Chenini je opustená berberská dedinka v okrese Tataouine na juhu Tuniska. Chenini, ktorý sa nachádza na kopci neďaleko modernej dediny s rovnakým názvom, bola taktiež…
Batožina Tunisko
AKO SA ZBALIŤ DO TUNISKA
Tunisko je krajina, kde bude počas leta veľká horúčava, no ak sa sem vyberiete v zime, pripravte sa na síce príjemné dni, ale chladnejšie večery. Ak sem cestujete koncom jari a cez leto, vezmite si sebou veci do horúceho počasia. Voľné dlhé nohavice, košele (pokojne s krátkymi rukávmi) či krátke tričká a pre ženy pohodlné oblečenie, ktoré bude zahaľovať kolená, ramená a nebude príliš tesné. Neberte si so sebou legíny, ale voľnejšie nohavice budú skvelou voľbou. Myslite na to, že Tunisko je islamskou krajinou a tak si so sebou vôbec nemusíte brať tielka, tričká s veľkými výstrihmi či krátke sukne. Nikto by nepochopil, prečo ste takto oblečení. Aj pre mužov sú výhodou dlhé nohavice, pretože vás v nich pustia do mešity alebo kostola počas vašej prehliadky. Do kabelky či príručnej batožiny si pribaľte aj šatku na vlasy. Zahaľovať sa nemusíte, no občas ochráni pred slnkom a inokedy si ju prehodíte cez vlasy, keď vojdete do mešity a nemusíte zháňať na mieste. v
Na obutie si vezmite topánky, šľapky či sandále a tie využijete aj na kratšie prehliadky miest. Určite sa vám tu hodia plavky, pretože tuniské pláže sú mimoriadne príjemné a tiež ich občas využijete v hotelovom bazéne. Myslite aj na slnko, a tak by vo vašej batožine nemala chýbať pokrývka hlavy aj kvalitný opaľovací krém.
Ak cestujete v zime, vezmite si so sebou ľahkú bundu, ktorá sa hodí aj kvôli občasným zrážkam a niečo teplé na seba. Keď sa budete podvečer túlať v medine v Tunise či Sousse, bude vonku chladnejšie ak si sadnete na čaj.
ČO SI NEZABUDNÚŤ?
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón s nabíjačkou a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť
Tunisko má náš typ zástrčiek, a tak si nemusíte so sebou brať žiadnu redukciu.
Šatku na vlasy pre ženy, ktorá sa hodí pri návšteve mešít alebo ako ochrana proti slnku, ak bude vonku príliš horúco.
BATOŽINA V LIETADLE
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (powerbanky).
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Maximálna povolená hmotnosť batožiny záleží od leteckej spoločnosti, ale často je to okolo 20 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na svojej letenke. Zbaľte sa tak, že sa vám na spiatočnej ceste do kufra zmestia aj suveníry. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.
Blog Karavány - viac ako obchod na ceste
Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…
Mahdia Biele uličky Mahdie a staroveký amfiteáter v El Jeme
Tuniská Mahdia ležiaca na brehoch Stredozemného mora sa vďaka svojej ospalej atmosfére, bielym uličkám ozdobeným kvetmi a starobylej pevnosti stala…
Pomenované po náboženskej osobnosti, ktorá tam žila, Abu Said al-Baji, ktorý sa predtým volal Jabal el-Menar. Samotné mesto je turistickou atrakciou a je známe…
Ako najväčší súbor rímskych termálnych kúpeľov postavených na africkom kontinente a jeden z troch najväčších vybudovaných v Rímskej ríši, Antonínové boli obrovským…
Tunisko je pre našinca akýmsi symbolom plážového oddychu, je to však doslova škoda. Tento 12-miliónový štát totiž toho ponúka oveľa viac. V hlavnom meste Tuniska, Tunise…