LA PAZ

Jedno z dvoch hlavných miest Bolívie (druhým je Sucre) leží v nadmorskej výške 3 636 metrov. Je najvyššie položeným hlavným mestom sveta. Väčšinu jeho obyvateľov tvoria indiáni z etník Kečua a Aymara. Mnohé zo starých indiánskych tradícii sú v Bolívii dodnes živé a stretnete sa s nimi aj v uliciach La Pazu. Za pozornosť stoja návštevníkom okrem iného námestia Plaza San Francisco, Plaza Murillo a miestne trhovisko. Impozantný je aj pohľad na La Paz z vyhliadky s masívom Illimani (6 439 m) v pozadí. La Paz v roku 2014 vyhlásili za jeden zo siedmich mestských divov sveta.

TIWANAKU (TIAHUANACO)

Najvýznamnejšie indiánske ruiny v Bolívii. Pochádzajú z oveľa staršieho obdobia ako incké stavby. Tiwanacká kultúra vo svojom vrcholnom období medzi 8. a 10. storočím ovplyvňovala rozsiahle územie v okolí jazera Titicaca. K najpozoruhodnejším objektom ceremoniálneho komplexu Tiwanaka patrí slávna Slnečná brána.

SALAR DE UYUNI

Najväčšia soľná púšť sveta. Nachádza sa vo výške 3 650 m.n.m. a má rozlohu okolo 10 000 km2. Je dvakrát väčšia ako známa Great Salt Lake v Spojených štátoch. Hrúbka soľnej vrstvy sa pohybuje od 2 do 20 m. Prechod Salar de Uyuni je fascinujúcim zážitkom. Kvalitné slnečné okuliare sú tu nutnosťou. Vynikajúce miesto na hranie sa s perspektívou.

ALTIPLANO

Znamená v preklade “vysoká planina“ alebo “náhorná plošina“. Pokrýva veľkú časť územia Bolívie. Jednou z najatraktívnejších oblastí Altiplana je Reserva de fauna Andina Eduardo Avaroa. Leží medzi soľnou púšťou a chilskou hranicou vo výške cez 4 000 m.n.m. Atraktívnu a drsnú krajinu dopĺňajú vysokohorské lagúny, z nich najkrajšie sú Laguna Colorada (Farebná lagúna) a Laguna Verde (Zelená lagúna). Územie v roku 1973 vyhlásili za rezerváciu a jeho rozloha je takmer 715 000 hektárov. Pri prechode rezerváciou majú návštevníci možnosť vidieť zástupcov andskej fauny ako napr. vysokohorské lamy, vikune, andské líšky, viskače a plameniaky.

TITICACA

Najvyššie položené splavné jazero sveta leží v nadmorskej výške 3 810 m na hranici medzi Peru a Bolíviou. Oblasť okolo jazera sa považuje za najvýznamnejšiu kolísku indiánskych kultúr v andskej oblasti Južnej Ameriky. Hlavnou atrakciou jazera sú plávajúce ostrovy Los Uros. Na zvláštnych ostrovoch z rákosu žijú príslušníci vymierajúceho etnika Uros. 

ZJAZD CESTY SMRTI

Pre fyzicky zdatných určite stojí za spomenutie aj adrenalínový zjazd najnebezpečnejšej cesty sveta v Bolívii na terénnych bicykloch. Zážitok zo zjazdu je neopísateľný, Cesta smrti sa vám vryje do pamäti.

SUCRE

Úchvatná koloniálna architektúra si Vás podmaní. Toto mesto ma neuveriteľne priateľsky šarm, krásne námestia, katedrály, kostoly a upravené parky.

MADIDI NATIONAL PARK

Užite si bolívijsku džunglu v štýle filmu Jungle s Danielom Radcliffom. Madidi je národný park v Amazónii, ktorý založili v roku 1995 a je súčasťou najväčšieho chráneného územia na svete.

TUNI CONDORIRI

Váš vysnívaný trek do krásnych Ánd, ktorých vrcholky sú pokryté snehom. Zbaľte si dobre topánky, teplé oblečenie, ochranný krém proti slnku a nadšenie stúpať k výšinám.

HUAYNA POTOSI

Ďalší fantastický trek do bolívjskych hôr iba 25 km od La Pazu. Aký musí byť západ slnka v nadmorskej výške 6 000 m n.m.? Určite úchvatný, ako aj táto príroda.

E

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

16 dní

Trvanie

3908 5210€
K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

14 dní

Trvanie

4350
K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

17 dní

Trvanie

3992 4990€
E

Amerika  

Južná Amerika, Oceánia, Veľkonočný ostrov, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

19 dní

Trvanie

5942 6990€
Salar de Uyuni - magnet pre fotografov, ktorý vznikol vďaka slzám bohyne Salar de Uyuni

Salar de Uyuni Salar de Uyuni - magnet pre fotografov, ktorý vznikol vďaka slzám bohyne

Najslávnejšia a najväčšia soľná púšť sveta. Klenot Bolívie, kde slovo perspektíva naberá úplne iný význam. Tri nezabudnuteľné expedičné dni na…

Ivana Tomášová 27 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
La Paz - najvyššie položené hlavné mesto sveta La Paz

La Paz La Paz - najvyššie položené hlavné mesto sveta

La Paz, neoficiálne hlavné mesto Bolívie a najvyššie položené hlavné mesto sveta, upúta vašu pozornosť na prvý pohľad. Mesto, ktoré leží vo výške 3…

Ľubor Kučera 14 min. čítania
Ako sme prežili Cestu smrti Blog

Blog Ako sme prežili Cestu smrti

Na dobrodružnej expedícii po Južnej Amerike sme sa s našou BUBO skupinou dostali aj do magickej Bolívie. Okrem iných krás tejto krajiny tu máme…

Daniela Mihaldová 6 min. čítania