Great Ocean Road - legendárna cesta, postavená v čase hospodárskej krízy, ktorá dnes patrí k najkrajším v Austrálii s cestami vinúcimi sa pozdĺž oceánu a pieskových pláží až k dvanástim apoštolom. Táto cesta je zároveň najväčším vojenským spomienkovým miestom na svete, keďže je celá venovaná vojakom padlým v prvej svetovej vojne a dĺžka pamätníka je 243 kilometrov. Vtedajšia vláda hľadala možnosť ako zamestnať navrátivších vojakov po 1.svetovej vojne. Cestu budovali od roku 1919 do 1932. Na mnoho miestach prechádza skalnatým pobrežím s nádhernými výhľadmi. Je tu množstvo zastávok, kde si vychutnáme tento jedinečný deň. Na mieste známom ako Koala cafe budeme mať šancu vidieť koaly, ktoré žijú v okolitých eukalyptových lesoch a viacero druhov papagájov ako napr. Alisterus alebo Kakadu. Zastavte na tých najkrajších plážach, aby ste sa poprechádzali po piesku a sledovali surferov. Jedna z najväčších značiek tohto športu pochádza z mestečka Torquay, ktoré je akousi vstupnou bránou na toto úžasné pobrežie. Naša BUBO cesta vedie cez mesto Apollo Bay, kde si spravíme čas na obed, a cez národný park Great Otway až po najslávnejšie skalné útvary 12 Apoštolov. 

Bondi Beach - patrí medzi najznámejšie pláže sveta. Tu sa stretávali miestni obyvatelia už na konci 19. storočia. Postupne bola objavená turistami a stala sa najnavštevovanejšou plážou Austrálie. Tu a na okolitých plážach bola zriadená prvá pobrežná hliadka na svete. Otvorili tu viacero klubov, reštaurácií a barov a stala sa tak ikonickým miestom. Staňte sa súčasťou tejto histórie.

Blue Mountains - 45 minút z centra Sydney sa nachádza známy zveropark Featherdale. Tu sa môžete stretnúť s pôvodnými obyvateľmi Austrálie, než sem prišli prví ľudia. Koaly, kengury, kazuáre, ježury a mnoho ďalších. Niektoré sú kontaktné a tak sa ich môžete aj dotknúť. Vo voľnej prírode to neskúšajte. O ďalšiu hodinu ďalej prichádzame do mestečka Katoomba, uprostred Modrých hôr. Tieto dostali názov podľa modrastého oparu, ktorý sa nad nimi drží. Sú to čiastočky vyparujúce sa z eukalyptových lesov a spôsobujú zvláštny lom svetla. Návštevnícke centrum je na mieste zvanom Echo Point, odkiaľ je výhľad na jeden z najkrajších a určite najznámejších vápencových útvarov, Tri sestry. Povieme si tu legendu, ako tieto skaly vznikli a prečo sa volajú Tri sestry. Z tohto miesta sa presunieme k ďalšej atrakcii, Scenic world. Tu sa prevezieme lanovkami, ktoré okrem príjemného zážitku aj držia určité rekordy. Je tu najstrmšia pozemná aj vzdušná lanovka. Prejdite sa krátko nádherným pralesom a pozrite sa na miestne vodopády. Týmto zakončíte jeden nádherný a aktívny deň a vráťte sa do Sydney. Celodenný výlet, ktorý patrí medzi aktivity, ktoré by ste v Sydney mali zažiť. 

Uluru - alebo AYERS ROCK: je inselberg alebo monadnok, nesprávne označovaný ako monolit, päť kilometrov dlhý a viac než tristo metrov vysoký, leží takmer uprostred kontinentu. Skala, ktorá je dvakrát taká veľká ako centrálny Londýn, je lemovaná jaskyňami, ktoré slúžili na kmeňové ceremónie a ako pohrebné komory pôvodných obyvateľov Austrálie. Leží 335 kilometrov južne od najbližšieho mesta, Alice Springs a je tak na skutočne odľahlom mieste. Miestni obyvatelia tradičného kmeňa Pitjantjatjara Anangu ju považujú za najposvätnejšie miesto. V celej oblasti a aj na samotnej skale žije množstvo duchov ich predkov. Prečítajte si niektoré z legiend a príbehov, ktoré sa viažu k obdobiu pred príchodom človeka – Dreamtime / Dreaming (Čas snívania / Snívanie). Podľa jednej z nich Uluru postavili dvaja chlapci v období tvorenia sveta, ktorí sa tu hrali v bahne po daždi. Množstvo skalných previsov, útvarov a zákutí tu pripomína tieto príbehy, alebo ukrývajú skalné maľby. V okolí Uluru strávte celé popoludnie až pokým sa tu západ slnka nepohrá s farbami a my si vychutnáme neustále sa meniacu scenériu uprostred suchej krajiny. Ubytovaní môžete byť v rezorte Yulara, čo je jediné miesto v blízkosti Uluru, kde je možné prespať. V rezorte sa nachádza od kempingu až po 5* hotel celá škála ubytovacích zariadení. Jedlo tu ponúka niekoľko reštaurácií, základné veci si môžete nakúpiť v malom supermarkete. Po rezorte jazdí autobusová doprava a tak sa viete prepravovať z jedného miesta na druhé, pokiaľ sa nechcete prechádzať. Zamestnanci sú všetci z kmeňa Anangu a tak sa tu aj môžete dozvedieť niečo o ich kultúre, alebo aj napríklad ako loviť s bumerangom. Rezort ponúka veľa možností.

Kakadu - je prírodným aj kultúrnym unikátom (UNESCO). Park má obdivuhodných 200 kilometrov zo severu na juh a 100 kilometrov z východu na západ. Na severe do mora ústí Južná aligátoria rieka so svojimi prítokmi. V centrálnej časti je park zarastený hustým lesom a veľká časť je pravidelne zaplavovaná počas období dažďov. Vznikajú tu takzvané billabongy, čo sú dočasné jazerá na mieste, kade pôvodne tiekla rieka. Tu ostali prehĺbeniny a sú plné vody po daždi a postupne vysychajú. Práve tu sa koncentruje zver a život. Smerom na juh park „schne“ a krajina aj rastlinstvo sa mení. Snažte sa pokryť maximum a vidieť viacero ekosystémov. Všetko závisí od aktuálnej dostupnosti a otvorených cestách. Jednou z hlavných atrakcií po Ubirre je Burrunguy (Nourlangie rock). Tu sa nachádzajú nádherné maľby a krásne výhľady na krajinu. Neďaleko je centrum Yellow water s malým múzeom a záplavovými oblasťami. V tejto centrálnej časti parku je aj niekoľko vodopádov, ako napríklad Jim-Jim, Twin falls alebo Maguk. Pohľadajte kakadu, krokodíly, ale aj kengury a dingov. 

Daintree - Tento prales sa nachádza približne 100 kilometrov od Cairns. Zaberá plochu približne 1200km2 a je súčasťou queenslandského tropického pásu lesov. Je najdlhšie kontinuálne rastúcim lesom na svete, rastie tu už približne 110 miliónov rokov. Okrem samotnej a rozmanitej džungle tu žije množstvo živočíchov a rastlín. 30% zo všetkých austrálskych plazov, obojživelníkov a vačkovcov žije v tomto lese. Rovnako aj 90% všetkých motýľov. Je tu šanca vidieť vo voľnej prírode kazuára alebo tabona. Počas výletu navštívte viacero miest, aby ste si tak spravili celkový pohľad na tento fascinujúci kúsok lesa. Ďalšou možnosťou je výlet do oblasti Kuranda. Vyveziete sa lanovkou do tropického lesa. Podľa toho, aký typ výletu si zvolíte, budete mať program. V tejto oblasti jazdí vyhliadkový vlak, je tu park s typickou austrálskou faunou, prechádzky v lese a omnoho viac. 

Koralová bariéra - celodenný výlet loďou a pozorovanie jedného z najúžasnejších výtvorov našej planéty, koralová útesová bariéra hrajúca všetkými farbami a plná života. Najväčší koralový systém na svete, ktorý sa ťahá v dĺžke viac ako 2300 kilometrov a skladá sa z viac ako 2900 jednotlivých útesov a 900 ostrovov. Celková rozloha je 345 000 km2. Choďte napr. na plavbu na niektoré zo zaujímavých a dostupných miest pri Cairns. Ráno opustíte prístav na jednej z výletných lodí až prídete na miesto, kde ponoríte hlavy pod hladinu. K dispozícií budete mať výbavu: masku, šnorchel, plutvy a oblek proti popŕhleniu od medúz. Loď zastaví na viacerých miestach, aby ste si tak mohli vychutnať rôzne pohľady na útesy. Na lodi sú k dispozícií inštruktori, ktorí Vás na mieste prevedú a ukážu Vám to zaujímavé, čo nájdu. Kto má záujem, môže si doplatiť potápanie. Pokiaľ nemáte licenciu na potápanie, môžete si ho tu vyskúšať a zažiť tak jedinečný pocit, kedy sa na chvíľu stanete rybou. Toto je vynikajúce miesto na podobný zážitok. Pod hladinou máte možnosť vidieť úžasný a bohatý podmorský život. Veľká bariéra je jedným z najbohatších miest na svete na život. Na lodi býva okrem výbavy aj chutný obed (skontrolujte si svoju rezerváciu). Po návrate na pevninu budeme už len spomínať na tu nádheru.

Sydney - patrí medzi 5 najkrajších miest sveta. Je to vďaka polohe na brehu zálivu, príjemnému podnebiu a jedinečnej multikultúrnej atmosfére. Ponúka neuveriteľne rozsiahle možnosti vyžitia a každý si tu nájde to svoje. Na Sydney nestačia 2 dni. Samotné centrum mesta má toľko zaujímavých historických pamiatok, že máte čo robiť, aby ste ich prešli. Od starej radnice, cez Victoria building, cez najstaršie budovy na austrálskom kontinente, hlavnú katedrálu až po najslávnejšiu stavbu - Operu. Pomedzi to je bezpočet zaujímavých miest, ktoré rozhodne stoja za to. Pozrite sa do niektorého z múzeí, alebo do národnej galérie. Botanická záhrada v tesnom susedstve Opery ponúka pokoj a relax uprostred tohto veľkomesta. Stará štvrť The Rocks láka príjemnou atmosférou a množstvom reštaurácií. Darling harbour je miesto, kde nájdete viacero atrakcií - mini zoo, slávne akvárium, možnosť vyhliadkovej plavby, nákupy a opäť reštaurácie. V tesnej blízkosti je veža Sydney Tower, odkiaľ je krásny pohľad na mesto. Chinatown a ďalšie "towny" sú domovom rozmanitých národností. A tí tu majú svoje reštaurácie. Máte šancu tu ochutnať takmer celý svet. Pre tých, čo majú radi adrenalín je tu možnosť prejsť sa po oblúku Harbour bridge a pre tých, ktorí hľadajú oddych na pláži, zasa viacero obľúbených miest s jemným pieskom. Asi najznámejšia je Bondi a najpopulárnejšia medzi mladými domácimi je Manly. Len pár desiatok kilometrov za Sydney sa nachádzajú Modré hory, zapísané na zozname UNESCO. Sydney je naozaj neuveriteľné miesto.

Melbourne - mesto s najväčšou gréckou komunitou mimo samotné Grécko. Miesto jedného z najznámejších tenisových turnajov. Mesto kultúry a hlavné mesto štátu Victoria. Nájdete tu krásnu budovu parlamentu, do ktorej sa môžete vybrať na prehliadku. Fitzroy gardens je príjemný park a botanická záhrada, kde nájdete miesta ako je napríklad anglikánska katedrála, pamätník JFK, skleník s nádhernými kvetmi a dom, ktorý patril Jamesovi Cookovi a bol sem kompletne prevezený z Veľkej Británie. V centre mesta je niekoľko zaujímavých budov vrátane radnice, katolíckej katedrály a miesta stretnutí, Federation square. Tu nájdete viacero futuristických budov s rôznymi účelmi, poväčšine zameraných na kultúru. Časť mesta s názvom Docklands sa neustále rozširuje a ponúka viac vyžitia a priťahuje tak množstvo návštevníkov. V meste je aj krásna ZOO s množstvom austrálskej fauny a v centre mesta akvárium. Ak sa chcete pozrieť na mesto z vtáčej perspektívy, vyvezte sa na Eureka Tower. Stojí to za to. Večer Melbourne ožíva a je tu niekoľko barov, ktoré sú na otvorených terasách výškových budov, čo je dokonalou kulisou k príjemnému posedeniu s priateľmi.

Canberra - umelo vytvorené mesto, ktoré vzniklo po nezhode medzi Sydney a Melbourne, ktoré z nich bude hlavným mestom federácie. Samotné mesto má zaujímavú štruktúru, ktorá je vidieť pri pohľade zhora. Hlavnou časťou je vládne centrum s budovou federálneho parlamentu. Budova sama o sebe je zaujímavá a je hlavnou atrakciou mesta. V blízkosti sa nachádzajú pamätníky venované armádam bojujúcim spolu s Austrálčanmi v prvej aj druhej svetovej vojne. Na druhej strane jazera sa nachádza veľmi zaujímavo a moderne riešené národné múzeum, ktoré sa venuje histórii, kultúre a prírode Austrálie. Celý život a obyvatelia sa tu točia okolo štátnej administratívy, aj keď sa už mesto snaží prilákať návštevníkov mnohými atrakciami a akciami, ktoré tu počas roka organizujú. Ak máte čas, Canberru nevynechajte.

Perth - ponúka viacero zaujímavých miest, ktoré stoja za objavovanie. Či už strávite čas v Kings parku, ktorý je zmesou pôvodnej západoaustrálskej flóry, botanickej záhrady a parku s viacerými atrakciami, prejdete sa ulicami, alebo navštívite niektoré z múzeí alebo galérií. Pri prehliadke mesta nevynechajte katedrálu St.Mary, hlavnú rímsko-katolícku katedrálu, postavenú v roku 1865. Neďaleko sa nachádza aj anglikánska katedrála St.George. V parku pri malom prístave Barrack street jetty nájdete sídlo guvernéra Government house a bližšie k prístavu známu stavbu – The Bell tower, ktorá je veľmi atraktívna po zotmení. Po St.George terrace a Mount street sa dostanete na druhú stranu diaľnice a vstúpite do kings parku. Tu je množstvo atrakcií, pamätníkov a odpočinkových miest. Len v samotnom parku môžete stráviť celý deň a nebudete sa nudiť. Hlavným centrom spoločenských udalostí Perthu je Yagan square, ktoré je počas dňa „bežným“ námestím, ale podvečer sa mení na miesto plné ľudí a rôznych akcii, koncertov a spoločenských udalostí. Mestská štvrť Fremantle poskytuje iný pohľad na mesto. Prejdite sa po High street a pripomeňte si koloniálne časy tohto mesta. Leží pri ústí rieky Swan a južne od tohto miesta nájdete niekoľko pláží. Tých však na tejto ceste ešte navštívite viac. Pokiaľ hľadáte únik z ruchu veľkomesta, nasadnite v Barrack street Jetty na loď a odvezte sa 90 minút na Rottnest Island. Ocitnete sa tak v inom svete. Požičajte si na ostrove bicykle a objavujte jeho zákutia. Pekné pláže lemované útesom lákajú na šnorchlovanie, reštaurácie zasa na ochutnanie miestnych špecialít. Pokiaľ sa vám nechce sedieť a šlapať do pedálov, využite autobus typu hop on-hop off, ktorý vás prevezie po tých najzaujímavejších miestach. Určite si tu nájdete svoje miesto. Perth je na okraji skutočného Outbacku - reálnej Austrálie. Len pár desiatok kilometrov za mestom a ste v púštnej krajine s kengurami a pštrosmi emu. 1 deň jazdy po pobreží na sever a ste v známej Žraločej zátoke. Volá sa tak kvôli množstvu žralokov, ktoré môžete pozorovať zo skalnatého brehu.

Cairns - mesto na východnom pobreží v regióne Far North. Je to 5. najľudnatejšie mesto v štáte Queensland a 14. v celej Austrálii. Cairns sa nachádza na pobrežnom páse medzi Koralovým morom a Veľkými predelovými vrchmi. Severná časť mesta sa nachádza v zátoke Trinity Bay a centrum mesta v malej zátoke Trinity Inlet. Cez mesto tečú dve rieky, Mulgrave a Barron, no nie cez centrum. Cairns je príjemné menšie pobrežné mesto, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť. Odtiaľto sú dostupné známe atrakcie ako Veľká koralová bariéra alebo daždový prales Daintree. V rámci prehliadky mesta sa z historických vecí oplatí pozrieť vojnový pamätník odhalený v roku 1925, ktorý je spomienkou na vojnových padlých z oboch svetových vojen. Fleckerova botanická záhrada by sa určite z programu pri návšteve mesta nemala vynechať. Patrí do zoznamu Queensland Heritage Register. Zriadená bola v roku 1886 a dodnes je obľúbeným miestom pre turistov i domácich. V jednej botanickej záhrade uvidíte diverzitu tropickej flóry, ktorá sa nachádza v tropických regiónoch celého sveta, vrátane rastlín z horúcich džunglí Juhovýchodnej Ázie, Južnej Ameriky, Afriky a tropického severu Queenslandu. Nočný trh v Cairns je najstarším nočným trhom v Austráli a  obľúbeným miestom nákupov, ale i posedení a rôznych reštaurácií. Je otvorený 365 dní v roku a ponúka tovar z viac než 70 obchodov. Počas prechádzky centrom mesta pri západe slnka sledujte ako nad obrovskými figovníkmi krúžia kalone, ktoré sa po zotmení presunú na pobrežie k mangrovníkom. Neďaleko letiska je turistický chodník práve pomedzi hustý mangovníkový porast, kde sa dozviete aj mnoho zaujímavostí z informačných tabúľ a máte možnosť pozorovať pestrú prírodu okolo seba. Austrálske tropické mesto, ktoré ponúka extrémne bohatú faunu a flóru rozhodne stojí za návštevu. 

Alice Springs - v aborigénskom jazyku arrente sa mesto volá Mparntwe. Patrí do Severného teritória, jedného z dvoch teritórii v Austrálii. Je to 3. najväčšie mesto v teritórii a nachádza sa takmer v geografickom strede Austrálie. Pri Alice Springs je 223 km dlhá cesta - trek Larapinta Trail, ktorá ide pozdĺž západného hrebeňa pohoria MacDonnell. Je považovaná za jednu zo svetovo najväčších "prechádzok". Simpsonova púšť juhovýchodne od Alice patrí medzi austrálske najväčšie divočiny, kde sú ozrutné pieskové duny a zaujímavé skalné formácie ako napr. Chambers Pillar a Rainbow Valley. Mesto sa nachádza južne od obratníku kozorožca a je v polo-vyprahnutej oblasti. Samotné mesto turistom mnoho neponúka a nepatrí ani medzi veľmi navštevované kvôli kriminalite aborigénov. Pre turistov to nie je nebezpečné, no domáci "beloši" častokrát zažívajú rozbité sklá na autách od kameňov. Ak cez mesto prechádzate, alebo tu máte niekoľko hodinový prestup lietadlom, oplatí sa určite navštíviť najväčšiu atrakciu v meste, Alice Springs Desert Park. Je otvorený od roku 1997 a rozprestiera sa na 1300 hektároch vzdialených 7 km od centra. Jadro parku je na 54 hektároch a zobrazuje a interpretuje prostredie austrálskej púšte a jeho "obyvateľov". Máte tu možnosť vidieť tie najdivočejšie plazy, ktoré za bežných okolností nie je šanca stretnúť.   

Darwin - hlavné mesto Severného teritória ponúka množstvo zaujímavých a krásnych atrakcií. Najčastejšie sa odtiaľto ide na výlet do národného parku Kakadu. Je to najväčšie mesto v riedko zaľudnenom teritóriu a zároveň najsevernejšie a najmenšie zo všetkých austrálskych hlavných miest. Darwin je multikultúrne mesto zvané aj "brána do Ázie" a je spojkou najmä s Indonéziou a Východným Timorom. Samotné mesto je vybudované na nízkom útese s výhľadom na prístav. Táto oblasť je pravekým domovom ľudí Larrakia, o čom sa presvedčíme aj sami, keď sa prejdeme centrom mesta. Zo všetkých hlavných miest je percentuálne zastúpenie aborigénov v Darwine najväčšie. Darwin je bližšie k hlavným mestám piatich krajín ako k hl. mestu Austrálie, Canberre, od ktorej je 3137 km. Medzi najväčšie atrakcie mesta patrí Crocosaurus Cove, kde sa dajú vidieť krokodíly morské. Jedna z atrakcií sa volá "klietka smrti", kde Vás dajú do klienty medzi obrovské, mnohokrát viac než 5 metrové, krokodíly. Okrem tohto je tu množstvo atrakcíí ako dom plazov, kŕmenie krokodílov, sladkovodné akvárium a iné. V rámci prehliadky mesta sa oplatí prejsť po parku Bicentennial, kde je viacero vojnových pamätníkov z oboch svetových vojen. Týmto parkom sa dá dostať k zaujímavej historickej budove vládneho domu. Kancelária a oficiálne sídlo administrátorov Severného teritória, ktoré bolo postavené v roku 1871. Keď tu budete tak nahliadnite do tunelov postavených v 2. svet. vojne na ochranu ropy uskladnenej v Darwine pred japonským bombardovaním. Za návštevu stojí aj anglikánska katedrála, z ktorej pôvodná je už iba stará veranda, ktorá bola zakomponovaná do novej stavby. Hneď vedľa sa nachádza historické divadlo Brown´s Mart, ktoré je najstaršou budovou v centre mesta. Je ukážkou typickej koloniálnej budovy s oblúkmi nad oknami a dverami a jednoduchou dekoráciou. Darwin rozhodne stojí za návštevu a keď tu budete, zakončite niektorý z Vaších dní na vyhliadke v národnom parku nad mestom, Charles Darwin Lookout. Mesto je vstupnou bránou do NP Kakadu, Arnhemskej zemi, ale aj na ostrovy Tiwi a Groote Eylandt. 

Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach Sydney

Sydney Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach

V Austrálii neobíďte Sydney! Prístavné mesto, hlavné mesto austrálskeho štátu Nový Južný Wales, najstaršie a najväčšie mesto na červenom kontinente…

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to - KAM ísť, ale aj KEDY tu…

Melbourne - najkrajšie mesto Austrálie Melbourne

Melbourne Melbourne - najkrajšie mesto Austrálie

Mark Twain opísal Melbourne ako jedno z najkrajších miest na svete. A naozaj, keď sem prídete osobne, date mu za pravdu… Melbourne je príjemne…

Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami,…