AKO SA ZBALIŤ DO SLOVINSKA

Pobaliť sa do Slovinska je veľmi podobné tomu aké by to bolo pobaliť sa na Slovensko. Obe krajiny majú kultúrne veľmi blízko, majú podobné počasie a tak to bude pre vás mimoriadne jednoduché. Nie sú tu ani náboženské rozdiely, ani exotické horúčavy či zvláštne predpisy. To čo nosíte doma, to si pokojne vezmite aj so sebou na cestu do Slovinska.

Váš kufor bude rozdielny v tom, či sa do Slovinska chystáte v lete alebo počas zimy. Zimná sezóna si vyžaduje teplé oblečenie, pribaľte si dva svetre, tričká či košele s dlhými rukávmi a ak idete do hôr, nezabudnite ani na kvalitnú obuv. Slovinsko je v zime lyžiarskou krajinou a možno vás zláka práve lyžovanie, čomu prispôsobíte aj svoju batožinu.

V lete tu bude veľmi príjemne, a tak zvoľte jednoduchšie, voľnejšie oblečenie z príjemných materiálov. Budete sa potiť a tak si pokojne vezmite viacero tričiek, krátkych košieľ, šiat či blúzok, ktoré viete využiť. Ak sa v lete chystáte do hôr, tak počítajte s miernym počasím, ktoré sa však môže kedykoľvek premeniť na studené a hodí sa vám tu sveter, mikina, tenšia bunda, ktorá ochráni aj proti dažďu. Ak sa nechystáte do prírody, stačia vám sandále, šľapky. Inak si pribaľte aj topánky do hôr. Slovinsko má aj kilometre svojho pobrežia, tak si nezabudnite plavky.

V krajine a v mnohých prímorských letoviskách nájdete viacero luxusných podnikov či reštaurácii, ktoré vyžadujú elegantné a slušné oblečenie. Vezmite si so sebou večerné šaty, bielu košeľu, slušné nohavice, topánky a odnesiete si odtiaľto aj mimoriadne a luxusné zážitky.

Pri balení myslite aj na peniaze, a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. Nie je bežné, aby vás tu okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý, ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore.

ČO SI NEZABUDNÚŤ?

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

V Slovinsku nájdete v hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás. Nabitie elektroniky nebude teda žiadnym problémom. Pouvažujte nad rozdvojkou, ak si so sebou veziete viac elektroniky.

BATOŽINA V LIETADLE

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Väčšina leteckých spoločností v roku 2015 zaviedla na európskych letoch poplatok za batožinu, ktorá cestuje v nákladnom priestore lietadla.

Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

E

Slovinsko, Chorvátsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

2074
Ľubľana, Slovinsko - skrytá krása pod Alpami Blog

Blog Ľubľana, Slovinsko - skrytá krása pod Alpami

Čoraz viac Európanov objavuje túto malú európsku krajinu a niet sa čo čudovať. Nájdete tu krásne hory, more, historické mestečká, milých ľudí,…

Patrícia Kardošová 4 min. čítania