Chenini je opustená berberská dedinka v okrese Tataouine na juhu Tuniska. Chenini, ktorý sa nachádza na kopci neďaleko modernej dediny s rovnakým názvom, bola taktiež…
Zaujímavé miesta Tunisko
KARTÁGO
Rezidenčné predmestie Tunisu s predzidentským palácom. Mesto bolo založené v 9.storočí p.n.l. fenickými moreplavcami a obchodníkmi. Výstavba mesta bola dokonale premyslená . Srdcom mesta boli dva prístavy: obchodný a vojenský, spojené úzkym prieplavom. Až do 3 storočia p.n.l. boli v západnom Stredomorí najsilnejší Gréci, avšak po vojne s Rimanmi bolo Kartágo zrovnané so zemou. Za Caesara sa kvôli výhodnej strategickej polohe vybudovalo nové Kartágo, ktoré sa neskôr stalo tretím najväčším mestom rímskej ríše. Avšak aj druhé Kartágo bolo dobité, tentokrát Arabmi. Najrozsiahlejšie a najvýznamnejšie pamiatky na rímske Kartágo sú ruiny Antonínových kupeľov, kedysi druhých najväčších v rímskej ríši. Kúpele neslúžili len na hygienické účely, boli hlavne spoločenských strediskom vznešených Rimanov. Zachovali sa bohužiaľ len podzemné priestory. Neďaleko od Antonínových kúpeľov sa nachádza rímske divadlo, ktoré patrilo k najkrajším stavbám Kartága.
KAIROUAN
Sväté mesto Kairouan nikdy nestratilo svoj náboženský význam. Je Mekkou Maghribu a 4. svätým mestom islamu. Sedem pútí do Kairouanu sa vyrovná jednej návšteve Mekky. Staré mesto (médina) je ohradené mohutnými hradbami s bránami a vežami. Dominantou médiny je Veľká mešita. Táto najstaršia a najsposvätnejšia mešita celej severnej Afriky bola postavená v roku 1970. Pôdorys mešity tvorí 135m dlhý a 80m široký štvoruholník. V médine stojí ďalších 50 mešít z nich najstaršou je mešita Troch brán. Nové mesto, obklopujúce médinu, bolo architektonicky prispôsobené starému mestu. Je to miesto obchodu, ktoré prekypuje životom, ale i miesto tichého rozijímania a modlitieb.
EL JEM
Leží na spojnici miest Sousse a Sfax. Od Tunisu je vzdialené okolo 200km. Turistickou zaujímavosťou je monumentálne koloseum, ktoré dal v roku 230 postaviť cisár Gordián. Dnes je to najväčší a najzachovalejšií amfiteáter v celej Rímskej ríši. Bol vybudovaný na oválnom pôdoryse, je dlhý 148m, 122m široký a 36m vysoký. Kapacita amfiteátru bola 40 tisíc divákov. Z celej zeme tu prichádzali šľachtici, ktorí pozorovali ako gladiátori bojujú s divokými zvieratami alebo medzi sebou. Výnimkou neboli ani vhadzovania kresťanských mučeníkov divej zvery. Tieto predstavenia sa konali hlavne preto, aby upevňovali postavenie Ríma a jeho sily u miestnych obyvateľov.
Blog Karavány - viac ako obchod na ceste
Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…
Mahdia Biele uličky Mahdie a staroveký amfiteáter v El Jeme
Tuniská Mahdia ležiaca na brehoch Stredozemného mora sa vďaka svojej ospalej atmosfére, bielym uličkám ozdobeným kvetmi a starobylej pevnosti stala…
Pomenované po náboženskej osobnosti, ktorá tam žila, Abu Said al-Baji, ktorý sa predtým volal Jabal el-Menar. Samotné mesto je turistickou atrakciou a je známe…
Ako najväčší súbor rímskych termálnych kúpeľov postavených na africkom kontinente a jeden z troch najväčších vybudovaných v Rímskej ríši, Antonínové boli obrovským…
Tunisko je pre našinca akýmsi symbolom plážového oddychu, je to však doslova škoda. Tento 12-miliónový štát totiž toho ponúka oveľa viac. V hlavnom meste Tuniska, Tunise…