Najtypickejšími jedlami Strednej Ázie je najmä šašlík na viacero spôsobov alebo plov. Šašlíky tu nájdete z mletého (hovädzie alebo baranie) mäsa a vtedy ich volajú lule kebab, alebo sú šašlíky z kúskov baranieho, jahňacieho alebo hovädzieho a tie často dostanete, ak si pýtate „kuskovoj“. Najlepšie šašlíky na svete robia práve v oblasti Strednej Ázie, tak si ich zamilujete a ochutnajte ich na mnohých miestach, aby ste si vedeli určiť vlastného favorita. Aj domáci často zájdu len na šašlíky, k tomu misku čaju, chlieb a skvelá hostina je na svete. Plov predstavuje „rizoto“, ale nie také aké poznáte z Talianska, no rizoto, ktoré pozostáva z dusenej zeleniny, kusov mäsa, hrozienok alebo cíceru a môžete k nemu dostať aj maličké, prepeličie vajcia. Plov je jedlo, ktorým stredoázijské národy často oslavujú akúkoľvek príležitosť. Tadžikistan tiež miluje svoje šašlíky a plov, ale ochutnajte tu lokálnu polievku Džavarí zo šošovice a rôzne mäsové jedlá z baraniny. V jedle nenájdete veľkú variabilitu, ale to čo si tu dáte, vám bude určite chutiť!

Nápoje v Strednej Ázii sú skutočne rozmanité a za najobľúbenejší a najbežnejší nápoj sa tu považuje čaj. V celom regióne sa najviac pije zelený čaj, ale samozrejme nájdete aj čierny, no nie všade. Čaj sa tu pije na litre od rána do noci a aj vy podľahnete tomuto príjemnému rozmaru. Sedieť v tradičnej čajcháne a sŕkať misky zeleného čaju bude patriť k dokonalým zážitkom. Obľúbené nealkoholické nápoje sú aj kompóty alebo čerstvé šťavy z ovocia. Tadžikistan nie je krajina, ktorá by veľmi holdovala alkoholu. Nájdete ho tu, ale nie v takom množste ako v Kirgizsku či Kazachstane. Tadžikovia sú viac konzervatívní. 

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Dušanbe:

Traktir (Dušanbe) – 1 projezd Tursunzade 4, Dushanbe 734000 Tajikistan – Krásny, luxusný podnik v centre Dušanbe neďaleko Opery patrí medzi tie najlepšie, kde sa môžete v hlavnom meste najesť. Príjemné, tradičné prostredie ponúka skvelé lokálne, tadžické alebo stredoázijské jedlá, no preložia ich aj ázijskými či európskymi chuťami. Ochutnajte tu vynikajúci baraní šašlík s pikantnou omáčkou a nakrájanou cibuľkou, jahňacinu s duseným baklažánom a rajčinami alebo hovädzinu na slaninke s jablkami. Toto miesto si zamilujete. Ak si chcete dať po večeri pohárik, majú tu slušný výber alkoholu, čo v Tadžikistane nie je bežnou záležitosťou.

Marco Polo (Dušanbe) – Merza Tursom Zadah 80, Dushanbe 734000 Tajikistan – Štýlová reštaurácia s nezabudnuteľným interiérom pripomína tadžické hory či jaskyne a meno podniku rozdúcha dobrodružstvo. Marco Polo je lokálny podnik s tadžickou, ale aj afganskou kuchyňou, ktorá je pre nás stále exotickou. Skúste typický plov s hrozienkami alebo šošovicovú polievku a nesklamú vás ani mäsové šašlíky či grilovaný pstruh.

Steak House (Dušanbe) -  Bekhzod st. 1, Dushanbe 734000 Tajikistan – Moderný stejk house v centre tadžického Dušanbe je závanom európskej aj medzinárodnej kuchyne. Ak máte chuť na poriadny stejk a nie len šašlíky, tak toto je tým pravým miestom, kde si ho vychutnať. Robia ich tu najlepšie v celom meste a zrejme aj v celej krajine! Stejky sú tu famózne a na výber máte z viacerých možností. Môžete si k nemu dopriať aj pohár piva alebo koňaku či iného drinku

Prečítajte si blog s fotografiami: Jedlo Tadžikistánu

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.