Oblečenie: V Tadžikistane myslite na to, že ste v konzervatívnej krajine, kde domáci nechápu prečo by ste mali mať príliš krátke nohavice alebo tielko. Vyvarujte sa takémuto oblečeniu a uvidíte, že si od miestnych vyslúžite rešpekt. Vezmite si so sebou nohavice, krátke tričko, ľahkú košeľu a samozrejme ak sa chystáte na trek do Fanských hôr či do Pamíru, tak oblečenie a výstroj prispôsobte podmienkam. Nezabudnite si so sebou ľahkú mikinu, nepremokavú, tenkú bundu (jarný či jesenný dážď) alebo niečo v čom vám bude teplo v prípade chladného počasia. Myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka), kvalitné slnečné okuliare a, samozrejme, opaľovací krém. Ak cestujete na jar či koncom jesene, tak počítajte s tým, že počasie bude naozaj chladnejšie a treba mať aj teplé veci.

Ak sa chystáte prejsť Pamir Highway, vezmite si so sebou aj čelovku alebo baterku, kvalitný toaletný papier, termo bielizeň, šampón, mydlo, uterák a ak máte radi pri trekovaní palice, vezmite si aj tie. Do auta počas presunov na Pamír Highway sa vám určite bude hodiť aj obľúbená hudba, či nejaká malá hra, ktorou si spríjemníte dlhšie presuny. Nezabudnite ani na kópiu svojho pasu, permitov a chybu nespravíte ani ak si so sebou vezmete malý ruský slovník či už v knižnej alebo digitálnej forme. Často je to okrem lokálnych jazykov jediný jazyk, ktorým sa dá v Pamíre a okolí dohovoriť. Hodí sa vám aj powerbank, aby ste si mohli nabiť telefón či fotoaparát na miestach, kde je elektrina nie je.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, nabíjačky a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, powerbanky.

V Strednej Ázii nájdete rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás, a preto nebudete potrebovať žiadnu redukciu.

Maximálna povolená hmotnosť batožiny je často okolo 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky, a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Čo si zbaliť na Pamir Highway?

Vezmite si so sebou čelovku (baterka), kvalitný záchodový papier, termobielizeň, čili, šampón aj uterák, do hôr pri dlhom šliapaní palice.
Nezabudnite na hudbu, či hry do auta na dlhé presuny.
Budete potrebovať kópiu pasu, gbao permitu a vašich víz.
Stiahnite si ruský slovnik (starší ľudia tu rozprávajú po rusky a tu rozhodujú starší).
Nabíjať sa dalo okrem Fanských hôr všade, ale prúd tu bežne vypadáva, a tak sa vám Power Bank bude hodiť.
Mobilný signál je v Pamíre slabý, a tak rátajte, že budete zopár dní bez internetového spojenia. V Murghabe internet je a funguje aj Orange, ale signál vypadáva. Osh a Dušanbe sú pokryté. Medzi Khorogom a Murgabom s internetom vôbec nerátajte. O to viac sme sa medzi sebou rozprávali!
Hlavne vedzte, že tu spoznáte najlepších moslimov, akých ste kedy stretli, a vďaka tomu, že sa "musíte" rozprávať, získate "náhodou" nových skvelých priateľov! 

Oblečenie Pamir Highway:

2 x pohodlné dlhé turistické nohavice, v ktorých sa vám bude dobre chodiť. Ideálne jedny odzipsovateľné. "Kraťasy" tu často ani nevytiahnete, tunajší dospelí tu také niečo nenosia. No inak sú teploty cez deň príjemné. Majte so sebou na výmenu viacero tričiek s krátkym rukávom, tie využijete najviac. K tomu jednu mikinu na večer a do hôr šuštiakovú bundu. Určite si zoberte aj termobielizeň. Nikdy neviete, či sa práve počas vášho týždňa neochladí. Cez deň vie byť slnko v horách veľmi silné, takže pokrývka hlavy, krém, okuliare a balzam na pery sú nutnosťou.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

E

Ázia  

Tadžikistan, Kirgizsko

23.08. → 31.08. +3 termíny

náročnosť

9 dní

Trvanie

3890
K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

1916 2395€
E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

5159
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

4595
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Tadžikistan - rozprávkovou zabudnutou krajinou Prémiový blog

Prémiový blog Tadžikistan - rozprávkovou zabudnutou krajinou

Tadžikistan – bodka za mojím ázijským putovaním. Posledná krajina, ktorú som na tomto obrovskom fascinujúcom kontinente ešte poriadne neprešiel a…

Ľuboš Fellner 56 min. čítania
Dušanbe – Stalinovo úspešné dieťa Dušanbe

Dušanbe Dušanbe – Stalinovo úspešné dieťa

Vedeli ste, že Dušanbe znamená pondelok? Napriek tomu je v tejto stredoázijskej metropole rozhodne čo vidieť každý deň... Pritom vôbec nejde o…