Najväčšie mesto vo Vietname, do roku 1975 nazývané Saigon, ležiace blízko delty rieky Mekong predstavuje projekt, ktorý spojí centrum mesta so susednou provinciou. Na…
Batožina Vietnam
Oblečenie: Vo Vietname zvyknú byť teplotné výkyvy a iné teploty budete zažívať na severe a iné na juhu, pričom rozdiel môže byť pokojne aj 15 stupňov. Pre tieto končiny je to typické, a tak sa tomu oplatí prispôsobiť aj výbavu, najmä oblečenie. Pobaľte sa tak, akoby ste išli do krajiny, kde je leto (hoci u nás máme november alebo február), no ak sa do Vietnamu vyberiete počas zimných či jarných mesiacov, bude tam chladnejšie.
Vezmite si so sebou krátke nohavice, šaty, krátke tričká či košele, ale nezabudnite si aspoň jedny dlhé nohavice. Nezabudnite aj na oblečenie s dlhým rukávom, tričko, košeľu alebo sveter či mikinu, nepremokavú, tenkú bundu pre prípadný dážď (Hue patrí k najdaždivejším miestam regiónu). Teplejšie oblečenie využijete aj počas presunov klimatizovanými autobusmi či vlakom, pretože klíma tu v oblasti juhovýchodnej Ázie je nastavená úplne inak ako v našich končinách.
Ak vyrazíte v lete, kedy región spadá do monzúnovej oblasti, je dobré pribaliť si aj ľahkú, tenkú, nepremokavú bundu alebo aspoň tenký, ľahký pršiplášť. Ak ho aj nemáte, priamo v mestách sa k nemu viete bez problémov dostať. Neberte si so sebou príliš vyzývavé oblečenie. Vietnam je síce budhistická, no konzervatívna krajina, takže rešpekt vyjadrený oblečením ocenia aj domáci. Na obutie odporúčame pohodlnú a kvalitnú obuv, ktorá sa vám hodí počas peších prehliadok navštívených miest a určite využijete aj sandále alebo šľapky či žabky (aj tie kúpite za pár eur priamo vo Vietname). Nezabudnite ani na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a samozrejme opaľovací krém. Ak plánujete trekovať, vybavte sa lepšou obuvou a účinným repelentom.
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón s nabíjačkou a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (powerbanky).
Okrem našich zástrčiek sa v juhovýchodnej Ázii občas vyskytujú aj „anglické“ zástrčky. Ak máte doma univerzálnu redukciu, nezabudnite si ju zbaliť so sebou.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Maximálna povolená hmotnosť batožiny do Vietnamu záleží od leteckej spoločnosti, ale často je to okolo 20 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na svojej letenke. Zbaľte sa tak, že sa vám na spiatočnej ceste do kufra zmestia aj suveníry. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.
Vietnam - pripravte sa na dovolenku
Nha Trang Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže
Sedem kilometrov dlhá piesková pláž, azúrové more, tropická klíma po celý rok, rozvoniavajúce gurmánske ulice plné dobrôt z čerstvých morských…
Hoi An Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu
Vietnamský Hoi An sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch miest, ktoré väčšina ľudí nepozná, no určite stoja za návštevu. Pár dní v tomto romantickom…
Blog Hanoj - desať povinných zastávok a recenzia hotela Capella Hanoi
Žiadna cesta Vietnamom nie je kompletná bez návštevy najvietnamskejšieho mesta krajiny. Hanoj je farebný, unikátny, tradičný, šialený, no najmä…
Blog Desať tipov na cesty v najvyššej sezóne počas budúceho roka
Uhádnete, kam cestujú Slováci do exotiky? Vybrali sme 10 ciest a tipov na ideálny termín exotickej dovolenky v roku 2025. Trafíte sa do správnej…
Vo Vietname vznikne špičková vysokorýchlostná železnica, ktorá prepojí dve najväčšie mestá krajiny. Trať dlhá 1 541 kilometrov spojí metropolu Hanoj s najväčším mestom…
Mestečko Halong je tretím najnavštevovanejším miestom vo Vietname- samozrejme, vďaka nádhernej zátoke dračích zubov, Halong Bay. Zátoka však nie je jediná zaujímavosť,…
Jednou z najkrajších zastávok počas prehliadky mesta Hanoj je určite známy Chrám literatúry. Konfuciánsky chrám z 11. storočia, ktorý od roku 1076 slúžil zároveň ako…