Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je okolo 23 kg a príručná batožina, ktorá môže mať ďalších cca 7 kg (ruksak, ktorý potom využijete aj počas výletov). Skontrolujte si tieto údaje na letenke, ktorú si kupujete. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Ako hlavnú batožinu odporúčame cestovnú tašku alebo kufor. Na prvý pohľad sa Vám to zdá asi málo, no verte, že 23 kg je naozaj dosť. Myslíte na voľný priestor na darčeky, ktoré ponesiete naspäť. 

Oblečenie: Charakter cesty do Austrálie je takmer vždy poznávací, a preto nepotrebujete nejaké špeciálne oblečenie do extrémnych podmienok. Treba brať do úvahy, že je to výlet, a preto brať so sebou zbytočne veľa oblečenia nie je vhodné. Radšej si ušetrite miesto v batožine pre suveníry.

Na štandardnú cestu do Austrálie potrebujete: spodné prádlo podľa potreby, tričká (kvalitné tričká si určite kúpite ako suvenír), košele, športovú mikinu, teplú fleecovú alebo polartekovú bundu, tenkú a nepremokavú vetrovku. Pohodlné dlhé nohavice na cestovanie a na nosenie (ideálne sú dlhé nohavice s odzipsovateľnými „rukávmi“ a poslúžia Vám aj ako krátke nohavice), jedny ľahké športové joggingové nohavice (ideálne by boli neprefúkavé a nepremokavé), krátke nohavice, plavky, šiltovku alebo čiapku, pevnejšiu športovú obuv (1 pár tenisiek alebo pevnejšej trekingovej obuvi, "vibramy" nepotrebujete), šľapky alebo športové sandále (budete ich nosiť 70 % času), slnečné okuliare, dáždnik alebo pršiplášť – ak nemáte kvalitnú GoreTexovú vetrovku.

Iné: Osobné hygienické potreby, kozmetiku, uterák, hygienické vreckovky (aj vlhké), UV tyčinku na pery, opaľovací krém s minimálnym UV faktorom 30, repelent proti hmyzu.

Nezabudnite na mobilný telefón, fotoaparát, nabíjačku, doklady, peniaze, prípadne aj cestovný vankúšik (zíde sa do lietadla aj počas dlhých presunov autom, ak také plánujete.

V žiadnom prípade do príručnej batožiny nedávajte vreckový nožík, nožnice a iné ostré predmety (tie odložte do veľkej batožiny). 

Nezabudnite (!) na náhradné baterky do fotoaparátu, nabíjačku na mobilný telefón. Elektrická sieť má napätie 230 voltov ako v Európe. Zástrčky majú iný rozmer ako v Európe. Treba si zabezpečiť adaptér, redukciu s austrálskou koncovkou.

Pri ceste do Austrálie si dajte pozor na dovážané veci. Je zakázané dovážať:

 • Akékoľvek jedlo - varené, nevarené, čerstvé, balené, sušené, konzervované
 • Zvieratá, výrobky a produkty zo zvierat - mäso, mlieko, mliečne výrobky, ryby, med, včelie produkty, vajcia, mušle, ulity, perie, surová vlna, kože, kosti, hmyz
 • Rastliny, výrobky a produkty z nich - ovocie, zelenina, kvety, semená, šišky, cibule, listy, kôra, orechy, časti rastlín, huby, trstina, bambus, seno a slama
 • Iné biologicky nebezpečné položky - liečivá pre zvieratá a rastliny, biologické kultúry, organizmy, hlina a voda
 • Akékoľvek náradie používané pri styku so zvieratami, rastlinami a vodou (napríklad na farmách)
 • Výbava používaná pri práci na farmách, pri trekingoch a kempovaní - kempingová výbava, obuv, oblečenie, veci používané pri outdoorových športoch a práci na farme
 • Materiál obscénneho charakteru v akejkoľvek podobe
 • Reprodukcie a kópie publikácii s ochrannou známkou, chránený software, videá a zvukové záznamy na akomkoľvek nosi
 • Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, powerbanky. Žiadna elektronika s akumulárom nesmie byť v hlavnej batožine (netýka sa holiacich strojčekov a podobne). 

Do Austrálie môžete priviezť (osoba nad 18 rokov):

 • 25 cigariet, alebo 25 gramov tabaku, alebo kombináciu tabakových výrobkov neprevyšujúcich spolu 25 gramov
 • maximálne 2,25 litra akéhokoľvek alkoholu
 • 900 austrálskych dolárov (osoby do 18 rokov 450AUD)

Pozrite si aktuálne nariadenia tu.

TIP: Pokiaľ si nesiete so sebou trekové topánky, alebo topánky s mohutnejšou podrážkou a "dezénom", majte ich pri prechode kontrolou batožiny na nohách a majte ich z domu vyčistené. Často odkláňajú pasažierov na osobnú kontrolu práve kvôli takýmto topánkam, na ktorých môžte priniesť hlinu do Austrálie a tomuto chcú zabrániť. Toto odklonenie na osobnú kontrolu potom zaberie viac času. Keď budete mať tieto topánky obuté a v batožine nič iné podozrivé, hladko prejdete.

ZDRAVIE: Zoberte si so sebou Vašu základnú lekárničku, ktorá by mala obsahovať liek proti bolesti, kvapky do nosa, Paralen a akékoľvek iné lieky, ktoré používate. Autobusy aj hotely sú klimatizované a máme skúsenosti, že veľa ľudí nachladne, preto sa prosím vhodne obliekajte.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane tak je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvé dva dni, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. V prípade omeškania Vašej batožiny, budete mať menej stresu. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Austrália a Oceánia  

Papua Nová Guinea, Austrália


náročnosť

17 dní

Trvanie

5620 7025€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

10 dní

Trvanie

3404 3825€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

14 dní

Trvanie

4576 5720€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

17 dní

Trvanie

5317 6255€
Kam cestovať za športom? Prémiový blog

Prémiový blog Kam cestovať za športom?

Rozmýšľate nad tým, kam by ste sa mali vybrať, pokiaľ ste športovým fanúšikom či aktívnym športovcom? Pripravili sme tipy pre obe skupiny. No najmä…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach Sydney

Sydney Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach

V Austrálii neobíďte Sydney! Prístavné mesto, hlavné mesto austrálskeho štátu Nový Južný Wales, najstaršie a druhé najväčšie mesto na červenom…

Veronika Hulíková 17 min. čítania
Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania