Saudskoarabská gastro scéna je zatiaľ iba v plienkach. Vo veľkých mestách nájdete samozrejme reštaurácie od výmyslu sveta, ale akonáhle vojdete do prvej dediny tak gastro sa obmedzí na fast food a lokálne jedlá. Saudi jedia hrozne veľa fast foodu ale tomu sa nebudeme venovať. Ako záchrana je tu však vždy. Pri vstupe do reštaurácií ale aj trebárs do mekáču si dajte pozor aby ste vždy vošli vstupom pre rodiny a nie do dámskej sekcie. Vždy je to jasne označené. Zároveň sa táto prax mení a zmiešané reštaurácie nájdete takisto.

Historicky bola strava v Arábii jednoduchá. Väčšinu územia vypĺňa púšť a tak datle, káva, ťavie mäso a mlieko boli prirodzenou stravou. Postupom času a zvyšovaním kontaktov hlavne s orientálnym svetom prebrala suadská kuchyňa niektoré indické jedlá a na záver prepadla západnému fast foodu.

Typické saudské raňajky sú celkom jednoduché. Môžu to byť datle a qahwa ( káva) alebo chlieb so syrom. Datle a kávu Vám budú ponúkať miestni v priebehu celého dňa a konzumujú ich nonstop. BUBO klienti zbožňujú drive in coffee shop. Zastavíte a cez okienko si objednáte voňavú kávu a upaľujete ďalej. Kľudne aj 6 x denne. Káva predsa neškodí. Aspoň to tvrdia saudi.
 
Obed je tradične hlavným jedlom dňa a takmer vždy obsahuje ryžové jedlo, ako je kabsa, považované za národné jedlo Saudskej Arábie. Kabsa je riadne korenená (každá domácnosť zvykne mať svoje vlastné obľúbené zmesi korenín. Ryža je preložená pečeným kuracím mäsom, mäsom alebo dokonca rybami a na zvýraznenie chuti sa často podáva paradajková a čili salsa, ktorá sa doplní jednoduchým nasekaným šalátom. Večera sa podáva neskoro a je ľahkým jedlom, často sendviče v západnom štýle alebo výdatnou polievkou.
 
V Saudskej Arábii sa alkohol nepodáva, ale to nijako neobmedzuje ponuku nápojov v krajine. Medzi obľúbené patria čerstvé džúsy - všetko od ibišteka po pomaranč a mango - a nealkoholické koktaily z džúsu, ako aj qahwa a všetky druhy čaju.
 

Čo vyskúšať v saudských reštauráciách

Pokiaľ ide o stravovanie, Džidda a Rijád sú medzinárodné mestá a ponúkajú regionálne jedlá z celého Blízkeho východu (a z celého sveta). Vďaka tomu môže byť zložité dešifrovať, ktoré jedlá sú pre kráľovstvo jedinečné. Ale tu máme jednu  indíciu: v porovnaní s jedlami z iných krajín Blízkeho východu je sú saudské jedlá rustikálnejšie a príjemnejšie, s výdatnými ryžovými prílohami, kašami a duseným mäsom.

Ak chcete objednávať ako miestni obyvatelia, požiadajte počas svätého mesiaca ramadán o jareesh  po západe slnka. Ochutená pšeničná a jahňacia kaša s čiernym korením, sušenou čiernou limetkou, škoricou a niekedy aj klinčekmi.

Čo ešte vyskúšať (okrem už spomínanej kabsy? Saleeg, biela ryža, ktorá sa varí v kuracom vývare s kvapkou mlieka až kým sa z nej nestane jemná krémová kaša. Je dochutena kardamónom, soľou a čiernym korením a podávaná s pečeným alebo vareným kuracím mäsom. K dispozícii je tiež thareed. Natrhané kúsky tenkého chleba sa pridávajú k dusenému kuraciemu alebo inému mäsu, zelenine a typickému saudskému koreniu. A ak máte priestor na dezert, vyskúšajte kleichu, populárne sušienky, ktoré sú často plnené datľami.

Tharid: Toto tradičné arabské jedlo sa najčastejšie označuje ako pikantný jahňací guláš zahustený jačmenným chlebom, hoci slovo tharīd označuje aj veľkú kameninovú misku. Podľa legendy a niekoľkých náuk hadísov bol tharid jedným z obľúbených jedál proroka Mohameda, a jeho počiatky siahajú do doby pred islamom.

Hininy je tradičné saudskoarabské jedlo pozostávajúce z datlí, masla a hnedého chleba. Tento mix je potom navyše dochutený korením, ako je šafrán a kardamón. Jedlo je špecialitou Najdu t.j Rijád, kde sa zvyčajne pripravuje počas zimy.

Gursan je jedným zo saudskoarabských národných jedál, ktoré sa pripravujú vložením suchých papierovo tenkých plátov chleba na mäso a zeleninu do vývaru, až kým kúsky chleba nenasiaknu šťavou. Konečný výsledok nie je polievkový, ale hustý, výživný a výdatný, a preto je pokrm milovaný po celej krajine.

Ma'amoul je sušienka plnená ovocím a orechmi, ako sú datle, vlašské orechy a pistácie. Zvyčajne sa tvarujú do guličiek alebo kupol. Orechový ma´amoul sa zvyčajne tvaruje do kupoly s okrúhlou vrchnou časťou, datlový ma'amoul sa tvaruje do kupoly s plochým vrchom, zatiaľ čo pistáciový  ma'amoul má podlhovastý oválny tvar.

Odporúčané reštaurácie:

Lusin restaurant (Rijád): Jedna z najzaujímavejších reštaurácií v meste. Arménsko je prvým kresťanským štátom na svete a Arménska komunita žije na území Saudskej Arábie už vyše 1900 rokov. Symbolizuje to aj výborná arménska reštaurácia Lusin. Menu je mixom arménskej a lokálnej kuchyne. Odporúčame šošovicovú polievku, fattoush, taboulah a Lusin Kibbeh ( bulgur, granátové jablko, oriešky a hovädzie mäso).

Al Orjouan (Rijád): Najlepšie raňajky v meste nájdete v Ritz Carlton. Dajte si manakeesh a škoricové pečivo.

Cafe Bateel: Táto sieť kaviarní je v každej krajine zálivu. Obrovský výber olív, výbornej čokolády, káva a egg benedict. Ak potrebujete rýchlu dávku kávy v príjemnom prostredí tak toto je to ideálne miesto.

Najd village (Rijád): Miestna kuchyňa je najlepšia. Toto je motto tradičnej saudskej reštaurácie Najd. Prostredie pripomína klasické saudské pevnosti zo začiatku 20.st. Zbehnite do ich pobočky Takhasusi a vyskúšajte polievku Jareesh s jahňacím mäsom, hashi kabsu  (ťavie mäso s bielou alebo červenou ryžou a quishd  bezkôstkové datle pripravené na masle).

The Globe (Rijád): Ak hľadáte reštauráciu s výhľadom, tak ste ju našli. Na vrchole Faisalyah tower nájdete The Globe. The Globe je o výhľade na Rijád a perfektnom jedle. Rijád je plochý a tak môžete povedať, že ste na jednom z najvyšších bodov v meste. Chuťové bunky Vám rozbije figové brulée s tymiánom a orieškovým olejom, wagyu tatataki a skvelé steaky s rajčinovým martini.

Shawarma Shakeer al Jazeera (Džidda): Ak niekto 40 rokov robí shawarmu tak ju asi vie robiť dokonale. Z malého stánku ktorý bol priamo oproti cintorínu, kde je pochovaná pramatka Eva, sa stala sieť. Ak hľadáte niečo na rýchle zahryznutie, lokálne a výborné tak sa tu zastavte.

Goodies restaurant (Džidda): Libanonská kuchyňa je jednou z najznámejších na svete a dve reštaurácie Goodies jej dávajú za pravdu. Jednoduché, zdravé menu plné okrúhlych chutí. Kurací moulokieh alebo kebbe s jogurtom alebo orientálna ryža s jahňacinou a píniovými orieškami? Nech sa páči.

Brioché (Džidda): Tak tomuto hovoríme saudskoarabské fusion. Perfektná lokalita v starej Džidde, ktorá nadväzuje na tie najlepšie gurmánske tradície. Tie sa v tomto starom meste tradujú už vyše 4000 rokov. Šéfkuchár Hakim spojil čaro starej Džiddy, dokonalosť francúzskej kuchyne a pridal tomu orientálny šmrnc. Výsledok? Jedna z najlepších reštaurácií. Ťaví toast, šafranové tagliatelle, jahňacie kotlety či quinoa šalát? Tu si vyberie každý.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Ázia  

Saudská Arábia


náročnosť

9 dní

Trvanie

3209 3820€
K

Ázia  

Saudská Arábia, Bahrajn


náročnosť

10 dní

Trvanie

3860
K

Ázia  

Saudská Arábia, Bahrajn


náročnosť

13 dní

Trvanie

4860
K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

19 dní

Trvanie

5504 6880€
Cestovatelia, ktorí navštívili zakázanú Mekku Prémiový blog

Prémiový blog Cestovatelia, ktorí navštívili zakázanú Mekku

Mekka je úžasná a ak niekde jasne cítite Boha, tak je to tu. Saudská Arábia sa dnes extrémne rýchlo mení, a preto je tento blog pre skutočných…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Pravda o Katare Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Katare

Mám ísť rozprávať do RTVS o Katare a asistentka redaktorky ma vopred taktne upozornila, že sa budú pýtať aj nepríjemné otázky, lebo s Katarom nie…

Ľuboš Fellner 26 min. čítania
Abrahám - prorok, ktorý mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Abrahám - prorok, ktorý mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Rijád - novodobá metropola v srdci púšte Prehliadka

Prehliadka Rijád - novodobá metropola v srdci púšte

V strede Arabského polostrova sa nachádza región Nadžd, ktorého metropolou je hlavné mesto Saudskoarabského kráľovstva - Rijád. Mesto bolo po…

Erik Almáši 12 min. čítania
Eid al-Adha dátum

19

08:10

jún

2024

Saudská Arábia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Zajtra končí sviatok obetovania. V roku 2025 začne sviatok 6. júna, v roku 2026 27. mája a v roku 2027 už 16. mája.Moslimovia na celom svete oslavujú čas, keď mal prorok…