KOTOR A BOKA KOTORSKÁ

Boka Kotorská je prírodný záliv na juhu Jadranského mora. Okolie pôsobí takmer rovnako ako niekde v Škandinávií. V tomto zálive bola kedysi základňa vojenského námorníctva Rakúsko-Uhorska. Staré mesto Kotor pôsobí ako klenot. Spleť uličiek, za hradbami hrubými do 15 metrov, vytvára bludisko, z ktorého sa nadšeným cestovateľom ani nechce vyjsť von. Hovorí sa o ňom aj ako o najzachovanejšom meste so stredovekým nádychom v celej Čiernej Hore. Mnoho superlatívov mu takisto zabezpečilo miesto na zozname UNESCO. Mesto začali stavať už Benátčania v 15. storočí. Dych berúce románske a gotické paláce, Námestie zbraní, Katedrála sv. Tryfona, Hodinová veža i hradby tiahnuce sa až do vrchov s výhľadom. Tak za týmto sa sem naozaj oplatí prísť pozrieť. Kotor je jedna z TOP destinácií celej Čiernej Hory.

BUDVA

Spoločne s Kotorom tvoria najznámejšie miesta celej Čiernej Hory. Budva je menšia, pre mnohých príjemnejšia a jej staré mesto sa ukrýva za kamennou hradbou. Aj sem zasahovali Benátčania, ktorí tu po sebe nechali niekoľko spomienok. Budva je o túlaní sa tichými uličkami, kde nájdete podniky, kaviarne či bary a nechýbajú tu ani mnohé obchodíky. Vyjdete na hradby a vychutnajte si výhľad na zátoku s plážou aj neďaleké hory a objavte napokon aj pevnosť s múzeom. Podvečer si v Budve sadnite na pláž a počkajte si na západ slnka. Mimoriadne príjemné miesto.

SVETI STEFAN 

Nachádza sa asi 9 km od známeho strediska Budva. V 15. storočí rybárska osada a v 21. storočí luxusný raj. Aj tento kúsok Balkánu okúsil ostrie nožov Turkov a aby sa ubránili, postavili okolo ostrova nedobytné hradby. Dnes je to hotelové mestečko, v ktorom relaxujú celebrity z celého sveta. Rybárske domy prerobené na apartmány sú neustále vyťažené. Uprostred ostrova sa nachádza Kostol sv. Štefana s históriou dlhou ako samotný ostrov. Kam sa podelo domáce obyvateľstvo? Prečo tam obyčajní smrteľníci nesmú a kto ho teda vlastní? Našťastie si každý môže vychutnať aspoň luxusnú pláž pri ostrove.

NP DURMITOR

Pohorie Durmitor sa nachádza v severnej časti Čiernej Hory. Už tridsať rokov patrí na zoznam UNESCO. Vrchol Bobotov Kuk (2 523 m) je najvyšší v Durmitore a vlastne je to aj najvyšší vrch v celej krajine. Ak sa sem vyberiete, tak určite vaše prvé kroky pôjdu do okresného mesta Žabljak, odkiaľ to je už len pár minút chôdze. Medzi najväčšie esá patrí Čierne jazero, ktoré má ľadovcový pôvod. Turistické chodníky tu nie sú značené tak, ako sme zvyknutí doma, takže dobrá turistická mapa sa určite zíde. Nadšencom adrenalínu sa odporúča splav rieky Tara. Jej kaňon je najvyšší v Európe a nechýba ani vo svetových rebríčkoch. Priezračne čistá voda vám dovoľuje kľudne sa aj napiť.

PODGORICA

Hlavné mesto Čiernej Hory je stále akosi veľkou neznámou a mnohí ho na svojej ceste obídu, pretože ich zláka pobrežie so svojimi krásami. Aj napriek tomu, že okolo Podgorice poznali aj Rimania či ľudia dávno pred nimi, dnešné centrum mesta nedýcha starobylosťou. Dnes vás tu architektonicky privíta 20.storočia, námestia, budovy, sídliská, ale aj príjemné zákutia s podnikmi, cukrárňami či reštauráciami. Podgorica je hlavným mestom, no žije v nej iba cca 150-tisíc obyvateľov,.

 

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Moje najkrajšie cesty planétou Blog

Blog Moje najkrajšie cesty planétou

Vybrať si jednu, dve, či zopár tých naj ciest zo všetkých možných, ktoré BUBO ponúka naprieč svetom, nie je vôbec jednoduché. Osobne som pochodil s…