Čo vidieť v Chile?

ALTIPLANO – Znamená v preklade “vysoká planina“ alebo “náhorná plošina“. Pokrýva veľkú časť územia Bolívie, Peru aj Chile. Jednou z najatraktívnejších oblastí Altiplana je Reserva de fauna Andina Eduardo Avaroa. Leží medzi soľnou púšťou a chilskou hranicou vo výške cez 4000 mnm. Atraktívnu a drsnú krajinu dopĺňajú vysokohorské lagúny, z nich najkrajšie sú Laguna Colorada (Farebná lagúna) a Laguna Verde (Zelená lagúna). Územie bolo v roku 1973 vyhlásené za rezerváciu a jeho rozloha je takmer 715 000 hektárov. Pri prechode rezerváciou majú návštevníci možnosť vidieť zástupcov andskej fauny ako napr. vysokohorské lamy, vikune, andské líšky, viskače a plameniaky.

ATACAMA – Najsuchšia púšť na svete zaberá severnú časť Chile. Môžete navštíviť púštnu oázu San Pedro de Atacama (2440 m), ktorá je hlavnou turistickou destináciou severného Chile. Absolvujeme výlet do atraktívneho Údolia Mesiaca (Valle de la Luna). Priamo zo San Pedra môžete vidieť majestátnu sopku Licancabur (5920 mnm).

SANTIAGO – Santiago vyvoláva dojem európskeho veľkomesta. Je to moderné mesto so širokými bulvármi, nákupnými centrami, mrakodrapmi, kde v centre narazíte na neoklasicistickú architektúru, hneď vedľa výškových budov. Počet obyvateľov sa blíži k 8 miliónom. Santiago patrí k piatim mestám Južnej Ameriky, ktoré sa môžu pochváliť metrom. Mesto leží v oblasti s príjemnou klímou s panorámou majestátnych Ánd. Za pozornosť stojí pozrieť si hlavné námestie Plaza de Armas, budovu kongresu a prezidentský palác Palacio de la Moneda. Panoramatický pohľad na mesto môžete vidieť z vrchu Cerro San Cristobal.

TORRES DEL PAINE - národný park Torres del Paine je často označovaný ako vôbec najkrajší národný park v Južnej Amerike. Do zoznamu UNESCO sa dostal v roku 1978, jeho najvyšší vrchol Monte Paine Grande má výšku 3 050 m.n.m. Masív vznikol asi pred 12 miliónmi rokov a je tvorený z veľkej časti z granitu. Najznámejšie sú tzv. „Torres“ (veže) a „Cuernos“ (rohy), každé z nich majú tri vrcholy. V NP Torres del Paine sa nachádza množstvo jazier (Lago Sarmiento, Nordenskjold, Pehoe de Grey), vodopádov (Paine, Salto Grande), riek (Pingo, Paine). Časť NP je trvalo pokrytá ľadom. NP je známy aj ako miesto, kde môžete vidieť zaujímavú flóru a faunu. Určite stretnete čriedy lamy guanaco, ak budete mať šťastie, stretnete aj pštrosom podobné ňandú choique, alebo Vám budú nad hlavou krúžiť kondory.

CHILSKÉ STEAKY A VÍNO – Najlepšie hovädzie mäso sveta pripravené na rozpálenom grile s dreveným uhlím a k tomu špičkový Cabernet Sauvignon, Carmenere alebo Merlot z úrodných chilských údolí. Čo viac dodať?

PATAGÓNIA - Patagónia sa rozprestiera na juhu juhoamerického kontinentu a zasahuje územie Argentíny a Chile. Skladá sa z dvoch výrazne odlišných povrchových jednotiek - Patagónske Andy na západe a Patagónska plošina na východe. Patagónia sa tiahne v dĺžke vyše 2000 km od riek Neuquén a Colorado na juh a končí pri Magalhäesovom prielive, ktorý oddeľuje kontinent od Ohňovej zeme. Pre argentínsku Patagóniu je typické malé množstvo zrážok, lebo leží v zrážkovom tieni chilských Ánd, ktoré dážď blokujú. Veľmi častý je preto suchý vietor zo západu.

PLAVBY NA HORNOV MYS - Odporúčame spoločnosť Australis, kde je plná penzia vrátane nápojov a ďalšieho občerstvenia počas plavby. Na lodi je bar. Upozorňujeme, že ak v deň vylodenia sa na Hornovom myse bude nepriaznivé počasie, kapitán lode môže rozhodnúť o tom, že sa nevylodíte. Naše BUBO skupiny sa zatiaľ na legendárny Hornov mys vždy dostali, celkovo bola počas sezóny 2019 úspešnosť vylodenia 70%. Počas plavby budete obdivovať Magalhaesov prieliv, pohorie Darwin, panenskú prírodu, úžasnú faunu a flóru a jednu z najväčších kolónii tučniakov na južnej pologuli. Tie najviac vidno od októbra do začiatku apríla (potom migrujú na sever). Na lodi je školený personál, sprievodcovia a plavčíci, schopný podať prvú pomoc. Počas plavby sa organizujú aj zaujímavé prednášky o tejto oblasti a samozrejme aj vylodenia s krátkymi prechádzkami zväčša v dvoch skupinách podľa fyzickej pripravenosti účastníkov. Sprepitné po ukončení plavby je dobrovoľné, ak by ste chceli oceniť prácu personálu, odporúčaná výška je 15 USD/osoba/deň a odovzdať ho môžete pri odchode na recepcií lode. Počasie sa mení každú minútu. Môžete zažiť všetko, dážď, mračná aj slnečné počasie. Patagónia je v tomto veľmi nevyspytateľná. Počas plavby rátajte s teplotami od 5 do 15 stupňov. Teplé resp. jarné oblečenie využijete aj počas ostatných dní zájazdu. Lodný personál hovorí po španielsky a anglicky, no môže sa stať, že niektorí sprievodcovia budú vedieť aj po nemecky, francúzsky alebo aj taliansky. Na lodi je suvenírový obchodík, kde môžete platiť argentínskou alebo chilskou menou a, samozrejme, bežnými platobnými kartami Mastercard, Visa, American Express či Diners. Počas plavby a počas vylodení je zákaz používania dronov a selfie tyčiek. Ak by ste si ich zobrali na zájazd, rátajte s tým, že vám ich môžu pri nalodení odobrať a odovzdať až po ukončení plavby. Na lodi si oddýchnete aj od internetu. O to bližšie budete k prírode. Všetky kajuty na lodi majú vlastnú kúpeľňu, trezor a okno do tej najkrajšej prírody sveta. K dispozícii je aj drobná kozmetika, uterák a fén. Zástrčky sú s napätím 220/110V. V kajute sú aj záchranné vesty a poháre na nápoje. Ako darček dostanete malý ruksak, ktorý môžete nosiť na výlety počas vylodenia. V kajutách nie je televízia. Bol by hriech nedívať sa oknom do raja. V kajutách je zákaz fajčenia. Fajčiari majú na lodi vyhradené miesto. 

Patagónia – originálne príhody v najkrajšej prírode sveta Prémiový blog

Prémiový blog Patagónia – originálne príhody v najkrajšej prírode sveta

Najkrajšou prírodou sa hrdí Nový Zéland či Nóri, ale asi preto, lebo ešte neboli v Patagónii. Patagónia nie je žiadny štát, je to oblasť ako…

10 najlepších miest na lietanie balónom Blog

Blog 10 najlepších miest na lietanie balónom

Hľadáte pri cestovaní po svete unikátne a fascinujúce zážitky? Ste tu na správnom mieste, pretože presne o toto sa v BUBO už dlhé roky snažíme a…

Luxusná Patagónia: eco-lodge v najkrajšej prírode Južnej Ameriky Blog

Blog Luxusná Patagónia: eco-lodge v najkrajšej prírode Južnej Ameriky

Tierra Patagonia Hotel and Spa vtiahne do Patagónie všetky Vaše zmysly. Ako vyzerá eco-lodge, ktorá vyrazila dych aj tímu National Geographic?

Martin Kukučín Blog

Blog Martin Kukučín

Spisovateľ, lekár, cestovateľ, môj vzor. O jeho literárnej tvorbe sa u nás napísalo veľa. Naopak o pobyte Martina Kukučína v Južnej Amerike skoro…