AKO SA ZBALIŤ DO SURINAMU

Surinam je krajina ležiaca v tropickom, rovníkovom pásme a tak svoje balenie prispôsobte horúčave. V krajine bude denne medzi 26-30 stupňami a tak sa pripravte na to, že budete potrebovať viac kusov oblečenia. Kým nie je telo zvyknuté, budete sa viac potiť a pokojne spotrebujete aj jedno tričko alebo jednu košeľu na deň. V niektorých hoteloch si viete nechať veci oprať, ale nie je to štandard a týka sa to len tých lepších hotelov v krajine. Myslite na to pri balení. Vezmite si so sebou viacero ľahkých tričiek, bavlnené košele, ženy ocenia bavlnené šaty, ktoré sú ľahké a vzdušné. Hodí sa aj šatka, no nie kvôli zahaľovaniu, ale skôr kvôli slnku, ktoré zvykne niekoľko mesiacov v roku páliť. Jedny dlhé nohavice využijete v luxusnejšej reštaurácii, no inak vám počas dňa v nich bude horúco a tak si vezmite aspoň dvoje krátke nohavice, sukňu alebo keď to budú dlhšie nohavice, nech sú z ľahučkých materiálov. Plavky využijete v hotelových bazénoch, prípadne sa budete vedieť okúpať v niektorom z vodopádov NP Brownsberg. Na obutie si vezmite jedni zatvorené topánky, sandále alebo šľapky.

Aj počas obdobia sucha môže spŕchnuť, no ak tu budete počas daždivých mesiacov, pripravte sa na to, že pršať bude pokojne aj každý deň. Ak nechcete so sebou vziať dáždnik, vezmite si aspoň pršiplášť, nepremokavú tenkú bundu a veci, ktoré rýchlo vyschnú.  

Pribaľte si so sebou aj klobúk alebo šiltovku proti slnku, kvalitný opaľovací krém, slnečné okuliare a nezabudnite na repelent, hoci na brehu Atlantického oceánu nie je vo zvyku mať veľa komárov. Aj napriek tomu si ho vezmite. Myslite aj na elektroniku a tak nezabudnite nabíjačky, powerbank, náhradné batérie, ak ich používate.

Ak budete so sebou do mesta brať hotovosť, osvedčila sa kapsička na tele v ktorej si skryjete niekoľko cenností. Na cestovný pas si dávajte mimoriadny pozor. Na izbe si cennosti zamknite do kufra na vlastný zámok a nedôverujte hotelovému trezoru.

ČO SI NEZABUDNÚŤ?

Vaša osobná lekárnička by mala obsahovať všetky lieky, ktoré pravidelne užívate. Pred odchodom odporúčame navštíviť svojho zubára a lekára a dať si skontrolovať svoj zdravotný stav.

Surinam má zástrčky ako Slovensko a tak nebudete potrebovať žiadnu redukciu. Ak však máte viacero vecí na nabíjanie, vezmite si pre istotu rozdvojku, aby ste si všetko na svojej izbe stihli nabiť.

BATOŽINA V LIETADLE

Odporúčame max. 10-15 kg batožiny na osobu (batožina do lietadla je limitovaná na 20 kg/osoba). Nechajte si priestor na darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Ak by ste niečo zabudli, nemusíte sa vôbec strachovať. Na mieste dostanete kúpiť väčšinu vecí, čo by ste mohli potrebovať.  

Vezmite si teda jeden kufor alebo cestovnú tašku + malý ruksak ako príručnú batožinu na palubu lietadla, ktorý využijete aj do mesta a na výlety. 

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky vrátane externých nabíjačiek tzv. power-bankov. 

Ostré predmety a nádoby s tekutinami, ktoré majú objem viac ako 100 ml (napr. krémy, fľašky s vodou a pod.), si počas leteckého presunu odložte do veľkej batožiny, nakoľko by Vám ich na bezpečnostnej kontrole v príručnej batožine našli a z bezpečnostných dôvodov odobrali. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Toto Vám pomôže prekonať prvé dni krízy a čakanie na batožinu. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

14 dní

Trvanie

4465 5445€
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

10 dní

Trvanie

3113 4150€
Najexotickejší ľudia sveta 2024 Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2024

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Paramaribo – v hlavnom meste holandskej Guyany Paramaribo

Paramaribo Paramaribo – v hlavnom meste holandskej Guyany

Prejdime sa najmenej turistickými krajinami Južnej Ameriky. Na severnom pobreží juhoamerického kontinentu v oblasti Guyanskej vysočiny sa…

Ivana Tomášová 14 min. čítania
Prečo cestovať do Surinamu? Blog

Blog Prečo cestovať do Surinamu?

Celý svet chodí na pláže Ria, za pamiatkami Inkov v Peru či do dokonalej prírody Patagónie? Prečo si však pre nabliižšiu dovolenku vybrať Surinam?