ULANBÁTAR

Ulanbátar ako hlavné mesto Mongolska patrí k menej známym ázijským mestám. Mongolsko je najmä o prírode, ale ak príde reč na mestá, tak Ulanbátar je skutočná jednotka. Je to mesto, ktoré prekvapí, pretože jeho centrum je posiate super modernými budovami a tie sa skvelo dopĺňajú so staršími budovami, ktoré po sebe zanechali Rusi. Ulanbátar je najväčším mestom v krajine a keď sa na neho pozeráte z pahorku Zaisan, akoby nemalo ani konca kraja. Stretnete tu sochu Džingischána, múzeum dinosaurov s unikátnymi nálezmi, nájdete dokonca jurty na strechách panelákov, budhistické chrámy, ale aj skvelé mongolské pivo. Kedysi tu sídlil mongolský kráľ, dnes po ňom zostal len zaujímavý palác. Viete, že v tomto meste môžete navštíviť aj predstavenie slávneho hrdelného spevu? Vynikajúca kuchyňa a množstvo zážitkov, to je Ulanbátar.

Ako sme vnímali Ulaanbaatár my sa dočítate tu: Ulaanbaatar. Viac o Džingischánovi sa dočítate tu: Džingischán

GOBI

Počas svojej cesty krajinou sa pozrite aj na svetoznámu púšť Gobi, ktorá patrí k symbolom obrovskej krajiny a ktorá sa veľmi často spája s nálezmi dinosaurov. Je to viac ako len pustatina a piesok. Po dĺžke má Gobi cca 1500 kilometrov a zaberá neuveriteľnú plochu 1,3 milióna kilometrov štvorcových, čím je Gobi 26x väčšia než Slovensko! Vychutnajte si jedno z najkrajších miest, ktoré Gobi skrýva a tým je Khongoryn Els, teda známe „Spievajúce piesky“, kde sa skrývajú najkrajšie pieskové duny celého Mongolska. Odveziete sa tu na ťave? S Gobi sa spája aj Bayanzag, kde sa zastavíme pri nádherných „Flaming Cliffs“, teda unikátnych útesoch s výraznou oranžovou až červenkastou farbou. Pri niektorých pohľadoch budete mať pocit, že horia a presne odtiaľto dostali útesy svoje meno. Práve tu v okolí našli svetoznáme dinosaurie vajcia.

ÖLGII

Na prvé počutie nejde o známe mongolské mesto, ale patrí medzi najdôležitejšie na západe krajiny v miestach, kde zasahuje Altaj a tak je Ölgii bránou k Altaju. Svet o ňom počuje, keď sa tu v okolí konajú unikátne stretnutia Orlích lovcov, ktorí zlákali aj nás v BUBO. Mesto sa nachádza v nadmorskej výške 1710 mnm a žije v ňom cca 30 tisíc obyvateľov. Pôvodne ho obývali len Kazaši, pretože Kazachstan nie je ďaleko a nomádska povaha Kazachov ich prilákala až sem, no dnes je už populácia premiešaná. Ölgii nie je o pamiatkach, ale má zaujímavú atmosféru.

Naše prvé stretnutie s orlím lovcom si prečítajte tu: Orlí lovci

MONGOLSKÝ ALTAJ

Mongolská časť nádherného pohoria Altaj je balzamom na dušu a aj pre Vás to možno bude jedno z najokúzľujúcejších miest aké navštívite. Ocitnete sa tu mimo civilizácie v totálne odľahlých oblastiach, ktoré si vychutnáte tak, aby Vám zostanú navždy v hlave. Pozrite si masív Tavanbogd aj ľadovec Potanin, ktorý patrí medzi najväčšie v mongolskom Altaji. Fotografie, ktoré tu spravíte vám doma nebudú veriť. Pri jazere Hoton pohľadajte vzácne petroglyfy, ktoré tu nechali generácie pred nami a možno si práve tu od nomádov kúpite niekoľko unikátnych suvenírov na pamiatku. Vydajte sa hľadať skalné maľby, pohrebiská či turkické sošky nomádov z 3. storočia. Vychutnajte si aj jazero Dayan pod vysokými horami. Netušili ste, že takéto krásne miesta akými je Altaj na svete ešte existujú!

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.