BAHIR DAR A OKOLIE

Mesto Bahir Dar samo o sebe nie je veľmi významné a zaujímavé. Okolie ponúka viacero zaujímavostí. Mesto leží na brehu jazera Tana, ktoré je najväčšie jazero v Etiópii. Je hlavným zdrojom vody Modrého Nílu, ktorý sa s Bielym Nílom vytekajúcim z jazera Viktória spája v sudánskom Chartúme. Štyridsať km za mestom sa nachádzajú vodopády, ktoré sú častým cieľom turistov. Jazero má rozlohu približne 3 200 km2 (85 x 65 km) a maximálnu hĺbku 15 metrov. Podľa výšky hladiny má približne 37 ostrovov, na 19 z nich sa nachádzajú ortodoxné kláštory. Niektoré z nich je možné navštíviť. Okrem toho je okolo jazera množstvo rybárskych dedín, kde ľudia žijú tradičný život. Často používajú tradičné plavidlá z papyrusu.

GONDAR

Až do 17. storočia nemala Etiópia hlavné mesto, pretože vládcovia impéria sa pohybovali po celom území, kde žili v stanoch a mobilných kráľovských táboroch, zatiaľ čo jedlo dodávali poľnohospodári z okolia tábora. História mesta Gondar sa začína v roku 1636, kedy cisár Fasilides ukončil tradíciu tým, že vyhlásil Gondar za hlavné mesto Etiópie a začal stavať opevnenie okolo svojho hradu, z ktorého sa stal palác zložený z viacerých rôznych palácov, troch kostolov a ďalších budov postavených počas nasledujúcich storočí jeho nástupcami. Najznámejšia gondarská pevnosť sa nachádza v sedemhektárovej opevnenej zóne, rezidencii etiópskej vlády od 17. storočia do prvej polovice 19. storočia. Pevnosť je teraz súčasťou svetového dedičstva UNESCO v Gondare. Ďalšími pamiatkami v meste a okolí mesta, ktoré tiež patria do tohto svetového dedičstva, sú Fasilidove kúpele a Qusquamské opevnenie s Mentewabovým palácom a kostolom sv. Márie, kostol Debre Berhan Selassie, Kiddush Yohannes, pevnosť Sosinios, známa tiež ako Maryam Ghemb, kostol Gorgora a palác Guzara.

SIMIENSKE HORY

Národný park Simienske hory sa nachádza v západnej časti pohoria Simien, 120 km severovýchodne od Gondaru. Založili ho v roku 1969 a v dnešnej dobe pokrýva 220 km2 celého pohoria. Do parku sa dostanete z mestečka Debarq, kde má svoje ústredie, po prašnej ceste až do samotného parku. Na rozdiel od väčšiny národných parkov v Etiópii sa tu vo vnútri nachádza Simien Mountains Lodge v nadmorskej výške 3 200 metrov. Park je známy nádhernými výhľadmi, množstvom trekov a jedinečnou flórou a faunou. Nachádza sa tu najvyššia hora Etiópie Ras Dejen a ďalšie vysoké hory. Okrem nádherných hôr je jedným z našich cieľov nájsť tlupu opíc dželada. Často sa objavujú už pri bráne do parku a okolo Simien Mountains Lodge. Okrem nich sa tu občas objavia vzácne kozorožce walia a vĺčky etiópske, najohrozenejšie africké šelmy. Týchto vo voľnej prírode ostalo približne 400 kusov. Najtypickejšou rastlinou alpínskej krajiny je lobélia.

LALIBELA

Lalibela je malé mesto v horách v nadmorskej výške do 2 600 metrov. Jej obyvatelia sú výlučne kresťania, s populáciou približne 20 000. Mesto je známe vďaka svojim slávnym kostolom vytesaným do skál, ktoré sa označujú ako biete, bete alebo bet, čo znamená „dom“. Je to druhé najposvätnejšie mesto Etiópie po Axume. Tieto skalné kostoly v Lalibele sú centrom pútí pre všetkých kresťanov patriacich do etiópskej pravoslávnej cirkvi Tewahedo.

Kráľ Lalibela sa rozhodol postaviť „nový Jeruzalem“, keď moslimské dobývanie Svätej zeme zastavilo kresťanské púte do Jeruzalema. Zatiaľ čo o obdobiach stavania kostolov sa stále diskutuje, väčšina z odborníkov považuje odbodie výstavby 12. a 13. storočie. Skupiny kostolov sú tu rozdelené do dvoch hlavných zón, Horný a Dolný Jeruzalem, ktoré sú oddelené riekou Jordán.

AXUM

Je mesto na severe Etiópie a je považované za najposvätnejšie mesto v krajine. Má dlhú históriu siahajúcu do počiatkov Aksumskej ríše do doby okolo 4. storočia p.n.l. Pravdepodobne z tejto doby sa zachovali obrovské stély, ktoré sú tu dodnes vztýčené. Ich presný význam nie je známy, aj keď dohád je viacero. Za mestom sa nachádza archeologické nálezisko, ktorému sa hovorí „palác kráľovnej zo Sáby“. Či už tu táto slávna žena bola alebo nie, každopádne, je tu pekne zachovalé nálezisko. Oproti cez cestu je ďalšie stélové pole s menšími stélami ako v meste, ale nemenej zaujímavé. Čaká na zápis na zoznam UNESCO a do dnešných dní je uprostred kukuričného poľa.

V centre mesta sa nachádzajú aj kúpele kráľovnej zo Sáby, na kopci nad mestom zaujímavé hrobky, s podobnou konštrukciou, ako bolo stavané napríklad Machu Picchu. Pri ceste je malý domček, kde je stéla s tromi jazykmi, podľa ktorých lingvisti dokázali dešifrovať miestne staré jazyky. Je to akási etiópska rosetská doska. Asi najdôležitejšou pamiatkou mesta je malá kaplnka učupená medzi dvoma kostolmi a múzeom. V nej sa podľa miestnych nachádza Archa zmluvy - „bedňa“, ktorá obsahuje originálnu dosku s Božím Desatorom. Pokiaľ je to pravda, toto je pravdepodobne najdôležitejšie miesto pre židovskú, kresťanskú aj moslimskú obec. Neďaleko sa nachádza aj korunovačný kameň, na ktorom korunovali všetkých vládcov Etiópie, a to vrátane posledného cisára Haile Selassieho, ktorý bol potomkom kráľa Šalamúna.

K

Afrika  

Eritrea, Etiópia


náročnosť

13 dní

Trvanie

5190
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

9 dní

Trvanie

3590
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

16 dní

Trvanie

5990
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

11 dní

Trvanie

4260
Najkrvavejšie festivaly a rituály Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Južná Etiópia - kmene rieky Omo Blog

Blog Južná Etiópia - kmene rieky Omo

Azda najdostupnejšou Afrikou, kde je stále možné stretnúť rôzne kmene žijúce tradičným spôsobom, je južná Etiópia. V regióne dolného Omo, ktorý je…

Martin Karniš 65 min. čítania
Kávový rituál v Etiópii Blog

Blog Kávový rituál v Etiópii

„Zavri oči a keď uvidíš anjelov, vtedy sa dotýkaš neba, vtedy piješ prvú šálku kávy" Zavri oči, keď počuješ anjelov, vtedy piješ druhú šálku…

Katarína Líšková 5 min. čítania
Najexotickejší ľudia sveta 2024 Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2024

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Ethiopia

03

14:47

jún

2021

Etiópia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Ethiopia, alebo u nás Etiópia je krajina, ktorá vo väčšine z nás vyvolá pocit a predstavu hladu, nedostatku a trá…