AKO SA ZBALIŤ DO SUDÁNU

Sudán je islamskou, africkou krajinou a tak má svoje špecifiká na ktoré by ste pri balení sa do tejto krajiny mali myslieť. Sudán má veľmi často horúce a suché počasie a hoci sem cestujete v zime, teplota bude stále okolo 20 stupňov. Večer sa ochladí a vtedy využijete sveter alebo mikinu či ľahkú bundu, no počas leta vám tieto veci budú len zaberať miesto. Sudán je konzervatívna krajina a tak tu nevyužijete krátke nohavice, ženy si vôbec nemusia so sebou brať kratučké nohavice, krátke sukne, tielka alebo veľké výstrihy. To všetko je v Sudáne zbytočné. Namiesto toho si vezmite aspoň dvoje dlhé nohavice, niekoľko košieľ s krátkym, ale aj dlhým rukávom (ochráni vás pred horúčavou) alebo tričká s krátkymi rukávmi. Najlepšie materiály sú vzdušné, bavlnené, pretože sa budete potiť. Nie je to však tropická vlhkosť, ale suchá. Alternatívou môže byť aj sudánska džalábija, ktorú si kúpite na trhovisku a budete v nej chodiť. Je vzdušná, príjemná a ešte dokonca aj zapadnete medzi domácich. Na obutie vám stačia sandále, jednoduché topánky, šľapky.

Ak viete, že budete tráviť noci mimo Chartúmu a spať napríklad v núbijských domoch, pribaľte si do batožiny aj ľahkú plachtu, malý, ľahký spacák, vlhčené utierky, uterák, baterku na svietenie v noci, powerbank pretože nie vždy bude fungovať elektrina a pokojne aj šľapky na prezutie.

Nezabudnite ani na pokrývku hlavy. Sudán je počas leta, alebo na jeseň stále poriadne rozpálený! Kvalitný opaľovací krém a pokojne si vezmite aj repelent.

ČO SI NEZABUDNÚŤ?

Do Sudánu je zakázané privážať alkohol a bravčové mäso alebo výrobky z neho, tak na to pri balení myslite. Batožina ide cez skener a alkohol môže byť skutočne problém. Nič také teda do Sudánu nevozte!!!

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

V Sudáne nájdete rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás a preto nebudete potrebovať žiadnu redukciu. Ojedinele nájdete na niektorých miestach aj koncovky s troma dierami, kde redukciu budete potrebovať.

BATOŽINA V LIETADLE

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často cca 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete možno aj nejaký zaujímavý suvenír. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety, powerbank) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Sprievodca sa Vám bude snažiť pomôcť pri urýchlení dodania Vašej batožiny, jeho vplyv na prácu leteckej spoločnosti je však veľmi malý.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Afrika  

Eritrea, Sudán


náročnosť

13 dní

Trvanie

4970
K

Afrika  

Sudán


náročnosť

9 dní

Trvanie

3560
E

Afrika  

Džibutsko, Somálsko, Eritrea, Sudán

09.04. → 26.04. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

10560
K

Egypt, Sudán


náročnosť

16 dní

Trvanie

4740
Afrika – príbehy z domova Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Ťavy - kráľovné púšte Blog

Blog Ťavy - kráľovné púšte

Hoci sú ťavy v našich končinách pomerne neznámym zvieraťom, s človekom žijú už celé tisícročia. Fascinujúce tvory, dokonale prispôsobené životu v…

Martin Ferenčík 29 min. čítania
Khartoum - exotické hlavné mesto Sudánu Chartúm

Chartúm Khartoum - exotické hlavné mesto Sudánu

Khartoum je exotické africké mesto, ktoré očarí každého skúseného cestovateľa. Ani nie tak svojou architektúrou alebo pamiatkami, ale neuveriteľne…

Marek Melúch 19 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…