LA PAZ - Jedno z dvoch hlavných miest Bolívie (druhým je Sucre) leží v nadmorskej výške 3636 metrov. Je najvyššie položeným hlavným mestom sveta. Väčšinu jeho obyvateľov tvoria indiáni z etník Kečua a Aymara. Mnohé zo starých indiánskych tradícii sú v Bolívii dodnes živé a stretnete sa s nimi aj v uliciach La Pazu. Za pozornosť návštevníkom stoja okrem iného námestia Plaza San Francisco, Plaza Murillo a miestne trhovisko. Impozantný je aj pohľad na La Paz z vyhliadky s masívom Illimani (6439m) v pozadí. La Paz bol v roku 2014 vyhlásený za jeden zo siedmich mestských divov sveta.

TIWANAKU (TIAHUANACO) - Najvýznamnejšie indiánske ruiny v Bolívii. Pochádzajú z oveľa staršieho obdobia ako incké stavby. Tiwanacká kultúra vo svojom vrcholnom období medzi 8. a 10. storočím ovplyvňovala rozsiahle územie v okolí jazera Titicaca. K najpozoruhodnejším objektom ceremoniálneho komplexu Tiwanaka patrí slávna Slnečná brána.

SALAR DE UYUNI – Najväčšia soľná púšť sveta. Nachádza sa vo výške 3650 mnm a má rozlohu okolo 10 000 km2. Je dvakrát väčšia ako známa Great Salt Lake v Spojených štátoch. Hrúbka soľnej vrstvy sa pohybuje od 2 do 20 m. Prechod Salar de Uyuni je fascinujúcim zážitkom. Kvalitné slnečné okuliare sú tu nutnosťou. Vynikajúce miesto na hranie sa s perspektívou.

ALTIPLANO – Znamená v preklade “vysoká planina“ alebo “náhorná plošina“. Pokrýva veľkú časť územia Bolívie. Jednou z najatraktívnejších oblastí Altiplana je Reserva de fauna Andina Eduardo Avaroa. Leží medzi soľnou púšťou a chilskou hranicou vo výške cez 4000 mnm. Atraktívnu a drsnú krajinu dopĺňajú vysokohorské lagúny, z nich najkrajšie sú Laguna Colorada (Farebná lagúna) a Laguna Verde (Zelená lagúna). Územie bolo v roku 1973 vyhlásené za rezerváciu a jeho rozloha je takmer 715 000 hektárov. Pri prechode rezerváciou majú návštevníci možnosť vidieť zástupcov andskej fauny ako napr. vysokohorské lamy, vikune, andské líšky, viskače a plameniaky.

TITICACA - Najvyššie položené splavné jazero sveta leží v nadmorskej výške 3810 m na hranici medzi Peru a Bolíviou. Oblasť okolo jazera sa považuje za najvýznamnejšiu kolísku indiánskych kultúr v andskej oblasti Južnej Ameriky. Hlavnou atrakciou jazera sú plávajúce ostrovy Los Uros. Na zvláštnych ostrovoch z rákosu žijú príslušníci vymierajúceho etnika Uros. 

ZJAZD CESTY SMRTI - pre fyzicky zdatných určite stojí za spomenutie aj adrenalínový zjazd najnebezpečnejšej cesty sveta v Bolívii na terénnych bicykloch. Zážitok zo zjazdu si môžete prečítať tu: https://bubo.sk/forum/cesta-smrti-1

SUCRE - úchvatná koloniálna architektúra si Vás podmaní. Toto mesto ma neuveriteľne priateľsky šarm, krásne námestia, katedrály, kostoly a upravené parky.

MADIDI NATIONAL PARK - užite si bolívijsku džunglu v štýle filmu Jungle s Danielom Radcliffom. Madidi je národný park v Amazónii, ktorý bol založený v roku 1995 a je súčasťou najväčšieho chráneného územia na svete.

TUNI CONDORIRI - Vás vysnívaný trek do krásnych Ánd, ktorých vrcholky sú pokryté snehom. Zbaľte si dobre topánky, teplé oblečenie, ochranný krém proti slnku a nadšenie stúpať k výšinám.

HUAYNA POTOSI - ďalší fantastický trek do bolívjskych hôr iba 25 km od La Pazu. Aký musí byť západ slnka v nadmorskej výške 6000 m n.m.? Určite úchvatný, tak ako táto príroda.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.