Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je 20 kg do batožinového priestoru a 7 kg príručná batožina. Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete.

Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete možno aj nejaký zaujímavý suvenír. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

V Škótsku sa pripravte na premenlivé počasie či sem cestujete na jar, cez leto alebo na jeseň. Na jar a neskorú jeseň ešte môže byť vonku chladno a hoci sa cez leto teploty vyšplhajú pokojne aj na príjemných 25-27 stupňov, všetko sa môže zmeniť z hodiny na hodinu. Ak je ráno krásne, neznamená to, že o hodinu nebude pršať a ak ste na to pripravení ide len o kozmetické úpravy.

Nezabudnite si preto zbaliť teplé veci ako dlhé nohavice, pulóver alebo košeľa s dlhými rukávmi, ale pribaľte si aj niečo ľahšie, ak bude vonku teplo. Určite si so sebou vezmite pršiplášť alebo dáždnik, nepremokavú bundu alebo teda niečo, čo vás ochráni pred typickým mrholením alebo dažďom. Na obutie si vezmite poltopánky alebo tenisky. Čiapka alebo šiltovka sa vám tiež zíde.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, nabíjačku a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače, powerbanky) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

V Škótsku nájdete rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako vo Anglicku či iných britských krajinách a preto si so sebou vezmite redukciu. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Európa  

Veľká Británia, Škótsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1810 2585€
K

Európa  

Škandinávia, Veľká Británia, Škótsko, Nórsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

2733 4555€
F

Európa  

Veľká Británia, Škótsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

2520
Edinburgh - čo vidieť a rady v najkrajšom meste Škótska Edinburgh

Edinburgh Edinburgh - čo vidieť a rady v najkrajšom meste Škótska

Edinburgh je hlavným mestom Škótska už po takmer 6 storočí. Nachádza sa na juhovýchode krajiny, v blízkosti zálivu Firth of Forth a Severného mora.…

Martin Šimko 13 min. čítania
Zámok Balmoral

08

15:50

sep

2022

Škótsko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta Veľká Británia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Balmoral Castle v Škótsku, kde vo štvrtok 8. septembra zomrela kráľovná Alžbeta II. - najscestovanejší monarcha, je veľký panský dom v grófstve Aberdeenshire v Škótsku.…

Akcia sa končí o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC