Latinská Amerika je horkokrvný región. V niečom je za nami, v niečom ďaleko pred nami. Horkokrvný tam nie je len život a tanec, ale aj politika. Sme svedkami ďalšieho…
Batožina Bolívia
Ak si kupujete svoju letenku do Bolívie aj s veľkou batožinou, tak maximálna povolená váha veľkej batožiny do lietadla bude okolo 23 kg/osoba. Odporúčame Vám zobrať si maximálne 15 kg batožiny. Budete mať takto priestor a pár voľných kilogramov na suveníry a darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Odporúčame si zobrať jeden kufor (ideálne aj so zámkom) alebo cestovnú tašku/ruksak (cca 60 l), ktorý si budete nechávať v hoteli a jeden malý ruksak, ktorý s Vami pocestuje na palube lietadla a budete ho nosiť so sebou pri svojich individuálnych prehliadkach miest a pamiatok.
Dovolenka v Bolíviii sa dá absolvovať aj s kufrom, ale rátajte, že sa Vám môže častým nakladaním a vykladaním (napr. aj na strechy jeepov na Salar de Uyuni) poničiť. Ak by ste niečo zabudli, dostanete kúpiť všetko potrebné priamo na mieste.
Vezmite si fotoaparát s nabíjačkou, mobil s nabíjačkou, powerbank (extérnu nabíjačku), malú baterku (môže byť aj čelová lampa, prípadne postačí aj baterka na mobile).
Z oblečenia si zbaľte veci do chladnej, aj do teplej oblasti. Takže určite pribaľte ľahkú bundu, sveter, alebo tričko s dlhými rukávmi, košeľu, dvoje dlhé nohavice (jedny do mesta a druhé do prírody), krátke nohavice, tričká s krátkymi rukávmi, veci na spanie a plavky (využijete ak v hoteloch bude bazén, alebo sa okúpete v Titicace. V nadmorskej výške nad 3000m n.m.slušne opaľuje, takže nezabudnite šatku, alebo šiltovku, slnečné okuliare, krém s vysokým ochranným faktorom. Nezabudnite na pršiplášť resp. nepremokavú bundu. Odporúčame oblečenie vrstviť. Buďte pripravený na chladné počasie na bolívijskom Altiplane. Zoberte si čiapku, rukavice a šál a využijete aj termo prádlo. Kvalitné svetre z vlny lamy/alpaky sa dajú od Indiánov kúpiť priamo na mieste za pár dolárov.
Na obutie sú vhodné ľahké trekingové topánky, alebo tenisky a hodiť sa môžu aj ľahké sandále.
Ak chcete, môžete si zobrať aj spacák (ľahký/spratný, ktorý Vám nezaberie veľa miesta), ktorý možno využijete, keď budeme prechádzať Altiplanom. V prípade, že si ho nechcete brať z domu, je možné si ho zakúpiť v La Paze, alebo si ich za poplatok požičať priamo v Uyuni. V tomto prípade však treba myslieť na to, že takéto spacáky budu staršieho dáta. Každopádne budú k dispozícií aj deky a tie väčšine turistov úplne stačia. Upozorňujeme, že ubytovanie počas prechodu Altiplanom je naozaj veľmi jednoduché a v noci Vám môže byť pod prikrývkou ešte zima. No už boli aj takí cestovatelia, ktorí spacák mali a na mieste zistili, že prikrývky im postačujú. Rozhodnutie či si teda zobrať aj ten spacák ponecháme už na Vás. Žiaľ (alebo možno aj našťastie), v tomto kúte sveta ešte nie sú vybudované kvalitné ubytovacie zariadenia, no o to budeme mať bližšie k prekrásnej prírode okolo nás. Salar de Uyuni je unikátny zážitok. Ako to prebieha na Salare, konkrétne na našom zájazde, si môžete prečítať tu: https://bubo.sk/expedicia-salar-de-uyuni-ako-sa-pripravit-a-ako-to-cele-prebieha-
Odporúčame zobrať aj zariadenia, ktoré využije každý moderný turista, ako sú univerzálny adaptér do zásuvky (dá sa kúpiť napr. v NAY Elektrodom), externú nabíjačku (powerbank). Počas prechodu Altiplanom sú možnosti dobíjania pomerne obmedzené. V Južnej Amerike sa zídu aj toaletný papier (verejné toalety nimi nedisponujú) a vlhčené hygienické vreckovky.
Ak patrí fotografovanie medzi Vaše koníčky, odporúčame zabaliť si aj obľúbený malý predmet (soška, gumový dinosaurus, autíčko atď.), ktorý sa dá na Salar de Uyuni využiť na prekrásne fotky v perspektíve vďaka absolútnej plochosti terénu. S malým predmetom v popredí a postavou v pozadí môžete dosiahnuť unikátne fotografie.
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne užívate!
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Sprievodca sa Vám bude snažiť pomôcť pri urýchlení dodania Vašej batožiny. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti. Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebook, tablet, mp3 prehrávač) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, ale aj všetky elektronické zariadenia, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor (powerbanky a pod.).
V Južnej Amerike môžete mať v príručnej batožine na miestnych preletoch fľašku s vodou.
Salar de Uyuni Salar de Uyuni - magnet pre fotografov, ktorý vznikol vďaka slzám bohyne
Najslávnejšia a najväčšia soľná púšť sveta. Klenot Bolívie, kde slovo perspektíva naberá úplne iný význam. Tri nezabudnuteľné expedičné dni na…
Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia
Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…
La Paz La Paz - najvyššie položené hlavné mesto sveta
La Paz, neoficiálne hlavné mesto Bolívie a najvyššie položené hlavné mesto sveta, upúta vašu pozornosť na prvý pohľad. Mesto, ktoré leží vo výške 3…
Blog Ako sme prežili Cestu smrti
Na dobrodružnej expedícii po Južnej Amerike sme sa s našou BUBO skupinou dostali aj do magickej Bolívie. Okrem iných krás tejto krajiny tu máme…
Pri prehliadke archeologického náleziska Tiwanaku sa lokálny sprievodca zastavuje pri pyramíde Akapana, ktorá slúžila pravdepodobne ako astronomické centrum. Rozpráva…
Počas nášho zájazdu po Peru a Bolívii prekonávame nemalé výšky. Každý sa pasuje s riedkym vzduchom a nedostatkom kyslíka. Pre väčšinu lovcov zážitkov to býva prvá…
Peru a Bolívia patria po Indii medzi najšamanskejšie krajiny na svete. Aj napriek Španielom a rozšíreniu kresťanstva, ľudia v týchto krajinách stále veria na svojich…