Kuchyňa exotických Maldív je vo svete pomerne málo známa, ale práve v tom je jej moment chutného prekvapenia. Kuchyňu súostrovia ovplyvňovala poloha v Indickom oceáne a tak v nej prevládajú ryby, dary mora, no svoje dôležité miesto si v nej našli aj indické koreniny či indické vplyvy vďaka ktorým si maldivská kuchyňa vytvorila vlastné osobitosti a špecifiká. Chrbtovou kosťou maldivskej kuchyne sú dve ingrediencie a teda tuniak a kokosový orech. Verili by ste, že ich splynutím dostanete na tanier kúsok raja? Maldivy vás presne o tom presvedčia!

Národným jedlom Maldív je Maashuni. Podľa mnohých je jedlom, ktorým sa na Maldivách začína deň a aj vy sami uvidíte, že to naozaj funguje. Maashuni má v sebe nastrúhaný kokos, tuniaka, cibuľku aj čili a podáva sa s typickými, tradičnými plackami zvanými Roshi. Obľúbeným národným jedlom je Garudiya, silný rybací vývar z rôznych druhov rýb s limetkou, čili a cibuľkou, ku ktorej sa jedáva ryža, placky alebo exotický chlebovník. Značne exotickým jedlom je aj Boshi Mashuni, teda šalát z banánových kvetov. Počuli ste už o niečom podobnom? Nechýba v ňom samozrejme nastrúhaný kokos, kari lístky či kurkuma a tak je o exotiku postarané. Najbežnejším jedlom na Maldivách je kari a jeho viacero variant. Najtypickejším kari je Mas Riha, kedy sa v pikantnej kari omáčke nachádzajú kúsky lahodného tuniaka. Nájdete tu aj kari so zemiakmi, s baklažánom či inými druhmi zeleniny a práve zeleninové kari patrí medzi najobľúbenejšie. Kari tu na Maldivách je úplne iné ako poznáte  z Thajska či Kambodže, trochu sa podobá na indické, ale rozhodne vám bude chutiť. Obľúbeným jedlom sú aj grilované alebo pečené ryby, krevety či iné dary mora. Na grile na pláži s nohami v piesku vám budú chutiť ešte viac, než si viete predstaviť. Ak máte radi sladkosti, zaujme vás aj tradičný maldivský dezert Aluvi Boakibaa z kasavy a kokosu.

Alkohol je na Maldivách oficiálne zakázaný a nájdete ho legálne len na rezortových ostrovoch, kde sa podáva v rámci turistických služieb, takže sa niet čoho báť. Obľúbeným nápojom Maldív je čaj, čaj s mliekom, silná káva alebo ovocné šťavy.  Ak milujete ochutnávanie exotických drinkov, ani na vás Maldivy nezabudli a môžete skúsiť ochutnať kokteil Maldivian Lady alebo Biyadhoo Special. Maldivian Lady v sebe skrýva biely rum, marhuľovú brandy, grenadinu a pomarančový aj ananásový džús.  Biyadhoo Special má svoj základ vo vodke, melónovom likéri a ananásovom džúse. Nebudete sa vedieť rozhodnúť, ktorý vám chutí viac!

Ak trávite dovolenku v jednom z maldivských rezortov, tak v nich nájdete aj lokálne, tradičné maldivské jedlá, ale súčasťou rezortov sú aj reštaurácie s európskou, ázijskou či medzinárodnou stravou. Namiesto tuniaka si tak viete dopriať kvalitný stejk, vynikajúce talianske cestoviny, perfektné suši alebo množstvo iných chuťoviek na aké ste zvyknutí.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.