BANGKOK

Bangkok je hlavným mestom Thajského kráľovstva a hoci sa hovorí, že New York nikdy nespí, no Bangkok ani len nezaspáva. Je to „Mesto anjelov“, no má niekoľko tvárí a každý si zamiluje tú svoju. Žije tu takmer 10 miliónov ľudí, ale dýcha nespútanou energiou a exotikou. Pre mnohých je Bangkok bránou do Ázie a verte, že ten vstup nemôže byť lepším miestom. Nemá v sebe veľkú históriu, pretože ho založili len v roku 1782 na brehu rieky Chao Praya, no stačilo 200 rokov a mesto sa premenilo na obrovskú, svetovú metropolu. Od jeho založenia mu vládne dynastia Rámov a dnes sedí na kráľovskom stolci v Bangkoku Ráma X. Starý Bangkok je plný krásnych pamiatok akými je Kráľovský palác (jedna z TOP pamiatok celej krajiny), chrámový komplex Wat Pho, kde nájdete obrovského ležiaceho Budhu a kde sa zrodili thajské masáže, ako ich poznáme dnes, ale aj rozprávkový chrám Wat Arun v kmérskom štýle, ktorý patrí medzi symboly krajiny. Bangkok má aj svoju Čínsku štvrť, hriešny Patpong s neskutočnými predstaveniami, ale aj slávnu ulicu Khao San, kde sa viete dokonale vyblázniť, najesť a minúť všetky svoje peniaze.

DAMNOEN SADUAK

Slávne plávajúce trhy. Tu človek pochopí ako mohol vyzerať Bangkok na konci 18. storočia, pretože sa budete plaviť klongami (kanálmi) vedľa ktorých budete môcť pozorovať bežný, obyčajný život ľudí. Plávajúce trhy sú zosobnením exotiky, pretože tu na vás bude útočiť z každej strany. Môžete tu nakupovať čerstvé exotické ovocie, koreniny, kokosový cukor, ochutnať polievky predávajúce priamo z lodičiek, vychutnať si thajskú kávu, zohnať prvé suveníry a užiť si neopakovateľnú atmosféru celého miesta. Prečítajte si o Plávajúcich trhoch.

KANCHANABURI

Mesto Kanchanaburi možno nepatrí medzi najznámejšie názvy v Thajsku, no ak Vám povieme, že práve tu leží azda najslávnejší thajský most „Most cez rieku Kwai“, veríme, že ste o ňom už počuli. Prechádzala tadiaľto železnica smrti, spomienka na bolestivú japonskú okupáciu Thajska počas 2. svetovej vojny. Japonci sem priniesli tisíce vojnových zajatcov, aby postavili 415 kilometrov dlhú železnicu spájajúcu Thajsko s Barmou a most cez rieku Kwai bol jej dôležitým a strategickým bodom. 

NAKHON PATOM

Thajsko je budhistickou krajinou a hoci to budete cítiť kamkoľvek sa pohnete, miesto zvané Nakon Patom tento pocit znásobí. Stojí tu totiž najvyššia budhistická stupa celej krajiny, ktorej špička sa zastaví na úctyhodných 127 metroch. Počujete zvončeky? Cítite vonné tyčinky? To sem prichádzajú veriaci za modlitbou a vy budete jej súčasťou. Pokojné miesto je najkrajšie podvečer, kedy na mesto sadá tma a stupa sa rozžiari.

AYUTTHAYA 

Kráľovská Ayutthaya leží len cca 80 kilometrov severne od Bangkoku. Cesta prechádza okolo ryžových políčok a pokojnej krajiny až sa zastaví na mieste bývalého hlavného mesta Siamu. Viac než 400 rokov sa odtiaľto vládlo a v 17. storočí bola jedným z najznámejších a najkozmopolitnejších miest celej juhovýchodnej Ázie v dobe kedy sa o Singapure ani nechyrovalo. V roku 1767 však Ayutthaya padla pod útokmi susedov z Barmy a centrum Siamskej ríše sa presunulo na miesto, ktoré dnes voláme Bangkok. Spravte si sem jednodňový výlet z Bangkoku a Ayutthayu si vychutnáte. Tu objavíte takmer zabudnutý svet nádherných, staručkých, chrámových komplexov a zrúcanín. Nájdete tu nielen veľkú stupu víťazstva s budhistickými rituálmi, ale pozriete sa aj do kráľovského areálu s palácom a napokon na najslávnejšiu hlavu Budhu vyrastajúcu z posvätného stromu. Ayutthaya je zapísaná v dedičstve UNESCO.

KRABI (AO NANG)

Krabi a jeho pobrežie patrí medzi najkrajšie miesta celého Thajska, kde si viete užiť svoju prímorskú dovolenku. Ocitnete sa na brehoch Andamanského mora v mestečku Ao Nang, ktoré je príjemným, thajským letoviskom, ktoré vyhľadáva najčastejšie klientela zo Škandinávie, ale aj Švajčiarska či Holandska, a preto sa líši od Phuketu či Pattaye, kde nájdete veľké množstvo Rusov. Na Krabi nájdete minimum prostitúcie, ale o to viac krásnych pláží, zátok, ostrovov a milých ľudí, ktorí dotvoria atmosféru celého pobrežia. V Ao Nangu viete uloviť viacero gastronomických zážitkov od homárov, kreviet cez dokonalé palacinky s banánmi a kešu orieškami, môžete si tu nechať ušiť kvalitný oblek, požičať kajak a objavovať zátoky, alebo si spraviť potápačský kurz. 

PHI PHI

Súostrovie Phi Phi patria k najznámejším ostrovom Thajska a ležia len cca 40 kilometrov južne od pobrežia Krabi a Ao Nangu. Podľa mnohých sa môžu zaradiť medzi najkrajšie ostrovy sveta vďaka svojmu exotickému výzoru, krásnej zeleni a dokonalým plážam. Hoci je slávna Maya Beach na ostrove Phi Phi Leh zatvorená, aby sa v nej oživil ekosystém, aj tak stojí Phi Phi za to. Uvidíte krásnu, skrytú lagúnu, mestečko Tonsai, rajské pláže a perfektné šnorchlovanie.

CHIANG MAI

Chiang Mai na severe Thajska funguje ako hlavné a kultúrne centrum pre severné regióny krajiny. Je najhistorickejším miestom, aké tu nájdete široko ďaleko a nás zaujme najmä svojou sakrálnou architektúrou, ktorá mesto preslávila a napočítate tu viac, než 300 chrámov. Chiang Mai je cca 700 kilometrov severne od Bangkoku a je to úplne iný svet. Pokojný, neuponáhľaný, a preto si ho mnohí zamilovali, pretože jeho atmosféra je podmanivá. Pozriete si tu nielen chrámy v centre alebo zvyšky hradieb, ale nazriete aj za mesto na pahorok Doi Suthep s okázalým budhistickým chrámom, ktorý patrí medzi symboly celej oblasti. Hlas zvončekov, vonné tyčinky, sochy Budhov a výhľady na celé mesto obklopené horami. Neďaleko mesta objavíte aj skanzen s tradičnými etnikami, kde sa viete oboznámiť s etnikami, ktoré radíme medzi horské národy. V okolí Chiang Mai je lákavý trek národným parkom Inthanon, kde uvidíte pokojný život vzdialený od civilizácie. Ryžové políčka, riečky, vodopády, malé dedinky a lokálni Kareni. Ten pokoj si zamilujete.

PATTAYA

Thajská Pattaya patrí medzi najznámejšie letoviská celej krajiny spoločne s ostrovom Phuket. Jej obrovskou výhodou je poloha v Thajskom zálive len 150 kilometrov od známeho Bangkoku, a tak ste vo svojom rezorte raz dva. Pattaya nie je historickým mestom, hoci o ňom vieme už od konca 18.storočia. Svoju slávu získalo mesto až počas vietnamskej vojny, kedy sa rybárska dedinka premenila na hriešne miesto plné zábavy, barov, podnikov a Pattaya sa rázom stala najobľúbenejším miestom na oddych pre amerických vojakov. Povesť mesta s nočným životom si drží dodnes a mnohí sem prichádzajú len za ním. Každý má však na výber a môžete skočiť do víru nočného života alebo sa potulovať mestom, objaviť jeho trhovisko či niekoľko zaujímavých chrámov. V chráme Wat Khao Phra Bat nájdete obrovského 18-metrového Budhu, ktorý patrí k symbolom mesta. V okolí Pattaye stojí aj fotogenický chrám Prasat Satchatham, Chrám pravdy. Je unikátnym príkladom thajskej architektúry. Najslávnejším miestom v Pattayi je známa dlhá piesočnatá pláž Pattaya Beach. Patrí medzi najkrajšie v celom Thajskom zálive.

KOH LIPE

Prekrásny ostrov bez vlastného letiska, a preto mimo turistického boomu. Cesta sem vedie komplikovane cez južné Thajsko, alebo obkľukou cez malajské súostrovie Langkawi. Zažijete tu však Thajsko také, aké vyzeralo pred 15-20 rokmi a Koh Lipe určite za tú námahu stojí. Odporúčame.

PHUKET

V celom Thajsku nie známejšieho ostrova než rajský Phuket. Leží asi 800 kilometrov juhozápadne od Bangkoku na brehu Andamanského mora a ponúka dokonalú prímorskú dovolenku. Ocitnete sa tu na pláži Surin Beach, ktorá patrí medzi najkrajšie na celom ostrove. Skvelý relax, príjemný oddych a okrem toho sa môžete pozrieť aj na niekoľko zaujímavostí, ktoré Phuket ponúka. Na Phukete ste bez nášho sprievodcu a ak budete mať chuť spoznávať, tak priamo na recepcii hotela vám ponúknu niekoľko výletov alebo sa dohodnite s taxikárom či tuktukárom a vyberte si čo vám vyhovuje. Ak Vás láka rušný nočný život pozrite sa do mesta Patong na slávnu Bangla Road plnú barov, podnikov a nočných klubov. Na juhu ostrova v okolí Chalongu môžete objaviť obrovskú 45-metrov vysokú sochu sediaceho Budhu a priamo v Phuket Town si viete užiť aj nočný trh plný suvenírov, drobností a skvelého streetfoodu. Phuket toho v sebe skrýva skutočne mnoho!

KOH SAMUI

Ostrov Koh Samui leží v Thajskom zálive (Phuket aj Krabi na strane Andamanského mora) a tu patrí medzi najpopulárnejšie ostrovy nielen vďaka dokonalému oddychu na krásnych thajských plážach, ale aj pre jeho prírodné krásy. Hovorí sa, že tu môžete objavovať pláže hoci aj celý mesiac, pretože každá zátoka skrýva vlastnú krásu. Medzi tie najkrajšie pláže patria Bhoput, Chaweng, Lamai alebo Lipa Noi. Prírodné krásy ostrova vystihujú vodopády a tak sa môžete pozrieť do oblasti Na Muang, kde na vás čakajú tie najfotogenickejšie. Ak si chcete užiť nezabudnuteľný výlet, pouvažujte aj nad tým, že sa pozriete do národného parku Angthong, kde vás loďka vezme medzi desiatky nádherných ostrovov s tyrkysovou vodou. Budete si pripadať ako v raji v ktorom si môžete perfektne zašnorchlovať. Kto hľadá kultúru a chrámy, tak odporúčame Wat Phra Yai so sochou Budhu.

K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

3853
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

3985
K

Ázia  

Thajsko


náročnosť

12 dní

Trvanie

2703
K

Ázia  

Thajsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

4249
Exotické tipy - ako si vybrať ideálnu dovolenku Blog

Blog Exotické tipy - ako si vybrať ideálnu dovolenku

Nemáte radi zimu? Nastal čas vybrať si najlepšiu dovolenku v teplej exotike. BUBO vás prevedie po všetkých krajinách sveta od severného pólu k…

Viktor Háber 9 min. čítania
Bangkok - mesto tisícov Budhov a hriechu... Bangkok

Bangkok Bangkok - mesto tisícov Budhov a hriechu...

Mesto, ktoré sa nedá pomýliť so žiadnou inou ázijskou metropolou. Thajský budhizmus, thajský box, thajská masáž, thajská kuchyňa i jej úžasná…

Katarína Pivovarníková 14 min. čítania
Ostrovy Phi Phi - perly Thajska Phi Phi

Phi Phi Ostrovy Phi Phi - perly Thajska

Ostrovy, ktoré do začiatku 20. storočia nepoznal takmer nikto, dnes patria medzi celosvetovo najznámejšie tropické ostrovy. Thajsko má približne 1…

Marek Melúch 16 min. čítania
Najkrajšie ostrovy Andamanského mora Krabi

Krabi Najkrajšie ostrovy Andamanského mora

Thajsko je pre mnohých synonymom exotických rajských ostrovov s kilometrami panenských pláží. Krabi a jeho ostrovy sú aj napriek svojej enormnej…

Marek Melúch 16 min. čítania
Palác kráľa Naraia

29

08:19

jan

2024

Thajsko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Thajská história je plná fascinujúcich príbehov, hoci ležia v tieni nádherných pláží, kokosových paliem a tropických ostrovov. Severne od Bangkoku nájdete mestečko menom…