ROVA ANTANANARIVO

Kráľovský palácový komplex na kopci Analamanga v centre Antananariva. Ako kráľovské sídlo a politické centrum moci slúžilo v 17. a 18. storočí v období kráľovstva Imerina. Okolo roku 1610 kráľ Andrianjaka prevzal kontrolu nad týmto miestom a vybudoval tu prvý palác. Najviac budov tu postavil kráľ Andrianampoinimerina. Najdominantnejšou stavbou je Kráľovnin palác – Manjakamiadana postavený kráľovnou Ranavalonou I. V roku 1995 tento palác vyhorel a zvyšky paláca zakonzervovali.

RENIALA

Alebo Les baobabov je miesto na juhozápade krajiny, kde je relatívne veľká hustota baobabov. Na rozlohe 60 hektárov rastie približne 2 000 druhov rastlín, z čoho je množstvo endemitov. Výraznou rastlinou okrem baobabu je Didierea madagascariensis, ktorá je asi najtypickejšia rastlina tohto regiónu. Pomedzi rastliny tu hľadajte až množstvo živočíchov - či už vtákov, malé lemury alebo fascinujúci hmyz, ktorého je na Madagaskare neúrekom.

NP ISALO

Známy aj ako Jurský park, nakoľko množstvo z jeho odhalených častí pochádza z jurského obdobia. V určitej oblasti na severe parku dokonca našli pozostatky dinosaurích druhov. Väčšina parku je otvorená trávnatá plocha s minimom vyšších rastlín. V niektorých častiach sa vyskytujú lesíky ohňuvzdorného stromu tapia (Uapaca bojeri). Na otvorených pláňach rastie „slonia noha“ pachypodium. Trinásť druhov rastlín sa nenachádza nikde inde, iba v tomto národnom parku. V kaňonoch, kde tečie voda, je vegetácia hustejšia a tu aj nájdeme viacero druhov zvierat. V korunách stromov sa tu preháňajú tri druhy denných a tri druhy nočných lemurov. Hmyzu je tu neúrekom vrátane atraktívnych, aj keď ťažko nájditeľných pakobyliek. Viac ako 100 druhov vtákov tu žije permanentne alebo prilietajú na určité obdobie.

ANJA

Rezerváciu ustanovili štátom v roku 1999. Lokálni ľudia sa snažia o ochranu pôvodnej prírody na území s rozlohou 30 hektárov. Neskôr sem priviezli na reintordukciu lemury kata. Tie tu pôvodne nežili, prostredie je však pre ne vhodné. Z počiatočného počtu je dnes skupina 300 jedincov a väčšina z nich je zvyknutá na prítomnosť ľudí. Projekt podporuje rozvoj miestnej komunity, finančne podporuje viaceré aktivity v okolí. V roku 2012 bol ocenený v rámci programu Equator prize a získal podporu vo výške 10 000 USD. Keď sa chce, tak to ide... Okrem lemurov je tu možné vidieť tri druhy chameleónov, viacero vzácnych vtákov a netradičného hmyzu. V jazierku na okraji rezervácie je občas vidieť voľne žijúce krokodíly.

AMBALAVAO

V tomto mestečku je malá fabrika na výrobu tradičného papiera. Uvidíte tu metódu, akou sa papier robil pred stovkami rokov. Od spracovania stromu, až po dozdobenie ručného papiera kvetmi.

AMBOSITRA

Rezbári z tohto mesta sú slávni po celej krajine. Pokiaľ chcete mať kvalitnú prácu rezbárskeho umenia, objednajte si ju v Ambositre. V centre umenia Artisan môžete vidieť rôzne typy výzdoby domov z okolia Ambositry. 

ANTSIRABE

Každá oblasť tejto krajiny má svoje prednosti. Antsirabe je hlavným mestom spracovania drahokamov a polodrahokamov. Pokiaľ hľadáte kvalitne odvedenú prácu a dobrý kontakt, príďte do tohto mesta, ktoré mali obľúbené aj Francúzi a z ktorého pochádza tradícia rikší na ostrove.

AMBATOLAMPY

Malé a nenápadné mestečko má v okolí zdroje hliny, ktorá je vhodná pri výrobe tradičných hliníkových nádob. Je neuveriteľné, v akých podmienkach a akou metódou sú schopní hliník pretaviť do funkčného nástroja. Vitajte v stredoveku...

PEYRIERAS

Malý komunitný park, kde sa dostávajú zranené alebo choré divé zvieratá. Pokiaľ ich je možné vypustiť, spravia tak. Neustále je tu ale množstvo zvierat v priestoroch, kde ich môžte vidieť jednoduchšie ako vo voľnej prírode. Tak tu máte šancu vidieť chameleóny „loviť“ (pri kŕmení) a spraviť si tak unikátne fotky. Tenreky, rôzne druhy gekónov a iných jašterov a mnoho ďalších. Za budovou nad samotným parkom sa často objavia vypustené sifaky, ktoré si zvykli na prikrmovanie. Tu uvidíte viaceré fascinujúce tvory tohto ostrova.

MANTADIA / ANALAMAZOATRA

Národný park a prírodná rezervácia v pralesoch na východe krajiny. Je to jedno z mála miest, kde je možné vo voľnej prírode relatívne ľahko nájsť najväčšieho lemura – indri. Okrem nich je tu veľká šanca vidieť aj iné druhy lemurov, motýľov a hmyzu - vrátane žirafieho chrobáka. Okraj rezervácie Analamazoatra je veľmi vhodný na nočné safari, počas ktorého hľadáme zvieratá, ktoré cez deň nie sú aktívne. Miestni sprievodcovia majú neuveriteľné oči a aj tie najmenšie druhy lemurov (12 cm) zbadajú v korunách stromov na 25 metrov. Okrem nich sa objavia nočné žaby a hmyz. Úžasná hodinová prechádzka v prostredí, aké inde nenájdete.

TSINGY DE BEMARAHA

Národný park, ktorý chráni prírodu západu ostrova. Hlavnou atrakciou sú tu skalné útvary, ktoré sa vyskytujú len na zopár miestach na Zemi. Krasovú plošinu tu dlhé roky podmývala voda a vďaka špecifickému vápencu tu vytvorila neuveriteľnú krajinu. Nie je jednoduché sa sem dostať, akonáhle zaprší, Vaša cesta sa môže predĺžiť o ďalších niekoľko dní. Hlavným východzím miestom je dedinka Bekopapa. Krásny pohľad na ne je z lietadla počas vyhliadkového letu.

AVENUE BAOBABOV

Asi najslávnejšia fotografia z Madagaskaru. Baobaby rastú takmer po celom území ostrova a máte šancu ich vidieť niekoľko druhov. Táto slávna avenue sa nachádza pri meste Morondava. Reálne je toto to miesto, kvôli ktorému sem prídete, a je tu málo ďalších zaujímavých vecí, ktoré by sem pritiahli masový turizmus. Morondava je vzdialená jeden deň jazdy autom alebo autobusom a letecká doprava nie je pravidelná a je nespoľahlivá.

NOSY BE

Populárny ostrov na odpočinok. Nachádza sa na severe ostrova a tu sa nachádza najviac hotelov orientovaných na plážovú dovolenku. Druhým miestom je ostrov Sainte Marie na východe, kde je však problematické sa dostať letecky, spojenie nie je úplne spoľahlivé. Hotely sú tu jednoduchšie, ale pláže prázdnejšie a pokojnejšie.

K

Afrika  

Madagaskar


náročnosť

14 dní

Trvanie

3925 5165€
K

Afrika  

Lesotho, Eswatini, Madagaskar, Juhoafrická republika


náročnosť

21 dní

Trvanie

5384 6730€
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Desať miest na Madagaskare, ktoré musíte vidieť Blog

Blog Desať miest na Madagaskare, ktoré musíte vidieť

Jeden z najzaujímavejších cestovateľských kútov sveta je jednoznačne odľahlý a exotický Madagaskar. Napriek tomu, že je štvrtým najväčším ostrovom…

Monika Šeniglová 11 min. čítania
Hinduizmus do vrecka pre neveriacich Blog

Blog Hinduizmus do vrecka pre neveriacich

Hinduizmus patrí do top trojky svetových náboženstiev. Toto náboženstvo nasleduje miliarda stúpencov. O hinduizme, alebo ako ho volajú jeho…

Ladislav Vontszemü 6 min. čítania
Budhizmus do vrecka pre neveriacich Blog

Blog Budhizmus do vrecka pre neveriacich

Náboženstvo? Životná filozofia? Kto je stvoriteľom tejto viery, ktorá sa vzoprela obetníckemu ritualizmu vtedajšej varny brahmanov v Indii pred 2…

Ladislav Vontszemü 9 min. čítania