Ako sa zbaliť do Chile závisí od typu dovolenky, ktorú v tejto fantastickej krajine plánujete. Ak si kupujete svoju letenku aj s veľkou batožinou, maximálna povolená váha veľkej batožiny do lietadla bude okolo 23 kg/osoba. Odporúčame Vám zobrať si maximálne 20 kg batožiny. Budete mať takto priestor a pár voľných kilogramov na suveníry a darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Odporúčame Vám zobrať si jeden kufor (ideálne aj so zámkom), ktorý si budete nechávať v hoteli a jeden malý ruksak, ktorý s Vami pocestuje na palube lietadla a budete ho nosiť so sebou pri svojich individuálnych prehliadkach miest a pamiatok.

Ak si dokupujete ďalšie miestne prelety, skontrolujte si Vašu maximálnu možnú hmotnosť veľkej batožiny aj tu, nakoľko môže byť nižšia ako na medzinárodnom lete. Za nadváhu batožiny budete znášať extra poplatky.

Ak idete precestovať Chile, z oblečenia si zbaľte veci do chladnej, aj do teplej oblasti. Takže určite pribaľte ľahkú bundu, sveter alebo tričko s dlhými rukávmi, košeľu, dvoje dlhé nohavice (jedny do mesta a druhé do prírody), krátke nohavice, tričká s krátkymi rukávmi, veci na spanie a plavky. Nezabudnite šatku alebo šiltovku, slnečné okuliare, krém s vysokým ochranným faktorom. Nezabudnite na pršiplášť resp. nepremokavú bundu. Odporúčame oblečenie vrstviť.  Na obutie sú vhodné ľahké trekingové topánky alebo tenisky. Hodiť sa môžu aj ľahké sandále. Ak svoj čas nebudete tráviť iba v mestách, väčšinu času využijete kvalitné outdoorové oblečenie.

Odporúčame zobrať aj zariadenia, ktoré využije každý moderný turista, ako sú univerzálny adaptér do zásuvky (dá sa kúpiť napr. v NAY Elektrodom), externú nabíjačku (powerbank). V Južnej Amerike sa Vám zíde aj toaletný papier/papierové vreckovky a vlhčené hygienické vreckovky. Totitžto verejené toalety týmto zväčša vôbec nedisponujú.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne užívate! Nezabudnite si fotoaparát, malú baterku (môže byť aj čelová lampa, prípadne postačí aj baterka na mobile).

Pre pobyt na Veľkonočnom ostrove nie je potrebné žiadne špeciálne oblečenie. Občas môže fúkať silný vietor alebo spŕchnuť, a tak určite majte jarnú bundu a čiapku, aby Vám nebola veľká zima. Kto by sa plánoval kúpať, treba rátať s tým, že voda nemá 30 stupňov. Môže mať okolo 20 stupňov a dá sa surfovať. Najteplejšia voda býva v období december - apríl. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti. Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebook, tablet, mp3 prehrávač) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, ale aj všetky elektronické zariadenia, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor (powerbanky a pod.).

Na miestnych preletoch v Južnej Amerike môžete mať v príručnej batožine fľašku s vodou. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Amerika  

Južná Amerika, Patagónia, Uruguaj, Paraguaj, Chile, Brazília, Argentína


náročnosť

16 dní

Trvanie

5279
E

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

16 dní

Trvanie

5290
K

Polárne oblasti   Amerika  

Južná Amerika, Ohňová zem, Patagónia, Chile, Argentína


náročnosť

13 dní

Trvanie

5965
K

Polárne oblasti   Amerika  

Južná Amerika, Ohňová zem, Patagónia, Chile, Argentína


náročnosť

17 dní

Trvanie

8550
Patagónia – originálne príhody v najkrajšej prírode sveta Prémiový blog

Prémiový blog Patagónia – originálne príhody v najkrajšej prírode sveta

Najkrajšou prírodou sa hrdí Nový Zéland či Nóri, ale asi preto, lebo ešte neboli v Patagónii. Patagónia nie je žiadny štát, je to oblasť ako…

Najkrajšie túry sveta - 2. diel Blog

Blog Najkrajšie túry sveta - 2. diel

Po úspešnej prvej časti vám priblížim ďalšie turistické trasy, ktoré vyzdvihuje aj samotný Lonely Planet. Tentokrát sa presunieme do Južnej Ameriky…

Martin Lipinský 5 min. čítania
Veľkonočný ostrov - na kraj sveta Veľkonočný ostrov

Veľkonočný ostrov Veľkonočný ostrov - na kraj sveta

Rapa Nui - Veľkonočný ostrov. Ľudia si často myslia, že je tých veľkonočných ostrovov viac, no nie je to tak. V jeho okolí je síce roztrúsených…

Samuel Kĺč 8 min. čítania
TOP 10 najlepších miest na lietanie balónom Blog

Blog TOP 10 najlepších miest na lietanie balónom

Hľadáte pri cestovaní po svete unikátne a fascinujúce zážitky? Ste tu na správnom mieste, pretože presne o toto sa v BUBO už dlhé roky snažíme a…

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek