Kuchyňa severoafrického Tuniska možno nepatrí medzi najznámejšie kulinárske zážitky, ale ak vám chutí stredomorská kuchyňa premiešaná s orientálnymi chuťami, tak si môžete byť istí, že cesta Tuniskom bude pre vás gastronomickou cestou. Svojou chuťou vám bude pripomínať krajiny ako Maroko či Alžírsko, ale svoje si tu vie povedať aj francúzska kuchyňa, pretože práve táto európska krajina ovplyvňovala nielen dejiny či kultúru Tuniska, ale aj jeho gastronómiu.

JEDLO V TUNISKU

Najpopulárnejším a najtypickejším jedlom krajiny je Kuskus, ktorý tu nájdete v mnohých variáciách a preto ho nejedzte len rad, ale ochutnávajte aký môže byť rozdielny. Ten najtypickejší je s dusenou zeleninou, vývarom a pridáva sa k nemu hovädzie alebo jahňacie mäso. Znie to jednoducho, ale uvidíte aká dokonalosť sa v ňom skrýva. Ochutnať tu môžete aj známu Šakšuku, ktorá sa dostáva čoraz častejšie do Európy. Pripomína omeletu s vajcami a rajčinami, no nájdete v nej aj papriku, cibuľku a orientálne koreniny. Za ochutnanie stojí aj Eggah, placka podobná omeleta, ktorú by sme u nás nazvali frittata. Podobne ako Maroko, aj Tunisko miluje svoj Tajine (čítaj tadžín), no má svoje regionálne rozdiely. Na prvý pohľad vám ani nepríde ako tajine, ale vďaka čerstvým surovinám vám chutiť určite bude. Niekedy do neho pridajú mätu alebo šafran. Vynikajúcim šalátom, ktorý môže byť predjedlom alebo aj hlavným jedlom je Mechoui. Vyrábajú ho z čerstvej zeleniny medzi ktorou nechýba rajčina, paprika, cibuľa, pridá sa cesnak, koreniny, soľ, olivový olej či vajcia a zázrak je na svete. Tunisko vás zláka aj na jedlá akými sú Lablabi, hustá cícerová polievka s olivami alebo Kafteji, zeleninové karbonátky z baklažánov, cukín, rajčín či papriky. Ak milujete pikantné, tak si k jedlu doprajte skvelú čili pastu zvanú Harrisa. Najtypickejším streetfoodom Tuniska je Brik. Má trojuholníkový tvar (ako indické samosy) a môžu byť naplnené zmesou mletého mäsa, zeleniny alebo tuniakom. Naplnené sa vhodia do oleja a vypražia sa. Je to pochúťka v tuniských medinách.

NÁPOJE V TUNISKU

Národným nápojom Tunisanov je zelený čaj s mätou, ktorá nádherne a prenikavo vonia. Nájdete tu aj obľúbený čaj s píniovými orieškami. Ten bude zaváňať exotikou a nič podobné ste ešte nepili! Kávu tu nájdete arabskú, niekedy s kardamómom a hoci je Tunisko moslimskou krajinou, objavíte tu aj alkohol. Medzi pivami kraľuje značka Celtia a Tunisko je známe aj pre svoje vína. Táto tradícia je tu už od rímskej doby a pokračuje dodnes. Obľúbené sú ľahké biele alebo ružové vína a skúste ochutnať biele víno značky Magon. Skúste aj alkoholický nápoj Bougha, ktorý sa vyrába z fíg? Výborným osviežením je aj džús z čerstvých pomarančov.

REŠTAURÁCIE, KTORÉ ODPORÚČAME

Dar Slah - Dar Slah, 145, Rue de la Kasbah, La Medina, Tunis - V samom srdci historickej mediny nájdete reštauráciu Dar Slah, v ktorej máte možnosť vybrať si tradičné tuniské špeciality alebo plody mora. Vyskúšajte tradičnú Gnawiyu – tuniský guláš s kuracím/teľacím/jahňacím/hovädzím mäsom podávaný s chlebom alebo kuskusom. Alebo vyskúšate špecialitu reštaurácie čierny kuskus? K obedu si nezabudnite objednať mätový čaj.

Fondouk El Attarine - Fondouk El Attarine, 9 bis souk el attarine, Tunis – príjemná reštaurácia v centre Tunisu sprevádzaná príjemnou hudbou. Vyberte si tradičné tuniské jedlá v podobe čerstvých šalátov, rybieho tajinu, alebo dezerty z granátového jablka.

El Ali Restaurant & Cafe - El Ali, 45 bis, rue Jemaâ Zitouna, Tunis - ďalšia výborná reštaurácia v samotnom centre Mediny. Ochutnajte výborné jahňacie mäso v marhuľovej omáčke. Gurmánsky zážitok zaručený. Po chutnom obede si vychutnajte arabskú kávu na terase s výhľadom na katedrálu sv. Vincenta a na mešitu historickej Mediny.

Gusto Del Mar - Avenue Habib Bourguiba Mahdia, Mahdia 5100 Tunisko – výborná reštaurácia v snehobielej Mahdii s bohatým výberom morských špecialít. Veľký výber chutných studených alebo teplých morských plodov. Ak si dáte grilovanú rybu určite neoľutujete.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Dar El Jeld
Dar El Jeld

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Dar El Jeld

Tunis
Tunisko

Dar El Jeld, svojim hosťom ponúka tradičnú tuniskú kuchyňu pripravenú na tej najvyššej úrovni. Na nádvorí reštaurácie, ktorá sa nachádza v zrekonštruovanom tradičnom dome Médiny, ozdobenom sviečkami, môžete nahliadnuť do tuniského umenia a stravovania. Po tridsiatich rokoch prevádzky má reštaurácia povesť, ktorej sa žiadna iná nevyrovná. Zaklopte na veľké žlté dvere a počkajte, kým Vám pripravia Vaše miesto na sedenie. Pri pohľade na priestory reštaurácie, budete okamžite vedieť, že sa nachádzate v Tunisku. Ako predjedlo Vám odporúčame vyskúšať tradičný šalát Mechoui s čerstvou zeleninou. Na stole nesmie chýbať kuskus s mäskom na mnoho spôsobov, podávané na maľovaných keramických tanieroch a ku tomu dobré vínko. Odporúčame rezerváciu vopred, kvôli obrovskému záujmu a častej nedostupnosti. Reštaurácia býva v nedeľu zatvorená.

Rezervovať
K

Afrika  

Tunisko, Maroko


náročnosť

16 dní

Trvanie

4279
K

Tunisko, Alžírsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

3255 4650€
K

Tunisko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1467 1630€
K

Tunisko, Egypt

27.07. → 09.08. +4 termíny

náročnosť

14 dní

Trvanie

2912 4160€
Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 24 min. čítania
Biele uličky Mahdie a staroveký amfiteáter v El Jeme Mahdia

Mahdia Biele uličky Mahdie a staroveký amfiteáter v El Jeme

Tuniská Mahdia ležiaca na brehoch Stredozemného mora sa vďaka svojej ospalej atmosfére, bielym uličkám ozdobeným kvetmi a starobylej pevnosti stala…

Tomáš Kubuš 5 min. čítania