľových paliem je všade naokolo. Miestni Berberi majú svoje vlastné tradície, jedlo a zamilujete si to pri pohárikoch čaju.

SABRATHA

K najkrajším mestám starovekej Líbye patrí aj menej známa, no unikátna Sabratha, ktorá bola kedysi vzácnou gréckou kolóniou. Prichádzal sem tovar z mnohých oblastí Stredomoria a odtiaľto zase do Európy či na Blízky Východ prúdil tovar z rôznych končín vnútrozemskej Afriky. Sabrathu vzali do svojich rúk Rimania a tí z nej spravili výstavné rímske mesto so svojimi chrámami. Justinián tu postavil aj byzantskú baziliku a medzi poklady patrí aj rímske divadlo.

TOBRUK

Tých, čo zaujíma druhá svetová vojna určite zaujme aj líbyjský Tobruk ako jedno z mimoriadne dôležitých miest na severe Afriky. Stal sa synonymom bojiska počas vojnového obdobia a prebehli tu jedni z najtvrdších bojov v regióne. Dnes tu môžete navštíviť niekoľko miest, kde sa odohrávali epizódy tejto veľkej vojny. Tobruk má dokonca aj staroveké dedičstvo, ale 20.storočie strhne pozornosť na seba.

Bezpečnosť v cestovaní 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2024

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet? Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…