Ako sa zbaliť do Tanzánie?

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je cca 23 kg do batožinového priestoru na medzinárodných letoch a iba 15 kg na lokálnych letoch. Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Plus samozrejme príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Počítajte aj s vyššou vlhkosťou vzduchu na brehu oceánu, ktorá spôsobí navýšenie váhy batožiny o cca 1,5 kg. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden "mäkký" kufor alebo cestovná taška (tvrdé kufre neberú na palubu malých safari lietadiel) a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch a počas safari a presunov ho budete mať pri sebe.

Chystáte sa na Kilimandžáro? Všetky informácie k tomu, ako sa zbaliť na Kilimandžáro nájdete tu.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače, power banky) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky. Ak plánujete nabíjať telefón, videokameru alebo digitálny fotoaparát, zásuvky sú „typu G“ako vo Veľkej Británii, viď. nižšie. Napätie je 220V. Ak nemáte správny adaptér, môžete si ho dokúpiť ešte pred odchodom v obchode s elektronikou, alebo na letisku.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvé dni, všetky dôležité lieky, fotoaparát, baterky, mobilný telefón a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Tanzánia sa od júna 2019 vydala environmentálnou cestou a prijala zákon, ktorý zakazuje predaj a tým pádom aj dovoz jednorázových igelitových a mikroténových tašiek/sáčkov/vreciek. Myslite, prosím, na to pri balení. V prípade, že nakúpite na prestupovom letisku a nákup budete mať zabalený v plastových taškách, tieto musíte pred vystúpením z lietadla vybaliť a nechať na palube.

Oblečenie: Vaša batožina by mala obsahovať aj šľapky, krátke nohavice, slnečné okuliare, opaľovací krém a ďalekohľad. Je veľmi pravdepodobné, že nakúpite množstvo suvenírov, a preto majte rezervu. Spolu s hygienickými potrebami si zabaľte aj lieky ako Paralen, Sanorin a niečo proti bolesti.

Väčšinu času budete mať krátke nohavice a tričko s krátkym rukávom. Na večerné posedenie vonku sa zídu dlhé nohavice a jedna teplejšia bunda, predovšetkým pri Ngorongoro, ktoré je v nadmorskej výške 2200 metrov nad morom. Pri prípadnom daždi padne vhod malý pršiplášť. Na safari, aj na pláž si zoberte šiltovku, keďže africké slnko je ostré. Na obutie sú najlepšie sandále alebo šľapky. Na prechádzku na Zanzibare zasa poltopánky resp. tenisky. Tieto oceníte aj počas chladnejších večerov. Ak neplánujete trek, vibramky nie sú vôbec potrebné. Keď bude počas safari otvorená strecha, oceníte ľahkú bundu, pri rýchlejšej jazde skoro ráno a večer býva pocitovo chladno.

Slušné oblečenie je vyžadované počas oddychovej časti na Zanzibare v reštauráciách počas večerí. Páni musia mať uzavreté topánky, dlhé nohavice a košeľu, alebo slušné tričko. Dámy majú slobodnejšiu voľbu.

Iné: Osobné hygienické potreby, kozmetiku, uterák, hygienické vreckovky (aj vlhké), UV tyčinku na pery. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia, Keňa


náročnosť

15 dní

Trvanie

6235
E

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

16 dní

Trvanie

4790
E

Afrika  

Tanzánia


náročnosť

14 dní

Trvanie

5690
E

Afrika  

Tanzánia


náročnosť

12 dní

Trvanie

4220
TOP 10 - najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10 - najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte

V priemere sme určite v horách lepší než Holanďania či naši bratia Česi. To nám Slovákom umožňuje do našich ciest po šírom svete zaradiť aj…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Najkrajšie pláže sveta - top 20 Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta - top 20

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania