GREAT OCEAN ROAD

Legendárna cesta postavená v čase hospodárskej krízy, ktorá dnes patrí k najkrajším v Austrálii s cestami vinúcimi sa pozdĺž oceánu a pieskových pláží až k dvanástim apoštolom. Great Ocean Road je zároveň najväčším vojenským spomienkovým miestom na svete, keďže je celá venovaná vojakom padlým v prvej svetovej vojne a dĺžka pamätníka je 243 kilometrov. Zastavte na tých najkrajších plážach, aby ste sa poprechádzali po piesku a sledovali surferov. Jedna z najväčších značiek tohto športu pochádza z mestečka Torquay, ktoré je akousi vstupnou bránou na toto úžasné pobrežie.

SYDNEY

Patrí medzi päť najkrajších miest sveta. Je to vďaka polohe na brehu zálivu, príjemnému podnebiu a jedinečnej multikultúrnej atmosfére. Ponúka neuveriteľne rozsiahle možnosti vyžitia a každý si tu nájde to svoje. Na Sydney nestačia dva dni. Samotné centrum mesta má toľko zaujímavých historických pamiatok, že máte čo robiť, aby ste ich prešli. Od starej radnice, cez Victoria building, najstaršie budovy na austrálskom kontinente, hlavnú katedrálu až po najslávnejšiu stavbu - Operu. Pozrite sa aj do niektorého z múzeí, alebo do národnej galérie. Botanická záhrada v tesnom susedstve Opery ponúka pokoj a relax uprostred tohto veľkomesta. Stará štvrť The Rocks láka príjemnou atmosférou a množstvom reštaurácií. Darling harbour je miesto, kde nájdete viacero atrakcií - mini zoo, slávne akvárium, možnosť vyhliadkovej plavby, nákupy a opäť reštaurácie. V tesnej blízkosti je veža Sydney Tower, odkiaľ je krásny pohľad na mesto. Chinatown a ďalšie "towny" sú domovom rozmanitých národností. A tí tu majú svoje reštaurácie.

BONDI BEACH

Patrí medzi najznámejšie pláže sveta. Tu sa stretávali miestni obyvatelia už na konci 19. storočia. Postupne ju objavili turisti a Bondi Beach sa stala najnavštevovanejšou plážou Austrálie. Tu a na okolitých plážach zriadili prvú pobrežnú hliadku na svete. Otvorili tu viacero klubov, reštaurácií a barov a stala sa tak ikonickým miestom.

BLUE MOUNTAINS

Len 45 minút z centra Sydney sa nachádza známy zveropark Featherdale. Tu sa môžete stretnúť s pôvodnými obyvateľmi Austrálie, než sem prišli prví ľudia. Koaly, kengury, kazuáre, ježury a mnoho ďalších. Niektoré sú kontaktné, a tak sa ich môžete aj dotknúť. Vo voľnej prírode to neskúšajte. Mestečko Katoomba leží uprostred Modrých hôr. Tieto dostali názov podľa modrastého oparu, ktorý sa nad nimi drží. Sú to čiastočky vyparujúce sa z eukalyptových lesov a spôsobujú zvláštny lom svetla. Návštevnícke centrum je na mieste zvanom Echo Point, odkiaľ je výhľad na jeden z najkrajších a určite najznámejších vápencových útvarov, Tri sestry.

ULURU

Alebo aj Ayers Rock je inselberg alebo monadnok, nesprávne označovaný ako monolit, päť kilometrov dlhý a viac než tristo metrov vysoký, leží takmer uprostred kontinentu. Skala Uluru, ktorá je dvakrát taká veľká ako centrálny Londýn, je lemovaná jaskyňami, ktoré slúžili na kmeňové ceremónie a ako pohrebné komory pôvodných obyvateľov Austrálie. Leží 335 kilometrov južne od najbližšieho mesta, Alice Springs - a je tak na skutočne odľahlom mieste. Miestni obyvatelia tradičného kmeňa Pitjantjatjara Anangu ju považujú za najposvätnejšie miesto.

ALICE SPRINGS

V jazyku Aborigénov (arrente) sa mesto volá Mparntwe. Patrí do Severného teritória, jedného z dvoch teritórii v Austrálii. Je to 3. najväčšie mesto v teritórii a nachádza sa takmer v geografickom strede Austrálie. Pri Alice Springs je 223 km dlhá cesta - trek Larapinta Trail, ktorá ide pozdĺž západného hrebeňa pohoria MacDonnell. Je považovaná za jednu zo svetovo najväčších "prechádzok". Simpsonova púšť juhovýchodne od Alice patrí medzi austrálske najväčšie divočiny, kde sú ozrutné pieskové duny a zaujímavé skalné formácie ako napr. Chambers Pillar a Rainbow Valley.

KAKADU

Je prírodným aj kultúrnym unikátom (UNESCO). Park má obdivuhodných 200 kilometrov zo severu na juh a 100 kilometrov z východu na západ. Na severe do mora ústí Južná aligátoria rieka so svojimi prítokmi. V centrálnej časti je park zarastený hustým lesom a veľká časť je pravidelne zaplavovaná počas období dažďov. Vznikajú tu takzvané billabongy, čo sú dočasné jazerá na mieste, kade pôvodne tiekla rieka. V centrálnej časti parku je aj niekoľko vodopádov, ako napríklad Jim-Jim, Twin falls alebo Maguk. Nájdete tu kakadu, krokodíly, ale aj kengury a dingov. 

DAINTREE

Tento prales sa nachádza približne 100 kilometrov od Cairns. Zaberá plochu približne 1200 km2 a je súčasťou queenslandského tropického pásu lesov. Je najdlhšie kontinuálne rastúcim lesom na svete, rastie tu už približne 110 miliónov rokov. Okrem samotnej a rozmanitej džungle tu žije množstvo živočíchov a rastlín - až 30 % zo všetkých austrálskych plazov, obojživelníkov a vačkovcov žije v tomto lese.

VEĽKÁ KORALOVÁ BARIÉRA

Jeden z najúžasnejších výtvorov našej planéty, koralová útesová bariéra hrajúca všetkými farbami a plná života. Najväčší koralový systém na svete, ktorý sa ťahá v dĺžke viac ako 2 300 kilometrov a skladá sa z viac ako 2 900 jednotlivých útesov a 900 ostrovov. Celková rozloha je 345 000 km2. Choďte napr. na plavbu na niektoré zo zaujímavých a dostupných miest pri Cairns. Pod hladinou máte možnosť vidieť úžasný a bohatý podmorský život. Veľká bariéra je jedným z najbohatších miest na svete na život.

MELBOURNE

Mesto s najväčšou gréckou komunitou mimo samotné Grécko. Miesto jedného z najznámejších tenisových turnajov (Australian Open). Mesto kultúry a hlavné mesto štátu Victoria. V Melbourne nájdete krásnu budovu parlamentu, do ktorej sa môžete vybrať na prehliadku. Fitzroy gardens je príjemný park a botanická záhrada, kde nájdete miesta ako je napríklad anglikánska katedrála, pamätník JFK, skleník s nádhernými kvetmi a dom, ktorý patril Jamesovi Cookovi a bol sem kompletne prevezený z Veľkej Británie. V centre mesta je niekoľko zaujímavých budov vrátane radnice, katolíckej katedrály a miesta stretnutí - Federation square. Časť mesta s názvom Docklands sa neustále rozširuje a ponúka viac vyžitia a priťahuje tak množstvo návštevníkov. V meste je aj krásna ZOO s množstvom austrálskej fauny a v centre mesta akvárium. Ak sa chcete pozrieť na mesto z vtáčej perspektívy, vyvezte sa na Eureka Tower.

CANBERRA

Umelo vytvorené mesto, ktoré vzniklo po nezhode medzi Sydney a Melbourne, ktoré z nich bude hlavným mestom federácie. Samotné mesto má zaujímavú štruktúru, ktorá je vidieť pri pohľade zhora. Hlavnou časťou je vládne centrum s budovou federálneho parlamentu. Budova sama o sebe je zaujímavá a je hlavnou atrakciou mesta. V blízkosti sa nachádzajú pamätníky venované armádam bojujúcim spolu s Austrálčanmi v prvej aj druhej svetovej vojne. Na druhej strane jazera sa nachádza veľmi zaujímavo a moderne riešené národné múzeum, ktoré sa venuje histórii, kultúre a prírode Austrálie. Celý život a obyvatelia sa tu točia okolo štátnej administratívy, aj keď sa už mesto snaží prilákať návštevníkov mnohými atrakciami a akciami, ktoré tu počas roka organizujú. Ak máte čas, Canberru nevynechajte.

PERTH

Ponúka viacero zaujímavých miest, ktoré stoja za objavovanie. Či už strávite čas v Kings parku, ktorý je zmesou pôvodnej západoaustrálskej flóry, botanickej záhrady a parku s viacerými atrakciami, prejdete sa ulicami, alebo navštívite niektoré z múzeí alebo galérií. Pri prehliadke mesta nevynechajte katedrálu St. Mary, hlavnú rímsko-katolícku katedrálu postavenú v roku 1865. Neďaleko sa nachádza aj anglikánska katedrála St. George. V parku pri malom prístave Barrack street jetty nájdete sídlo guvernéra Government house a bližšie k prístavu známu stavbu – The Bell tower, ktorá je veľmi atraktívna po zotmení. Hlavným centrom spoločenských udalostí Perthu je Yagan square, ktoré je počas dňa „bežným“ námestím, ale podvečer sa mení na miesto plné ľudí a rôznych akcii, koncertov a spoločenských udalostí. Perth je na okraji skutočného Outbacku - reálnej Austrálie. Len pár desiatok kilometrov za mestom a ste v púštnej krajine s kengurami a pštrosmi emu. Jeden deň jazdy po pobreží na sever a ste v známej Žraločej zátoke. Volá sa tak kvôli množstvu žralokov, ktoré môžete pozorovať zo skalnatého brehu.

CAIRNS

Mesto na východnom pobreží v regióne Far North. Je to 5. najľudnatejšie mesto v štáte Queensland a 14. v celej Austrálii. Cairns sa nachádza na pobrežnom páse medzi Koralovým morom a Veľkými predelovými vrchmi. Severná časť mesta sa nachádza v zátoke Trinity Bay a centrum mesta v malej zátoke Trinity Inlet. Cez mesto tečú dve rieky, Mulgrave a Barron, no nie cez centrum. Cairns je príjemné menšie pobrežné mesto, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť. Odtiaľto sú dostupné známe atrakcie ako Veľká koralová bariéra alebo daždový prales Daintree. V rámci prehliadky mesta sa z historických vecí oplatí pozrieť si vojnový pamätník odhalený v roku 1925, ktorý je spomienkou na vojnových padlých z oboch svetových vojen. Fleckerova botanická záhrada by sa určite z programu pri návšteve mesta nemala vynechať. Nočný trh v Cairns je najstarším nočným trhom v Austráli a obľúbeným miestom nákupov, ale i posedení a rôznych reštaurácií.

DARWIN

Hlavné mesto Severného teritória ponúka množstvo zaujímavých a krásnych atrakcií. Najčastejšie sa odtiaľto ide na výlet do národného parku Kakadu. Je to najväčšie mesto v riedko zaľudnenom teritóriu a zároveň najsevernejšie a najmenšie zo všetkých austrálskych hlavných miest. Darwin je multikultúrne mesto zvané aj "brána do Ázie" a je spojkou najmä s Indonéziou a Východným Timorom. Samotné mesto je vybudované na nízkom útese s výhľadom na prístav. Medzi najväčšie atrakcie mesta patrí Crocosaurus Cove, kde sa dajú vidieť krokodíly morské. Jedna z atrakcií sa volá "klietka smrti", kde Vás dajú do klienty medzi obrovské, mnohokrát viac než 5-metrové krokodíly. Okrem tohto je tu množstvo atrakcíí ako dom plazov, kŕmenie krokodílov, sladkovodné akvárium a iné. V rámci prehliadky mesta sa oplatí prejsť po parku Bicentennial, kde je viacero vojnových pamätníkov z oboch svetových vojen.

K

Austrália a Oceánia  

Papua Nová Guinea, Austrália


náročnosť

17 dní

Trvanie

5339 7025€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

10 dní

Trvanie

3137 3825€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

14 dní

Trvanie

4576 5720€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

17 dní

Trvanie

5317 6255€
Kam cestovať za športom? Prémiový blog

Prémiový blog Kam cestovať za športom?

Rozmýšľate nad tým, kam by ste sa mali vybrať, pokiaľ ste športovým fanúšikom či aktívnym športovcom? Pripravili sme tipy pre obe skupiny. No najmä…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach Sydney

Sydney Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach

V Austrálii neobíďte Sydney! Prístavné mesto, hlavné mesto austrálskeho štátu Nový Južný Wales, najstaršie a druhé najväčšie mesto na červenom…

Veronika Hulíková 17 min. čítania
Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania