KARTÁGO

Rezidenčné predmestie Tunisu s predzidentským palácom. Mesto bolo založené v 9.storočí p.n.l. fenickými moreplavcami a obchodníkmi. Výstavba mesta bola dokonale premyslená . Srdcom mesta boli dva prístavy: obchodný a vojenský, spojené úzkym prieplavom. Až do 3 storočia p.n.l. boli v západnom Stredomorí najsilnejší Gréci, avšak po vojne s Rimanmi bolo Kartágo zrovnané so zemou. Za Caesara sa kvôli výhodnej strategickej polohe vybudovalo nové Kartágo, ktoré sa neskôr stalo tretím najväčším mestom rímskej ríše. Avšak aj druhé Kartágo bolo dobité, tentokrát Arabmi. Najrozsiahlejšie a najvýznamnejšie pamiatky na rímske Kartágo sú ruiny Antonínových kupeľov, kedysi druhých najväčších v rímskej ríši. Kúpele neslúžili len na hygienické účely, boli hlavne spoločenských strediskom vznešených Rimanov. Zachovali sa bohužiaľ len podzemné priestory. Neďaleko od Antonínových kúpeľov sa nachádza rímske divadlo, ktoré patrilo k najkrajším stavbám Kartága. 

KAIROUAN

Sväté mesto Kairouan nikdy nestratilo svoj náboženský význam. Je Mekkou Maghribu a 4. svätým mestom islamu. Sedem pútí do Kairouanu sa vyrovná jednej návšteve Mekky. Staré mesto (médina) je ohradené mohutnými hradbami s bránami a vežami. Dominantou médiny je Veľká mešita. Táto najstaršia a najsposvätnejšia mešita celej severnej Afriky bola postavená v roku 1970. Pôdorys mešity tvorí 135m dlhý a 80m široký štvoruholník. V médine stojí ďalších 50 mešít z nich najstaršou je mešita Troch brán. Nové mesto, obklopujúce médinu, bolo architektonicky prispôsobené starému mestu. Je to miesto obchodu, ktoré prekypuje životom, ale i miesto tichého rozijímania a modlitieb.

EL JEM

Leží na spojnici miest Sousse a Sfax. Od Tunisu je vzdialené okolo 200km. Turistickou zaujímavosťou je monumentálne koloseum, ktoré dal v roku 230 postaviť cisár Gordián. Dnes je to najväčší a najzachovalejšií amfiteáter v celej Rímskej ríši. Bol vybudovaný na oválnom pôdoryse, je dlhý 148m, 122m široký a 36m vysoký. Kapacita amfiteátru bola 40 tisíc divákov. Z celej zeme tu prichádzali šľachtici, ktorí pozorovali ako gladiátori bojujú s divokými zvieratami alebo medzi sebou. Výnimkou neboli ani vhadzovania kresťanských mučeníkov divej zvery. Tieto predstavenia sa konali hlavne preto, aby upevňovali postavenie Ríma a jeho sily u miestnych obyvateľov. 

K

Afrika  

Tunisko, Maroko


náročnosť

16 dní

Trvanie

4999
K

Tunisko, Alžírsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

5348
K

Tunisko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1875
K

Tunisko, Egypt

21.03. → 03.04. +2 termíny

náročnosť

14 dní

Trvanie

3905 4594€
Biele uličky Mahdie a staroveký amfiteáter v El Jeme Mahdia

Mahdia Biele uličky Mahdie a staroveký amfiteáter v El Jeme

Tuniská Mahdia ležiaca na brehoch Stredozemného mora sa vďaka svojej ospalej atmosfére, bielym uličkám ozdobeným kvetmi a starobylej pevnosti stala…

Tomáš Kubuš 5 min. čítania