HANOJ

Dnešný Hanoj patrí medzi najfantastickejšie miesta Vietnamu. Od roku 1975, kedy Severný Vietnam porazil Južný Vietnam, sa stal hlavným mestom zjednotenej krajiny, ale nie je to žiadna umelo vytvorená metropola. Hanoj v sebe skrýva viac než 1000 rokov tradície a je právom považovaný za kolísku vietnamskej kultúry. Cítiť tu silný čínsky vplyv, ale aj prelínanie Vietnamu a Číny, teda dvoch silných národov, ktoré formovali súčasné reálie. Vedeli ste, že dodnes sa verí, že pod jazerom Hoan Kiem v centre mesta odpočíva meč, ktorý sa vynorí, keď bude treba Číňanov opäť poraziť? Hanoi je zároveň aj centrum vzdelanosti a kultúry v krajine. Nájdete tu najstaršiu univerzitu, kde pod záštitou Konfúcia Vietnamci študovali už v 11. storočí a so šťastím si odfotíte aj čerstvých absolventov, ktorí sem chodia oslavovať promócie. Mauzóleum strýčka Ho je miesto, ktoré túži navštíviť každý Vietnamec. Zatiaľ, čo sa Mao zmenšuje, Ho sa rozpadáva. Neodmysliteľnou súčasťou mesta je aj ruch v uličkách Hanoja, ktorí si užite plnými priehrštiami. Hanoj je garantovaný zážitok aj pre cestovateľov, ktorí už navštívili ázijský kontinent!

HA LONG BAY

Zátoka Ha Long Bay sa dodnes považuje za jedno z najkrajších miest severného Vietnamu. Je zahalená rúškom tajomstva, verí sa, že tu dodnes žijú draci a keď sa niekedy medzi skalnými výbežkami prevaľuje hmla, možno sa vtedy draci presúvajú z miesta na miesto. Ha Long tvorí tisíce vápencových ostrovov, ktoré sú roztrúsené na ploche väčšej než 1 500 kilometrov štvorcových. Pripomínajú dračie zuby vytŕčajúce z vody, ktoré majú podľa legendy chrániť krajinu. V Ha Longu odporúčame stráviť nezabudnuteľné dopoludnie na prenajatej lodi, navštíviť vyhliadku a nadýchnuť sa tých najkrajších panorám.

HUE

Hue v centrálnom Vietname patrí medzi najznámejšie miesta celého regiónu vďaka svojej cisárskej histórii. Vedeli ste, že nielen Peking v sebe skrýva Zakázané mesto? Prejdite sa aj tým v Hue a uvidíte najkrajšie kamenné brány celého Vietnamu. Väčšina Zakázaného mesta sa stratila pod bombami vietnamskej vojny, keď Američania bombardovali mesto. Okrem toho v Hue navštívte niektorú z cisárskych hrobiek v nádhernom a pokojnom prostredí. Hue zaujme svojou architektúrou, chrámami či pagodami a pagoda Thien Mu bude tou najfotogenickejšou. Mestom preteká Parfumová rieka, ktorú môžete splaviť na dračej lodi.

DA NANG A MRAMOROVÉ HORY

Vietnamský Da Nang je dnes veľmi modernou metropolou stredného Vietnamu. Mení sa ako dynamický ázijský tiger, a je to miesto, o ktorom ešte budeme veľa počuť. Rastie do výšky, stavia hotelové komplexy na brehu pláže a ukazuje cestu, akou sa dá v komunistickej krajine vykročiť. V meste nájdete zaujímavé historické múzeum a pár kilometrov za Da Nangom sa dvíhajú tajomné Mramorové hory. Predstavujú hory dôležitých piatich elementov: kov, voda, drevo, oheň aj zem a nájdete tu niekoľko zaujímavých chrámov a jaskýň. Na vrchol vedie 156 schodov a čaká vás tu svet hinduizmu, ale aj budhizmu.

HOI AN

Hoi An je jedným z najkrajších vietnamských prekvapení. Hovorí sa o ňom ako o najkrajšom, najmalebnejšom či najfotogenickejšom mestečku celého Vietnamu a my s tým súhlasíme. Kedysi tadiaľto prechádzali obchodné lode (to sa ešte volalo Faifo) po morskej verzii Hodvábnej cesty a hodváb tu zostal dodnes. Vďaka obchodu bol dokonca Hoi An svojho času najbohatším mestom celého Vietnamu, no keď sa mu zaniesol prístav, mesto skrachovalo a vďaka tomu sa premenilo na živý skanzen tradičnej architektúry 19. storočia. Prechádzka Hoi Anom pripomína rozprávku. Okolo vás stoja staručké domy s vietnamskými, čínskymi aj japonskými vplyvmi. Prejdete Japonským mestom, nahliadnete do obchodíkov či dielničiek, prejdete sa nádvorím chrámov a napokon si sadnete niekam na nábrežie do reštaurácie či do baru a užívate si dokonalú atmosféru tohto miesta. Hoi An si zamilujete, my to už dopredu vieme!

NHA TRANG

Vietnamské mesto Nha Trang sa považuje za najväčšie letovisko krajiny na brehu Tichého oceánu. Vyberte sa sem za oddychom na miestnych plážach, no nevynechajte ani viacero zaujímavostí. Môžete sa pozrieť na francúzske stopy v katedrále Notre Dame aj objaviť vzácne čamské veže Po Nagar z 9. - 10. storočia. Nákupy spravíte na miestnom trhovisku a neďaleko od neho môžete ochutnať aj skvelý streetfood. Nha Trang vsadil svoje karty na turizmus a ide mu to dobre. Promenáda je posiata hotelmi a výškovými mrakodrapmi, ktoré s palmami vytvárajú zaujímavé pohľady. Neďaleký ostrov Vinepearl je miestom zábavy a dá sa naň dostať dokonca aj lanovkou.

HO ČI MINHOVO MESTO (SAIGON)

Kým Hanoj na severe je hlavným mestom krajiny, tak Saigon (alebo teda dnešné Ho Či Minhovo mesto) je srdcom vietnamskej ekonomiky, kde sa tvorí viac než 25 % HDP. V Saigone sa prelína tradícia s modernými technológiami. Nájdete tu manažérov v oblekoch vedľa robotníkov v montérkach, všetkých svorne sedieť na malých plastových stoličkách a piť kávu alebo sŕkať misku výdatného Pho. Milióny motoriek premávajú v uliciach a máte pocit, že ruch by sa tu dal krájať. Je to mesto kontrastov, kde pri koloniálnych bulvároch nájdeme vietnamské tržnice a kúsok ďalej štvrte vysvietené ako z ázijských filmov. V skratke, Saigon je jedným veľkým zážitkom. V blízkosti sa tiež nachádzajú slávne CU CHI tunely, ktoré vytvoril Vietkong počas bojov proti Američanom a kde si vieme urobiť dobrú predstavu o tom, ako reálne prebiehali boje počas vojny. Celková dĺžka 200 kilometrov je priam neuveriteľná. Ešte dnes tam nájdeme zvyšky nemocníc, veliteľských staníc, kuchýň, alebo aj výrobňu topánok z pneumatík.

SAPA

Okolie Sapy tvorí najvyššia hora Vietnamu a údolia pod nimi vypĺňajú terasovité ryžové polia s dedinami etnických menšín. Sapa je najchladnejšia a najdaždivejšia oblasť na severe krajiny. Počasie sa rýchlo mení, často prší a hmla sa valí z každej strany, v zime je tu na vietnamské pomery veľmi chladno. Majestátne hory, hlboké údolia, fotogenické scenérie, ale tiež domov etnických menšín alebo najnavštevovanejší kút severozápadného Vietnamu. To všetko a veľa ďalšieho je Sapa - bývalé francúzske horské stredisko, ktoré vás do minúty úplne pohltí. Ostatne ako v celom Vietname, aj tu sa podpísali francúzski kolonizátori.

K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

2225 2890€
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

2212 2602€
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

2517 3595€
K

Ázia  

Vietnam, Thajsko, Kambodža


náročnosť

13 dní

Trvanie

2519
Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže Nha Trang

Nha Trang Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže

Sedem kilometrov dlhá piesková pláž, azúrové more, tropická klíma po celý rok, rozvoniavajúce gurmánske ulice plné dobrôt z čerstvých morských…

Diana Vozárová 11 min. čítania
Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu Hoi An

Hoi An Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu

Vietnamský Hoi An sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch miest, ktoré väčšina ľudí nepozná, no určite stoja za návštevu. Pár dní v tomto romantickom…

Zuzana Hábeková 12 min. čítania
KVÍZ: Poznáte exotický Vietnam a jeho najznámejšie miesta? Blog

Blog KVÍZ: Poznáte exotický Vietnam a jeho najznámejšie miesta?

Vietnam je ázijský cestovateľský šperk s unikátnou históriou a výnimočnými prírodnými aj architektonickými lákadlami. Viete, ktoré pamiatky sa…

Viktor Háber 12 min. čítania
Vietnamská vojna (2. časť) Blog

Blog Vietnamská vojna (2. časť)

Vietnam je krajina so zaujímavou históriou, vrátane nedávnej vojenskej. Vďaka spletitým udalostiam v minulosti vietnamský národ nadobudol dnešnú…

Angelika Machová 13 min. čítania