AKO SA ZBALIŤ DO ČIERNEJ HORY

Krajiny Balkánu sú si v mnohom podobné a tak ani Severné Macedónsko nebude výnimkou pri balení. Klíma je podobná ako tá naša, no často je príjemnejšia a tak tu nebudú ostré zimy, ale skôr horúcejšie letá. Aj toto ovplyvní vaše balenie.

Čierna Hora je prímorská krajina no s krásnymi horami a tak obe tieto veličiny ovplyvnia aj vašu batožinu. Inak sa zbalíte ak idete iba na západ na pobrežie do letovísk a inak, ak sa chystáte na výšlap na Bobotov Kuk.

Leto, ale aj koniec jari či začiatok jesene, je v krajine pomerne príjemný a tak si zbaľte do svojej batožiny kvalitnejšie veci z príjemných materiálov. Vezmite si niekoľko tričiek s krátkymi rukávmi, košele s krátkymi, ale aj jednu či dve s dlhými rukávmi, ak by ste sa vybrali do luxusnejšej reštaurácie alebo baru.  Čierna Hora má viacero takýchto možností a rozhodne si ich viete užiť. Nezabudnite si plavky, pretože ich na jadranskom pobreží naozaj budete potrebovať.

Ak by ste si chceli pozrieť vzácne kláštory ako je napríklad Morača, majte so sebou aj dlhšie rukávy a konzervatívnejšie oblečenie. Netreba mať dlhé nohavice či dlhé rukávy, ale odev zakrývajúci kolená.

Plánujete tráviť čas v horách? Ak máte zálusk na najvyšší vrch Čiernej Hory, dobre sa pripravte. Vezmite si so sebou kvalitnú obuv na trekovanie, oblečenie do zásoby a nezabudnite ani na tenkú nepremokavú bundu, pretože v horách sa počasie môže rýchlo zmeniť. Vezmite si so sebou aj rukavice, pretože posledné chvíle pred výstupom na Bobotov Kuk si pomôžete reťazami. Aj v lete sa pripravte na to, že sa počasie môže veľmi rýchlo zmeniť.

Pri balení myslite aj na peniaze, a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. Nie je bežné, aby vás tu okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý, ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. Osvedčila sa nám špeciálna kapsička, ktorá sa dá nosiť na tele a v nej viete mať nielen peniaze, ale aj pas či inú dôležitú drobnosť.

ČO SI NEZABUDNÚŤ?

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

V Čiernej Hore nájdete v hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás. Nabitie elektroniky nebude teda žiadnym problémom. Pouvažujte nad rozdvojkou, ak si so sebou veziete viac elektroniky.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Moje najkrajšie cesty planétou Blog

Blog Moje najkrajšie cesty planétou

Vybrať si jednu, dve, či zopár tých naj ciest zo všetkých možných, ktoré BUBO ponúka naprieč svetom, nie je vôbec jednoduché. Osobne som pochodil s…