Surinam má fantastickú zmes indickej, indonézskej, kreolskej, čínskej, holandskej aj lokálnej kuchyne a odráža sa v nej tá neskutočná mozaika národností, ktorá tu je.

JEDLO V SURINAME

Indická kuchyňa má v Suriname veľké množstvo fanúšikov a tak niet divu, že ju nájdete kdekoľvek. Skúste chlieb roti, známy aj ako chapati. Je to okrúhly ploský chlieb, vyrobený z celozrnnej pšeničnej múky, tradične známej aj ako múka atta. Ide o nekvasený chlieb a bežne sa konzumuje ako príloha k zelenine, kuraciemu mäsu alebo ku karí.

Indonézia bola holandskou kolóniou a preto do Surinamu priviezli z Batávie na prácu mnoho Indonézanov. Teraz je ich kuchyňa preslávená - satay, nasi goreng sú úplne bežnými jedlami a mnoho reštaurácii sa volá warung – čo znamená reštaurácia v Bahasa Indonesia. Ochutnajte tradičný satay, arašidovú polievku pinda alebo nasi goreng. Na hlavnej tržnici nakúpite čerstvé ovocie, zeleninu, mäso či ryby od výmyslu sveta. Nájdete tu ambarellu, zelený baklažán, čínsku hviezdicu, momordicu, čiže indickú uhorku/čínsky melón, jamy, kalokáziu jedlú, maniok a ďalšie exotické dobroty od výmyslu sveta.

Tradičný surinamský pokrm - pom je vyrobený z koreňovej zeleniny pomtayer (xantózoma šipovolistá), ktorá je zapečená spolu s citrusovou šťavou a kuracím mäsom a podáva sa s ryžou. Delikatesou je aj miestna špecialita, zvaná bakabana. Sú to banány vyprážané v šťavnatom cestíčku podávané s jemne štipľavou arašidovou omáčkou.

NÁPOJE V SURINAME

Surinam leží v Južnej Amerika a tu je známa svojimi kvalitnými rumami. Skúste ochutnať prémiový rum Borgoe a rozhodnete sa či chutí lepšie ako ten v susednej Guyane. V Suriname sa najčastejšie pije pivo a tým najobľúbenejším je pivo Parbo, ktoré nájdete takmer úplne všade. Káva sa tu pije zriedkavo, no v Paramaribe už nájdete aj moderné podniky, kde si viete vychutnať espresso či capuccino. Ak si dáte čaj na ulici, pridajú vám automaticky do neho aj mlieko a cukor. Obľúbenými nápojmi v Suriname sú šťavy z čerstvého ovocia, ktoré v sebe skrývajú exotiku, no osvieži vás perfektne aj kokosový orech.

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Roline's de Waag (Paramaribo) – jedna z unikátnych reštaurácii v hlavnom meste, kde sa ocitnete v historickej budove Waag, teda na mieste, kde sa kedysi vážil tovar predtým, než ho naložili na lode, aby sa s ním obchodovalo. Historický priestor vás privíta barom s miešanými nápojmi, no posedieť si tu viete aj na vynikajúcej káve (čo nie je v Paramaribo zvykom). Podnik ponúka medzinárodnú kuchyňu v príjemnom prostredí a môžete si tu dať ako predjedlo dokonalé Tuna Tataki, stejky, thajské kari alebo si dajte surinamský Pom.

Roopram Roti (Paramaribo) – kultová reštaurácia v centre starého Paramariba má v sebe jedlo s dokonalým indickým nádychom. Indické chute sú v Paramaribe ako doma a ak radi ochutnávate, tak sa vyberte do jednej z pobočiek Roopram Roti, ktoré sú roztrúsené po meste. Skúste čerstvé roti, kari s kuracím mäsom, zeleninové jedlá a ak máte radi pikantné jedlá, ste tu na správnej adrese.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Zus & Zo
Zus & Zo

Štýlové reštaurácie

Zus & Zo

Paramaribo
Surinam

Zus & Zo je štýlová reštaurácia, ktorú sme si obľúbili v Suriname. Ošarpaná krása Paramariba podčiarknutá fantastickým jedlom, ktoré nám vždy u nich chutilo. Zaborte si nohy do piesku a vychutnávajte si každé sústo. Práva exotika. Každý týždeň má šéfkuchár určitú špecialitu, s ktorou nás vždy zaručene prekvapil.

K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

14 dní

Trvanie

5445
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

10 dní

Trvanie

4150
Najexotickejší ľudia sveta 2024 Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2024

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Paramaribo – v hlavnom meste holandskej Guyany Paramaribo

Paramaribo Paramaribo – v hlavnom meste holandskej Guyany

Prejdime sa najmenej turistickými krajinami Južnej Ameriky. Na severnom pobreží juhoamerického kontinentu v oblasti Guyanskej vysočiny sa…

Ivana Ďurčová 14 min. čítania
Prečo cestovať do Surinamu? Blog

Blog Prečo cestovať do Surinamu?

Celý svet chodí na pláže Ria, za pamiatkami Inkov v Peru či do dokonalej prírody Patagónie? Prečo si však pre nabliižšiu dovolenku vybrať Surinam?