Mongolsko a jeho kuchyňa je pre našinca veľkou neznámou. Často vychádza z nomádskych tradícii a preto v nej nenájdete veľa zeleniny. Nomádi ju nemali kde pestovať a preto presedlali na mäso a mliečne výrobky od jogurtov cez fermentované kobylie mlieko až po sušený jogurt. Aj napriek tomu si tu každý nájde svoje obľúbené chute. Z mäsa tu nájdete najmä baraninu, jahňacinu, ale aj hovädzie a v niektorých regiónoch konské mäso. Medzi najtypickejšie jedlá patria plnené taštičky Buuz s mletým mäsom a cibuľkou alebo Chušur, placky plnené baraním mäsom, ktoré sú takmer považované za národné jedla krajiny. Pre Mongolsko je bežné aj varené mäso, no ešte obľúbenejšie je grilovanie. Mongolské barbecue je vyhľadávané a čakajú vás pri ňom kúsky perfektne pripraveného mäsa. Na polievky Mongoli veľmi nie sú, no nájdete tu polievky s rezancami alebo plnenými knedličkami. Typickým pre Mongolsko je jogurt, ktorý môžete ochutnať aj v sušenom stave, kedy pripomína hrudku. Volá sa Árúl a kedysi ho Mongoli nosili so sebou na dlhé výpravy, pretože sa takto nepokazil. Altajských častiach Mongolska sa do kuchyne primieša aj nádych Kazachstanu a tak sa tu dajú ochutnať aj špeciality ako Lagman, hrubé rezance podobné špagetám s mäsom, dusenou zeleninou a môžete si vybrať či chcete lagman ako polievku alebo ako hlavné jedlo alebo. Typickou kazašskou pochúťkou je aj Bešbarmak, ktoré predstavuje hrubé rezance v cibuľovej omáčke s konským mäsom.

Najtypickejším nápojom Mongolska je fermentovaný Airag. Ak poznáte kumys, toto je presne to isté, teda fermentované kobylie mlieko. Často ho môžete ochutnať v tradičných podnikoch alebo mimo hlavného mesta u nomádov. Mongoli ho často majú v hlinenej nádobe a načapujú vám z neho do misky. Ochutnať môžete u nomádov aj Hoormog, fermentované ťavie mlieko, ktoré patrí k tradičným nápojom. Ďalším typickým nápojom je Suutei Tsai, teda slaný čaj s mliekom. Nebude chutiť každému, ale počas cesty Mongolskom ho treba vyskúšať. Mongoli robia aj zaujímavý koňak menom Džingischán a taktiež tu nájdete pivo. Veľmi dobrou značkou je Altin Gobi.

O mliečnej vodke sa dočítate tu: Mliečna vodka Arkhi

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám sprostredkujeme tie najlepšie a overené reštaurácie.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Mongolsku:

BD´s Mongolian Barbecue (Ulanbátar)  – Baga Toiruu, Ulaanbaatar 14201, Mongolia – Mimoriadne obľúbená reštaurácia v centre Ulanbátaru je rajom pre všetkých milovníkov barbecue. Funguje na princípe, že si z obrovskej ponuky rôznych druhov mäsa, zeleniny aj omáčok vyberiete čo chcete a prinesiete to k hlavnému grilmajstrovi, ktorý vám vaše jedlo efektívne pripraví priamo pred vašimi očami. Súčasťou zážitku je aj show. Barbecue je chuťovo vynikajúce a určite si pôjdete pridať. Ochutnať môžete v bufete aj dezerty, polievky alebo taštičky Buuz. Na zapitie dostanete mongolské, čapované pivo.

Modern Nomads (Ulanbátar)  – Baga Toiruu, Sukhbaatar District, Ulaanbaatar, Mongolia – Nájdete tu rôzne chuťovky mongolskej kuchyne, tak sa pripravte na poriadnu mäsovú večeru. Grilované mäso, varené, baranie či hovädzie, to všetko tu má svoje miesto, no všetko vyváži aj šalát. Ak chcete ochutnať typické placky plnené mäsom zvané Chušur, toto je dobré miesto. Rovnako výborné pripravujú aj taštičky Buuz.

Rosewood Kitchen (Ulanbátar)  – Seoul Street 7/1 | 1st Floor MGG Office Building, Ulaanbaatar 14200, Mongolia – Táto reštaurácia poteší každého gurmána. Patrí medzi najlepšie v celom meste a na výbere svojich jedál a ingrediencií si dávajú záležať. Nájdete tu skvelý výber európskej stravy, dokonalé talianske jedlá ako risotto, ručne robené cestoviny či najlepšiu pizzu v meste. Na mongolské pomery je síce trochu drahšie (zaplatíte cca 12-18 euro), ale ak vám ide o chuť, toto je skvelé miesto. A bonus? Súčasťou podniku je aj dokonalá enotéka plná perfektných vín.

Rock Salt (Ulanbátar)  – Jamiyan Gunii Street | Sukhbaatar District, Ulaanbaatar, Mongolia – Podnik Rock Salt je príjemnou ukážkou, kedy sa prelína kvalitné tradičné jedlo s novými chuťami a fúziami a tak si tu príde na svoje skutočne každý. Ochutnajte ich vyhlásené rebierka, no ani pri stejku či jahňacej kotlete nespravíte chybu. Výborne tu vedia pripraviť aj šašlíky a keďže sú to Mongoli, tak vlastne všetko čo sa týka mäsa.  

Arvin Restaurant and Pub (Ölgii)  – Зуха баатарын гудамж, Ulgii, Mongolia – Nenápadný podnik v centre Ölgii je príjemným miestom, kde viete ochutnať najtypickejšiu kuchyňu celého regiónu a teda mongolské, ale aj kazašské špeciality, pretože práve tu v Altaji sa obe chute zlievajú. K dispozícii sú aj jedlá západnej kuchyne, ale predsa len ochutnávajte domáce jedlá medzi ktorými vyniká kazašské Širne, varené a dusené mäso. Dopriať si tu môžete aj pohár mongolského piva.

Pamukkale (Ölgii)  – Ulgii, Mongolia – Podnik menom Pamukkale je najlepším podnikom celého Ölgii a ľudia sem prichádzajú predovšetkým za tureckou kuchyňou, ktorá je v regióne obľúbená. Ochutnajte tu dokonalé kebaby, no vychutnať si môžete aj šošovicovú polievku či pide a na záver si doprajte kúsok sladkej, medovej baklavy s vlašskými orechmi. Alkohol vám tu nenalejú, ale zato si vychutnáte turecký čaj a pravú, tureckú kávu.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

E

Ázia  

Mongolsko


náročnosť

12 dní

Trvanie

3465 4950€
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2450
K

Ázia   Európa  

Mongolsko, Čína


náročnosť

14 dní

Trvanie

3850
Červený hrdina - Ulanbátar Ulanbatar

Ulanbatar Červený hrdina - Ulanbátar

Jedna zo vstupných brán do Mongolska a hlavné mesto Ulanbátar, ktoré v preklade znamená Červený hrdina alebo ak chcete Červený bohatier.…

Robert Taraba 18 min. čítania
Altaj - komplexné porovnanie, rady a skúsenosti Blog

Blog Altaj - komplexné porovnanie, rady a skúsenosti

Altaj je nádherný. Rozsiahly. Biely. Studený. "Zlaté vrchy" sú 2000 km dlhé a až 600 km široké, čiže minimálne trikrát rozsiahlejšie než Alpy. A my…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC