Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je okolo 23 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, vačšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujetePri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden menší ruksak alebo menšia športová taška. Na vychádzky sa vám zíde malý ruksačik.

Oblečenie: Zbaľte si v prvom rade voľné príjemné nohavice alebo sukňu na dlhé presuny autom (ak také plánujete) tak, aby sa Vám príjemne sedelo. Okrem dlhých a krátkych nohavíc si zoberte tričká, jeden teplejší pulóver, uterák, plavky, šiltovku a na obutie šľapky alebo športové sandále. Nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém. Do rezervy si môžete pribaliť jedny tenisky. Nepotrebujete žiadnu trekovú výbavu, postačia jedny pevnejšie topánky. Tie využijete napr. aj pri stredne náročnej túre v Isalo a pri hľadaní Indri v rezervácií Analamazoatra.

Túra v národnom parku Isalo: celá cesta vedie po udržiavaných chodníkoch. Prevýšenie smerom hore je malé (cca 60 metrov). Väčšina cesty vedie otvorenou krajinou bez akéhokoľvek tieňa. Tomu treba podriadiť oblečenie. Oceníte pokrývku hlavy a overený opaľovací krém. Záver chodníka vedie z náhornej planiny traverzom na dno kaňona s prevýšením cca 200 metrov smerom dole. Pokiaľ sa chcete osviežiť v niektorom z prírodných bazénov, zoberte si plavky. Nie sú tu však žiadne toalety alebo iné miesto na prezlečenie.

Hľadanie lemurov v Analamazoatra je vo voľnej prírode vo vysokohorskom pralese so strmými svahmi. Nič jedovaté ani nebezpečné Vás tu nečaká, iba terén samotný môže byť náročnejší, nakoľko my musíme ísť za lemurmi, ak ich chceme vidieť. Nepotrebujete žiadnu špeciálnu výbavu okrem vhodnej obuvi a pršiplášťa v prípade dažďa.

Lemury kata v rezervácii Anja nie je náročné hľadať. Nečakajú nás tu žiadne prevýšenia, chodiť budeme takmer po rovine. Pohybovať sa budeme po vychodených chodníkoch, na ktorých sú kamene, konáre a korene stromov. Pevná obuv aj na túto hodinovú prechádzku príde vhod.

Lemury a ostatné prírodné krásy Madagaskaru si treba zaslúžiť a nájsť.

Pokiaľ plánujete odpočinok v niektorom z letovísk, riadte sa pokynmi hotela ktorý si vyberiete. Niektoré luxusnejšie hotely vyžadujú na večeru určitý typ oblečenia, najčastejšie smart casual. Týmto nikdy nič nepokazíte, pokiaľ ho budete mať zbalené v batožine.

Oblečenie: Zbaľte si v prvom rade voľné príjemné nohavice alebo sukňu napresuny autom tak, aby sa Vám príjemne sedelo. Okrem dlhých a krátkych nohavíc si zoberte tričká, jeden teplejší pulóver, uterák, plavky, šiltovku a na obutie šľapky alebo športové sandále. Nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém. Do rezervy si môžete pribaliť jedny tenisky.  Nepotrebujete žiadnu trekovú výbavu.

Spolu s hygienickými potrebami si zabaľte aj lieky ako Paralen, Sanorin a niečo proti bolesti.

V letných termínoch jún-august si nezabudnite pribaliť aj teplú bundu (stačí jesenná)!

Iné: Vezmite si lieky, ktoré pravidelne užívate, opaľovací krém a repelent proti hmyzu s obsahom látky DEET 25-50%. 

Zásuvky na Madagaskare sú nášho, slovenského typu (C a E) a nepotrebujete tak žiadny adaptér. Ak si beriete so sebou mobilný telefón, digitálny fotoaparát alebo kameru, prípadne všetko naraz, určite sa pri nabíjaní zíde aj rozdvojka!

 

Nezabudnite na:

 • fotoaparát s náhradnými batériami a pamäťovými kartami
 • ďalekohľad
 • pevnejšie topánky (trek v Isalo, Anja a Analamazoatra)
 • odpudzovač hmyzu (Mosi Guard, Autan, Off)
 • tabletky proti malárii (Malarone a pod.)
 • malý uterák
 • jeden teplý pulóver/bundu
 • krátke aj dlhé nohavice
 • Ibuprofen / kvapky do nosa / kvapky do očí
 • vlhké vreckovky, dezinfekčný gél na ruky
 • ženy/slečny - dámske hygienické potreby ako tampóny a pod. (na Madagaskare nie sú bežne dosptupné, nezoženiete ich)
 • plavky

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače a pod.) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky elektronické zariadenia, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor (powerbanky a pod.).

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Afrika  

Madagaskar


náročnosť

14 dní

Trvanie

4390 5165€
K

Afrika  

Lesotho, Eswatini, Madagaskar, Juhoafrická republika


náročnosť

21 dní

Trvanie

5328 6660€
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Desať miest na Madagaskare, ktoré musíte vidieť Blog

Blog Desať miest na Madagaskare, ktoré musíte vidieť

Jeden z najzaujímavejších cestovateľských kútov sveta je jednoznačne odľahlý a exotický Madagaskar. Napriek tomu, že je štvrtým najväčším ostrovom…

Monika Šeniglová 16 min. čítania
Hinduizmus do vrecka pre neveriacich Blog

Blog Hinduizmus do vrecka pre neveriacich

Hinduizmus patrí do top trojky svetových náboženstiev. Toto náboženstvo nasleduje miliarda stúpencov. O hinduizme, alebo ako ho volajú jeho…

Ladislav Vontszemü 6 min. čítania
Budhizmus do vrecka pre neveriacich Blog

Blog Budhizmus do vrecka pre neveriacich

Náboženstvo? Životná filozofia? Kto je stvoriteľom tejto viery, ktorá sa vzoprela obetníckemu ritualizmu vtedajšej varny brahmanov v Indii pred 2…

Ladislav Vontszemü 9 min. čítania