Aj do Namíbie je bežná maximálna povolená hmotnosť batožiny okolo 23 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na svojej letenke, ktorú si kupujete. 

Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Čo si obliecť do Namíbie?

Zbaľte si v prvom rade voľné príjemné nohavice alebo sukňu na dlhé presuny autom tak, aby sa Vám príjemne sedelo. Okrem dlhých a krátkych nohavíc si zoberte tričká, jeden teplejší pulóver, uterák, plavky, šiltovku. Nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém. Nepotrebujete žiadnu trekovú výbavu. Ako obuv sú najvhodnejšie kvalitné sandále (75 % času) a potom tenisky či poltopánky (25% času vrátane príletu/odletu z Európy). Buďte zbalení prakticky. 

V letných termínoch jún-august si nezabudnite pribaliť aj teplú bundu (stačí jesenná).

Na kvalitnej obuvi, i keď to majú byť sandále, si dajte záležať. Kto chce, môže si zobrať vankúšik pod hlavu (pohodlné sú tvarované nafukovacie), zíde sa pod hlavu pri dlhých presunoch a do lietadla. Absolvujete zrejme aj kratšie túry, pre niekoho to sú skôr prechádzky prechádzky. Počas safari je už chodenie obmedzené, nakoľko je zakázané počas safari vystupovať z auta.

Nezabudnite na:

  • fotoaparát
  • ďalekohľad na safari
  • odpudzovač hmyzu (Mosi Guard, Autan, Off)
  • tabletky proti malárii / Malarone a pod, pokiaľ sa rozhodnete ich užívať
  • malý uterák
  • jeden teplý pulóver/bundu
  • krátke aj dlhé nohavice
  • Ibuprofen/kvapky do nosa/kvapky do očí
  • vlhké vreckovky, dezinfekčný gél na ruky

Nezabudnite na náhradné batérie do fotoaparátu. Aj napriek rozvinutosti Namíbie, nie všetky typy akumulátorov je možné kúpiť. Často sa budeme pohybovať v odľahlých oblastiach a obchody s týmto sortimentom sú dostupné len vo veľkých mestách.

Špecifické juhoafrické adaptéry typu "M" je možné kúpiť po prílete na letisku (cca 100 NAD), alebo v supermarketoch (30-100 NAD). Tento typ sa nenachádza na „univerzálnych“ adaptéroch.

Typ M


Ak si beriete so sebou mobilný telefón, digitálny fotoaparát, prípadne všetko naraz, určite sa pri nabíjaní zíde aj rozdvojka.

Mobilné telefóny – Roaming odporúčame preveriť si u svojho operátora či má pokrytie aj počas celej Vašej cesty. Pokiaľ nevyhnutne potrebujete byť aj počas dovolenky online a na príjme, môžete si kúpiť miestnu sim kartu s predvoleným balíkom minút alebo dát.

Ľudia majú často pocit, že miestnym ľuďom (deťom) treba pomáhať a rozdávajú im sladkosti, perá či oblečenie. Necháme to na vašom zvážení, no žalúdky detí, najmä v kmeňoch, nie sú zvyknuté na naše sladkosti, aj keď aj tu sa už deti naučili slovo „candy“. Pokiaľ chcete niečo nechať ako darčeky, dajte to zamestnancom lodgí/náčelníkovi kmeňa, ktorý sa postará o rozdelenie. 

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače a pod.) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky elektronické zariadenia, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor (powerbanky a pod.).

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Čo robiť pri strate/meškaní batožiny: Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

4990
K

Afrika  

Namíbia


náročnosť

15 dní

Trvanie

6360
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Botswana


náročnosť

14 dní

Trvanie

4210
​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie Windhoek

Windhoek ​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie

Windhoek je jednou z najmladších metropol sveta, veď je hlavným a najväčším mestom krajiny, ktorá si svoju nezávislosť vydobyla až v roku 1990 –…

Martin Hrnko, Viktor Háber 9 min. čítania

DOVOLENKA V EXOTIKE

ZISTIŤ VIAC