Ako sa zbaliť do Chile závisí od typu dovolenky, ktorú v tejto fantastickej krajine plánujete. Ak si kupujete svoju letenku aj s veľkou batožinou, maximálna povolená váha veľkej batožiny do lietadla bude okolo 23 kg/osoba. Odporúčame Vám zobrať si maximálne 20 kg batožiny. Budete mať takto priestor a pár voľných kilogramov na suveníry a darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Odporúčame Vám zobrať si jeden kufor (ideálne aj so zámkom), ktorý si budete nechávať v hoteli a jeden malý ruksak, ktorý s Vami pocestuje na palube lietadla a budete ho nosiť so sebou pri svojich individuálnych prehliadkach miest a pamiatok.

Ak si dokupujete ďalšie miestne prelety, skontrolujte si Vašu maximálnu možnú hmotnosť veľkej batožiny aj tu, nakoľko môže byť nižšia ako na medzinárodnom lete. Za nadváhu batožiny budete znášať extra poplatky.

Ak idete precestovať Chile, z oblečenia si zbaľte veci do chladnej, aj do teplej oblasti. Takže určite pribaľte ľahkú bundu, sveter alebo tričko s dlhými rukávmi, košeľu, dvoje dlhé nohavice (jedny do mesta a druhé do prírody), krátke nohavice, tričká s krátkymi rukávmi, veci na spanie.

Podľa svojho programu a zarezerovaných hotelov si vezmite aj plavky. Možno bude mať Váš hotel bazén, Spa alebo sa okúpete vo vlnách Pacifiku prípadne horucích prameňoch na severe krajiny. 

Nezabudnite šatku alebo šiltovku, slnečné okuliare, opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom. Nezabudnite na pršiplášť resp. nepremokavú bundu. Ak svoj čas nebudete tráviť iba v mestách, väčšinu času využijete kvalitné outdoorové oblečenie. V Santiago de Chile využijete klasické mestské oblečenie. 

Ak cestujete do Patagónie, využijete prevažne iba kvalitné outdoor oblečenie. Myslíte na to, že tu silno fúka a preto čiapka, rukavice a nákrčník určite nájdu svoje využitie. Jarná nepremokáva budna taktiež. Mnohí využijú aj turisticke paličky. Ak si ich nechcete brať so sebou, tak si ich viete zapožičať aj v Rentals na mieste. Odporúčame oblečenie vrstviť. Na obutie sú vhodné ľahké trekingové topánky alebo tenisky. Hodiť sa môžu aj ľahké sandále. 

Odporúčame zobrať aj zariadenia, ktoré využije každý moderný turista, ako sú univerzálny adaptér do zásuvky (dá sa kúpiť napr. v NAY Elektrodom), externú nabíjačku (powerbank). V Južnej Amerike sa Vám zíde aj toaletný papier/papierové vreckovky a vlhčené hygienické vreckovky. Totitžto verejené toalety týmto zväčša vôbec nedisponujú.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne užívate. Nezabudnite si fotoaparát s príslušenstvom a ak cestujete do odľahlej oblasti, využijete aj malú baterku (prípadne postačí aj baterka na mobile), totižto v hoteloch/hosteloch v odľahlých oblastiach môžu na noc vypínať elektrický prúd. 

Pre pobyt na Veľkonočnom ostrove nie je potrebné žiadne špeciálne oblečenie. Občas môže fúkať silný vietor alebo spŕchnuť, a tak určite majte jarnú bundu a čiapku, aby Vám nebola veľká zima. Kto by sa plánoval kúpať, treba rátať s tým, že voda nemá 30 stupňov. Môže mať okolo 20 stupňov a dá sa surfovať. Najteplejšia voda býva v období december - apríl. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti. Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebook, tablet, mp3) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, ale aj všetky elektronické zariadenia, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor (powerbanky a pod.).

Na miestnych preletoch v Južnej Amerike môžete mať v príručnej batožine fľašku s vodou. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Polárne oblasti   Amerika  

Južná Amerika, Ohňová zem, Patagónia, Chile, Argentína


náročnosť

13 dní

Trvanie

5995
E

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

16 dní

Trvanie

4990
K

Amerika  

Južná Amerika, Patagónia, Uruguaj, Paraguaj, Chile, Brazília, Argentína


náročnosť

16 dní

Trvanie

3192 3990€
K

Amerika  

Falklandské ostrovy, Južná Amerika, Ohňová zem, Patagónia, Chile


náročnosť

17 dní

Trvanie

8415
Patagónia – originálne príhody v najkrajšej prírode sveta Prémiový blog

Prémiový blog Patagónia – originálne príhody v najkrajšej prírode sveta

Najkrajšou prírodou sa hrdí Nový Zéland či Nóri, ale asi preto, lebo ešte neboli v Patagónii. Patagónia nie je žiadny štát, je to oblasť ako…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Medzinárodné letisko Santiago de Chile Blog

Blog Medzinárodné letisko Santiago de Chile

Medzinárodné letisko Artura Merina Beníteza (španielsky Aeropuerto Internacional Arturo Merino Benítez), ktoré má kód IATA SCL, sa nachádza 15 km…

Daniela Mihaldová 17 min. čítania
Najkrajšia turistika v Chile - W trek Blog

Blog Najkrajšia turistika v Chile - W trek

Scenéria národného parku Torres del Paine vás bude odrovnávať každý deň. Bude pršať, snežiť, fúkať, svietiť slnko, niekedy zažijete všetko…

Daniela Mihaldová 20 min. čítania
Tučniaky - pozorovanie najmilších zvierat sveta Blog

Blog Tučniaky - pozorovanie najmilších zvierat sveta

Prečo sa nám tučniaky tak páčia? Podľa čoho si vyberajú partnera a sú si verné? Viete, že ich vcelku ľahko viete na svojich cestách zazrieť aj vy?…

Čile a víno

26

02:51

apr

2023

Čile Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

...a to len vďaka tomu, že nepočúvli zákaz Španielov na jeho výrobu a vývoz. Práve španielskym dobyvateľom sa nepáčilo, že Peru a Chile začali s vývozom vína a vydali im…