LA PAZ - Jedno z dvoch hlavných miest Bolívie (druhým je Sucre) leží v nadmorskej výške 3636 metrov. Je najvyššie položeným hlavným mestom sveta. Väčšinu jeho obyvateľov tvoria indiáni z etník Kečua a Aymara. Mnohé zo starých indiánskych tradícii sú v Bolívii dodnes živé a stretnete sa s nimi aj v uliciach La Pazu. Za pozornosť návštevníkom stoja okrem iného námestia Plaza San Francisco, Plaza Murillo a miestne trhovisko. Impozantný je aj pohľad na La Paz z vyhliadky s masívom Illimani (6439m) v pozadí. La Paz bol v roku 2014 vyhlásený za jeden zo siedmich mestských divov sveta.

TIWANAKU (TIAHUANACO) - Najvýznamnejšie indiánske ruiny v Bolívii. Pochádzajú z oveľa staršieho obdobia ako incké stavby. Tiwanacká kultúra vo svojom vrcholnom období medzi 8. a 10. storočím ovplyvňovala rozsiahle územie v okolí jazera Titicaca. K najpozoruhodnejším objektom ceremoniálneho komplexu Tiwanaka patrí slávna Slnečná brána.

SALAR DE UYUNI – Najväčšia soľná púšť sveta. Nachádza sa vo výške 3650 mnm a má rozlohu okolo 10 000 km2. Je dvakrát väčšia ako známa Great Salt Lake v Spojených štátoch. Hrúbka soľnej vrstvy sa pohybuje od 2 do 20 m. Prechod Salar de Uyuni je fascinujúcim zážitkom. Kvalitné slnečné okuliare sú tu nutnosťou. Vynikajúce miesto na hranie sa s perspektívou.

ALTIPLANO – Znamená v preklade “vysoká planina“ alebo “náhorná plošina“. Pokrýva veľkú časť územia Bolívie. Jednou z najatraktívnejších oblastí Altiplana je Reserva de fauna Andina Eduardo Avaroa. Leží medzi soľnou púšťou a chilskou hranicou vo výške cez 4000 mnm. Atraktívnu a drsnú krajinu dopĺňajú vysokohorské lagúny, z nich najkrajšie sú Laguna Colorada (Farebná lagúna) a Laguna Verde (Zelená lagúna). Územie bolo v roku 1973 vyhlásené za rezerváciu a jeho rozloha je takmer 715 000 hektárov. Pri prechode rezerváciou majú návštevníci možnosť vidieť zástupcov andskej fauny ako napr. vysokohorské lamy, vikune, andské líšky, viskače a plameniaky.

TITICACA - Najvyššie položené splavné jazero sveta leží v nadmorskej výške 3810 m na hranici medzi Peru a Bolíviou. Oblasť okolo jazera sa považuje za najvýznamnejšiu kolísku indiánskych kultúr v andskej oblasti Južnej Ameriky. Hlavnou atrakciou jazera sú plávajúce ostrovy Los Uros. Na zvláštnych ostrovoch z rákosu žijú príslušníci vymierajúceho etnika Uros. 

ZJAZD CESTY SMRTI - pre fyzicky zdatných určite stojí za spomenutie aj adrenalínový zjazd najnebezpečnejšej cesty sveta v Bolívii na terénnych bicykloch. Zážitok zo zjazdu si môžete prečítať tu: https://bubo.sk/forum/cesta-smrti-1

SUCRE - úchvatná koloniálna architektúra si Vás podmaní. Toto mesto ma neuveriteľne priateľsky šarm, krásne námestia, katedrály, kostoly a upravené parky.

MADIDI NATIONAL PARK - užite si bolívijsku džunglu v štýle filmu Jungle s Danielom Radcliffom. Madidi je národný park v Amazónii, ktorý bol založený v roku 1995 a je súčasťou najväčšieho chráneného územia na svete.

TUNI CONDORIRI - Vás vysnívaný trek do krásnych Ánd, ktorých vrcholky sú pokryté snehom. Zbaľte si dobre topánky, teplé oblečenie, ochranný krém proti slnku a nadšenie stúpať k výšinám.

HUAYNA POTOSI - ďalší fantastický trek do bolívjskych hôr iba 25 km od La Pazu. Aký musí byť západ slnka v nadmorskej výške 6000 m n.m.? Určite úchvatný, tak ako táto príroda.

Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ako sme prežili Cestu smrti Blog

Blog Ako sme prežili Cestu smrti

Na dobrodružnej expedícii po Južnej Amerike sme sa s našou BUBO skupinou dostali aj do magickej Bolívie. Okrem iných krás tejto krajiny tu máme…

Peru, Bolívia Blog

Blog Peru, Bolívia

Výnimočný zájazd po stopách starých Inkov, vhodný pre každého dobrodruha, ktorý sa nebojí prekonávať nadmorské výšky a túži po objavovaní…

10 najpopulárnejších ciest do Ameriky 2022 Blog

Blog 10 najpopulárnejších ciest do Ameriky 2022

79 ciest na americký kontinent od Aljašky po Hornov Mys. Ktoré si vyberáte najčastejšie?