Aj do Namíbie je bežná maximálna povolená hmotnosť batožiny okolo 23 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na svojej letenke, ktorú si kupujete. 

Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Čo si obliecť do Namíbie?

Zbaľte si v prvom rade voľné príjemné nohavice alebo sukňu na dlhé presuny autom tak, aby sa Vám príjemne sedelo. Okrem dlhých a krátkych nohavíc si zoberte tričká, jeden teplejší pulóver, uterák, plavky, šiltovku. Nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém. Nepotrebujete žiadnu trekovú výbavu. Ako obuv sú najvýhodnejšie kvalitné sandále (75 % času) a potom tenisky či poltopánky (25% času vrátane príletu/odletu z Európy). Buďte zbalení prakticky. 

V letných termínoch jún-august si nezabudnite pribaliť aj teplú bundu (stačí jesenná).

Na kvalitnej obuvi si dajte záležať. Kto chce, môže si zobrať vankúšik pod hlavu (pohodlné sú tvarované nafukovacie), zíde sa pod hlavu pri dlhých presunoch a do lietadla. Absolvujete zrejme aj kratšie túry. Počas safari je už chodenie obmedzené, nakoľko je zakázané počas safari vystupovať z auta.

Nezabudnite na:

  • fotoaparát
  • ďalekohľad na safari
  • odpudzovač hmyzu (Mosi Guard, Autan, Off)
  • tabletky proti malárii / Malarone a pod, pokiaľ sa rozhodnete ich užívať
  • malý uterák
  • jeden teplý pulóver/bundu
  • krátke aj dlhé nohavice
  • Ibuprofen/kvapky do nosa/kvapky do očí
  • vlhké vreckovky, dezinfekčný gél na ruky

Nezabudnite na náhradné batérie do fotoaparátu. Aj napriek rozvinutosti JAR a Namíbie, nie všetky typy akumulátorov je možné kúpiť. Často sa budeme pohybovať v odľahlých oblastiach a obchody s týmto sortimentom sú dostupné len vo veľkých mestách.

Špecifické juhoafrické adaptéry typu "M" je možné kúpiť po prílete na letisku (cca 100 NAD), alebo v supermarketoch (30-100 NAD). Tento typ sa nenachádza na „univerzálnych“ adaptéroch.

Typ M

Ak si beriete so sebou mobilný telefón, digitálny fotoaparát, prípadne všetko naraz, určite sa pri nabíjaní zíde aj rozdvojka.

Mobilné telefóny – Roaming odporúčame preveriť si u svojho operátora či má pokrytie aj počas celej Vašej cesty. 

Ľudia majú často pocit, že miestnym ľuďom (deťom) treba pomáhať a rozdávajú im sladkosti, perá či oblečenie. Necháme to na Vašom zvážení, no žalúdky detí najmä v kmeňoch, nie sú zvyknuté na naše sladkosti, aj keď aj tu sa už deti naučili slovo „candy“. Pokiaľ chcete niečo nechať ako darčeky, dajte to zamestnancom lodgí/náčelníkovi kmeňa, ktorý sa postará o rozdelenie. 

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače a pod.) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky elektronické zariadenia, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor (powerbanky a pod.).

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Čo robiť pri strate/meškaní batožiny: Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami,…

Veľký prehľad afrického safari Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie Windhoek

Windhoek ​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie

Windhoek je jednou z najmladších metropol sveta, veď je hlavným a najväčším mestom krajiny, ktorá si svoju nezávislosť vydobyla až v roku 1990 –…

Cestovanie pre nezaočkovaných Blog

Blog Cestovanie pre nezaočkovaných

Jedna krajina za druhou otvára svoje brány pre turistov z iných krajín. Mnohé z nich uvoľňujú opatrenia v prvej chvíli pre zaočkovaných…

Jozef Zelizňák 7 min. čítania