Strava v Sudáne je zaujímavá, hoci o pestrosti nemôže byť veľmi reč. Často má v sebe mäso a zeleninu a mimo miest práve zelenina prevláda, no miestni ju vedia veľmi dobre pripraviť. V mnohom bude pripomínať Egypt a jeho kuchyňu, ale aj Sudán vie ako zaujať.

JEDLO V SUDÁNE

Sudánska strava je relatívne jednoduchá, no aj napriek tomu chutná. Ochutnať tu môžete rôzne mäsové kebaby (tradičná Shaiya), ale prevažuje zelenina v rôznych formách. Obľúbeným streetfoodom je Tamia, teda lokálny falafel (guľôčky z cíceru), no za ochutnanie stojí aj fazuľová kaša, fasuliye, zemiakové kari alebo grilované kura na orientálnom korení. Sudánci milujú jedlá z baklažánov, baranie mäso na tisíc spôsobov a čerstvý chlieb, ktorého vedia zjesť niekoľko kilogramov. Sem tam natrafíte aj na polievky, ale tie sa netešia veľkej popularite. Ak majú polievku, často ide o silný vývar s mäsom a kúskami zeleniny. Mäso a zelenina je to, čo hrá v Sudáne prvé husle. Sudán je krajina, kde sa pestujú v každej oáze perfektné datle a tak sa ich nebudete vedieť prejesť.

NÁPOJE V SUDÁNE

Alkohol tu nekúpite, pretože je zákonom zakázaný, ale za to budete môcť ochutnávať veľmi dobrú sudánsku kávu alebo sladký čaj s mätou, prípadne čaj so škoricou. Typickým pre Sudán je aj ibištekový čaj a miestny ibištek sa považuje za jeden z najlepších na svete. Nekúpite si balíček domov ako suvenír? Chutiť vám budú aj ovocné džúsy, ktoré sú v sezóne všade a budú perfektným osviežením. Najčastejším nápojom v Sudáne bude čaj. Majú ho všade, kedykoľvek a nikdy ho nie je dosť.

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Assaha (Chartúm)  – Africa Street, Near Canadian Embassy | Next to the Canadian Embassy, Khartoum, Sudan – Špičková, libanonská reštaurácia je známou gastronomickou firmou v sudánskom hlavnom meste. Libanonská kuchyňa sa často označuje ako najlepšia spomedzi arabských kuchýň a v Assaha budete mať rovnaký pocit. Ochutnajte libanonské predjedlá mezze z maličkých tanierikov či mištičiek a napokon si nechajte priniesť grilované kebaby z jahňacieho mäso, čerstvý chlieb a šaláty. Je to veľmi príjemne miesto na posedenie, pretože má v sebe atmosféru.

Ozone (Chartúm)  – Khartoum, Sudan – Takéto miesto by ste v Sudáne nečakali. Ozone je vyhlásená kaviarnička s cukrárňou, kde podávajú najlepšie dezerty a koláče celej krajiny a k tomu vám naservírujú aj lahodnú kávu, čaj alebo džús. Stretáva sa tu stredná a vyššia trieda a tak je zaujímavé byť na chvíľku súčasťou tejto atmosféry. Okrem sladkých chuťoviek tu nájdete aj fast food v podobe sendvičov alebo hamburgerov.

Al Nuba (Chartúm)  – Africa Road | Al Salam Rotana, Khartoum, Sudan – Fine dining v sudánskom Chartúme? Stačí len povedať! Reštaurácia Al Nuba sa nachádza v špičkovom hoteli Rotana. Čaká tu na Vás príjemne, luxusné prostredie, kde sa dizajn snúbi s eleganciou. Reštaurácia ponúka zážitok v podobe jedla a jednotlivé dni sa venuje iným, medzinárodným kuchyniam. Jeden deň sa venuje arabskej kuchyni, iný zase talianskym špecialitám a natrafíte tu aj na latino chute. Stačí si len vybrať deň a môžete cestovať gastronomickým svetom.

Souq al Arabi (Chartúm)  – Souq al Arabi, Khartoum, Sudan – Ak by ste mali chuť ochutnať aj niečo tradičné priamo na ulici, tak potom sa vyberte na miestne trhovisko Souq al Arabi a nájdete tam niekoľko stánkov, kde priamo pred Vami pripravia čerstvý falafel. Vyberte si ktorýkoľvek, alebo sa pozrite, kde čaká najviac domácich a vezmite si svoj falafel tam. Je super lacný a výborný.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Le Grill / Rickshaw
Le Grill / Rickshaw

Štýlové reštaurácie

Le Grill / Rickshaw

Chartúm
Sudán

Obe reštaurácie, teda aj Rickshaw aj Le Grill sa nachádzajú v špičkovom hoteli Corinthia. Na Ázijskú kuchyňu orientovaná Rickshaw sídli na 18.poschodí a teda ponúka nielen zážitok z jedla, ale aj panoramatický pohľad na Chartúm s Modrým Nílom. Le Grill je jednou z najluxusnejších reštaurácií v krajine a radi si sem prídu miestni ľudia doprať luxus. Je to miesto s atmosférou, kde na Vás čakajú chute sudánskej, arabskej, ale aj medzinárodnej či ázijskej kuchyne. Skúste aj široký výber dezertov a napokon si vychutnajte nealkoholické, ovocné drinky s výhľadom na vysvietené mesto. Ide o drahšie reštaurácie na sudánske pomery, tak čakajte, že tu miniete za večeru okolo 15€.

K

Afrika  

Eritrea, Sudán


náročnosť

13 dní

Trvanie

4970
K

Afrika  

Sudán


náročnosť

9 dní

Trvanie

3560
E

Afrika  

Džibutsko, Somálsko, Eritrea, Sudán

27.11. → 14.12.

náročnosť

18 dní

Trvanie

10560
K

Egypt, Sudán


náročnosť

16 dní

Trvanie

4740
Afrika – príbehy z domova Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Ťavy - kráľovné púšte Blog

Blog Ťavy - kráľovné púšte

Hoci sú ťavy v našich končinách pomerne neznámym zvieraťom, s človekom žijú už celé tisícročia. Fascinujúce tvory, dokonale prispôsobené životu v…

Martin Ferenčík 29 min. čítania
Khartoum - exotické hlavné mesto Sudánu Chartúm

Chartúm Khartoum - exotické hlavné mesto Sudánu

Khartoum je exotické africké mesto, ktoré očarí každého skúseného cestovateľa. Ani nie tak svojou architektúrou alebo pamiatkami, ale neuveriteľne…

Marek Melúch 19 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…