CHARTÚM

Najväčším a hlavným mestom Sudánu je Chartúm, ktorý má dokonalú polohu na sútoku Modrého a Bieleho Nílu. Nie je to miesto preplnené pamiatkami, ale Chartúm je zaujímavý pre svoju atmosféru mesta, kde sa mieša arabská a čierna Afrika na trhoviskách či na jeho uliciach. Čakajú tu na Vás aj skvelé múzeá, najmä to, ktoré dokumentuje históriu krajiny stojí skutočne za to. Oproti mnohým sudánskym, starovekým miestam je Chartúm novorodenec, pretože ho založili len v roku 1821 a dokonca sa nadýchlo aj závanu britského kolonializmu. Dnes si žije svojim rušným životom na trhoviskách akými je Souq al Arabi, no má aj svoju modernú tvár a ukazuje to, že Afrika ako kontinent je miesto s ktorým treba počítať. Prechádzky okolo Nílu, posedenia v čajovniach, zjednávanie na bazároch aj takto môže vyzerať Chartúm.

Prečítajte si blog plný informácii zo sudánskeho hlavného mesta

OMDURMAN

Z Chartúmu stačí prekročiť Níl a ocitnete sa historickom mieste zvanom Omdurman, ktoré patrí medzi najdôležitejšie v krajine. V 19.storočí sa tu odohrali strety medzi Mahdím a jeho stúpencami a britskou armádou pod velením Gordona a neskôr aj Kitchenera. Aj dnes si Omdurman pamätá svojho Mahdího a jeho hrobka s domom sa stalo pútnickým miestom. Hovorí sa, že najkrajší bazár celého Sudánu nájdete práve tu a na vlastné oči sa presvedčíte, či je to pravda. Nájdete tu všetko, štipku mágie, reality, krokodílie kože, ebenové drevo a kedysi ste tu mohli získať aj otrokov. Omdurman má svoju silnú súfistickú komunitu a každý piatok sa na cintoríne odohráva tajomný rituál s dervišmi. Dnes má cca 1,5 milióna obyvateľov a takmer splýva s Chartúmom.

DONGOLA

Starobylá Dongola ležiaca severne od Chartúmu je niekdajším hlavným mestom kráľovstva Makúrie. Bola taká silná, že už v 7.storočí odrazila dva útoky arabských jazdcov a Dongola si nechala svoje kresťanstvo o čosi dlhšie. Dnes je krásnym mementom histórie a keď prekročíme Níl, ocitnete sa v jej piesku z ktorého vytŕčajú ruiny kostolov či bazilík s vplyvom slávnej Byzancie. Pohľadáme granitové stĺpy, užijeme si výhľady na krajinu a v Dongole nájdeme aj zaujímavé hrobky pripomínajúce včelie úle. Takéto miesto ste tu rozhodne nečakali.

SOLEB

Neznámy Soleb patrí medzi dokonalé ukážky staroegyptskej architektúry tu na severe Sudánu, ktorý sa kedysi volal Núbia. Na okraji dedinky, neďaleko oáz a Nílu stoja dodnes pôsobivé ruiny egyptského chrámu. Nechal ho postaviť svojho času ešte faraón Amenhotep III., teda niekedy pred 3400 rokmi! Kým v Egypte sa k chrámom len priblížite a odfotíte, tu v ňom budete sami. Môžete si v ňom posedieť, sadnúť si na jeho múrik alebo vyliezť až na jeho vrchol a sledovať západ slnka z miesta tak unikátneho, že bude patriť k vašim najväčším zážitkom. Okolie Solebu je tiež bohaté na zaujímavosti a nevynecháme ani tie. Preplavíme sa na nílsky ostrov Sai a objavíme aj ruiny pyramíd v Sedeinge.

JEBEL BARKAL

Jebel Barkal predstavuje vysoký pahorok rastúci z piesku a prachu púšte na okraji mesta Karima asi 400 kilometrov severne od Chartúmu. Nielen pahorok odkiaľ sa dá sledovať západ slnka je miesto, ktoré treba vidieť, ale krajina v okolí pahorku je natoľko nasiaknutá históriou, že si ju vybralo UNESCO a zaradilo ju do svojho zoznamu. Tu na dosah Jebel Barkalu stojí vzácny Amonov chrám starý cez 3300 rokov. Postavil ho zrejme Thutmosis III. a jeho ruiny lákajú dodnes. Nazrieme aj do chrámu s dokonalými freskami, ktoré vzdorujú času. Neďaleko od pahorku sa dokonca dvíhajú aj sudánske pyramídy a pár kilometrov od Jebel Barkalu ležia pyramídy El Kurru s neskutočnými maľbami, ktoré sa otvoria len pre nás.

NURI

Kým pyramídy v Meroe pozná každý, tieto, ktoré ležia v Nuri sú pre mnohých veľkou neznámou. Nuri sa stalo v minulosti miestom, kde sa pochovávali králi núbijskej dynastie a teda tu má svoju pyramídu aj „čierny faraón“ Taharqa, ktorý patril k najdôležitejším panovníkom pôvodom práve z Núbie. Dnes by ste tu našli niekoľko desiatok hrobiek a niekoľko krásnych, vysokých pyramíd. Tá najväčšia patrí práve Taharqovi, ale ani ostatné sa nedajú zahanbiť. Neprešli rekonštrukciou a tak sú fotogenické a veľmi ľahko si pri nich poviete, že zatienili aj egyptské pyramídy.

MEROE

Meroe má meno, ktoré sem priťahuje dobrodruhov už viac než 150 rokov. Ruiny niekdajšieho mesta zdobia chrámy, no Meroe to sú predovšetkým pyramídy a tak si ich dokonalo užijete. Je ich tu niekoľko desiatok, uvádza sa dokonca, že sú tu dve stovky, no niektoré len v základoch. Prečo tak veľa? Ono je na to jednoduchá odpoveď, pretože kým v starovekom Egypte bola pyramída okázalá hrobka kráľa, tak tu sme poskočili v dejinách do cca 3-2 storočia pr.Kr. (hoci niektoré sú staršie) a v tom čase tu v Meroe bola hrobka módou a každý kto na to mal, mohol si pyramídu nechal postaviť a preto tu nemáme len kráľov, kráľovné či kráľovské deti, ale pyramídu mohol mať bohatý aristokrat, obchodník, úradník a každý kto sa tak rozhodol. Samozrejme tu na hlavnej nekropole je to o kráľovskej rodine, ale Meroe je obrovské.

K

Afrika  

Eritrea, Sudán


náročnosť

13 dní

Trvanie

4970
K

Afrika  

Sudán


náročnosť

9 dní

Trvanie

3560
E

Afrika  

Džibutsko, Somálsko, Eritrea, Sudán

27.11. → 14.12.

náročnosť

18 dní

Trvanie

10560
K

Egypt, Sudán


náročnosť

16 dní

Trvanie

4740
Afrika – príbehy z domova Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Ťavy - kráľovné púšte Blog

Blog Ťavy - kráľovné púšte

Hoci sú ťavy v našich končinách pomerne neznámym zvieraťom, s človekom žijú už celé tisícročia. Fascinujúce tvory, dokonale prispôsobené životu v…

Martin Ferenčík 29 min. čítania
Khartoum - exotické hlavné mesto Sudánu Chartúm

Chartúm Khartoum - exotické hlavné mesto Sudánu

Khartoum je exotické africké mesto, ktoré očarí každého skúseného cestovateľa. Ani nie tak svojou architektúrou alebo pamiatkami, ale neuveriteľne…

Marek Melúch 19 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…