Rova Antananarivo – kráľovský palácový komplex na kopci Analamanga v centre Antananariva. Ako kráľovské sídlo a politické centrum moci slúžilo v 17. a 18. storočí v období kráľovstva Imerina. Okolo roku 1610 kráľ Andrianjaka prevzal kontrolu nad týmto miestom a vybudoval tu prvý palác. Najviac budov tu postavil kráľ Andrianampoinimerina. Najdominantnejšou stavbou je Kráľovnin palác – Manjakamiadana postavený kráľovnou Ranavalonou I. V roku 1995 tento palác vyhorel a zvyšky paláca boli zakonzervované.

Reniala rezervácia – alebo Les baobabov je miesto na juhozápade krajiny, kde je relatívne veľká hustota baobabov. Na rozlohe 60 hektárov rastie približne 2000 druhov rastlín, z čoho je množstvo endemitov. Výraznou rastlinou okrem baobabu je Didierea madagascariensis, ktorá je asi najtypickejšia rastlina tohto regiónu. Pomedzi rastliny tu hľadajte až množstvo živočíchov, či už vtákov, malé lemury alebo fascinujúci hmyz, ktorého je na Madagaskare neúrekom.

Isalo národný park – známy aj ako Jurský park, nakoľko množstvo z jeho odhalených častí pochádza z jurského obdobia. V určitej oblasti na severe parku dokonca našli pozostatky dinosaurích druhov. Väčšina parku je otvorená trávnatá plocha s minimom vyšších rastlín. V niektorých častiach sa vyskytujú lesíky ohňuvzdorného stromu tapia (Uapaca bojeri). Na otvorených pláňach rastie „slonia noha“ pachypodium. 13 druhov rastlín sa nenachádza nikde inde, iba v tomto národnom parku. V kaňonoch, kde tečie voda, je vegetácia hustejšia a tu aj nájdeme viacero druhov zvierat. V korunách stromov sa tu preháňajú 3 druhy denných a 3 druhy nočných lemurov. Hmyzu je tu neúrekom, vrátane atraktívnych aj keď ťažko nájditeľných pakobyliek. Viac ako 100 druhov vtákov tu žije permanentne alebo prilietajú na určité obdobie.

Komunitná rezervácia Anja – rezervácia bola ustanovená štátom v roku 1999. Lokálni ľudia sa snažia o ochranu pôvodnej prírody na území s rozlohou 30 hektárov. Neskôr sem priviezli na reintordukciu lemury kata. Tie tu pôvodne nežili, prostredie je však pre ne vhodné. Z počiatočného počtu je dnes skupina 300 jedincov a väčšina z nich je zvyknutá na prítomnosť ľudí. Projekt podporuje rozvoj miestnej komunity, finančne podporuje viaceré aktivity v okolí. V roku 2012 bol ocenený v rámci programu Equator prize a získal podporu vo výške 10.000 USD. Keď sa chce, tak to ide...Okrem lemurov je tu možné vidieť 3 druhy chameleónov, viacero vzácnych vtákov a netradičného hmyzu. V jazierku na okraji rezervácie je občas vidieť voľne žijúce krokodíly.

Ambalavao – v tomto mestečku je malá fabrika na výrobu tradičného papiera. Uvidíte tu metódu, akou sa papier robil pred stovkami rokov. Od spracovania stromu, až po dozdobenie ručného papiera kvetmi.

Ambositra – rezbári z tohto mesta sú slávni po celej krajine. Pokiaľ chcete mať kvalitnú prácu rezbárskeho umenia, objednajte si ju v Ambositre. V centre umenia Artisan môžete vidieť rôzne typy výzdoby domov z okolia Ambositry. 

Antsirabe – každá oblasť tejto krajiny má svoje prednosti. Antsirabe je hlavným mestom spracovania drahokamov a polodrahokamov. Pokiaľ hľadáte kvalitne odvedenú prácu a dobrý kontakt, príďte do tohto mesta, ktoré mali obľúbené aj Francúzi a z ktorého pochádza tradícia rikší na ostrove.

Ambatolampy - malé a nenápadné mestečko má v okolí zdroje hliny, ktorá je vhodná pri výrobe tradičných hliníkových nádob. Je neuveriteľné, v akých podmienkach a akou metódou sú schopní hliník pretaviť do funkčného nástroja. Vitajte v stredoveku...

Reserve Peyrieras – malý komunitný park, kde sa dostávajú zranené alebo choré divé zvieratá. Pokiaľ ich je možné vypustiť, spravia tak. Neustále je tu ale množstvo zvierat v priestoroch, kde ich môžte vidieť jednoduchšie ako vo voľnej prírode. Tak tu máte šancu vidieť chameleóny „loviť“ (pri kŕmení) a spraviť si tak unikátne fotky. Tenreky, rôzne druhy gekónov a iných jašterov a mnoho ďalších. Za budovou nad samotným parkom sa často objavia vypustené sifaky, ktoré si zvykli na prikrmovanie. Tu uvidíte viaceré fascinujúce tvory tohto ostrova.

Mantadia / Analamazoatra – národný park a prírodná rezervácia v pralesoch na východe krajiny. Je to jedno z mála miest, kde je možné vo voľnej prírode relatívne ľahko nájsť najväčšieho lemura – indri. Okrem nich je tu veľká šanca vidieť aj iné druhy lemurov, motýľov a hmyzu, vrátane žirafieho chrobáka. Okraj rezervácie Analamazoatra je veľmi vhodný na nočné safari, počas ktorého hľadáme zvieratá, ktoré cez deň nie sú aktívne. Miestni sprievodcovia majú neuveriteľné oči a aj tie najmenšie druhy lemurov (12cm) zbadajú v korunách stromov na 25 metrov. Okrem nich sa objavia nočné žaby a hmyz. Úžasná hodinová prechádzka v prostredí, aké inde nenájdete.

Tsingy de Bemaraha - národný park, ktorý chráni prírodu západu ostrova. Hlavnou atrakciou sú tu skalné útvary, ktoré sa vyskytujú len na zopár miestach na Zemi. Krasová plošina tu bola dlhé roky podmývaná vodou a vďaka špecifickému vápencu tu vytvorila neuveriteľnú krajinu. Nie je jednoduché sa sem dostať, akonáhle zaprší, Vaša cesta sa môže predĺžiť o ďalších pár dní. Hlavným východzím miestom je dedinka Bekopapa. Krásny pohľad na ne je z lietadla počas vyhliadkového letu.

Avenue baobabov - asi najslávnejšia fotografia z Madagaskaru. Baobaby rastú takmer po celom území ostrova a máte šancu ich vidieť niekoľko druhov. Táto slávna avenue sa nachádza pri meste Morondava. Reálne je toto to miesto, kvôli ktorému sem prídete, a je tu málo ďalších zaujímavých vecí, ktoré by sem pritiahli masový turizmus. Morondava je vzdialená jeden deň jazdy autom alebo autobusom a letecká doprava nie je pravidelná a je nespoľahlivá.

Nosy Be - populárny ostrov na odpočinok. Nachádza sa na severe ostrova a tu sa nachádza najviac hotelov orientovaných na plážovú dovolenku. Druhým miestom je ostrov Sainte Marie na východe, kde je však problematické sa dostať letecky, spojenie nie je úplne spoľahlivé. Hotely sú tu jednoduchšie, ale pláže prázdnejšie a pokojnejšie.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.