Maximálna povolená váha do lietadla býva okolo 23 kg/osoba. Skontrolujte si tento údaj na svojej letenke, ktorú si kupujete. Za nadváhu sa pripláca. Nechajte si pár voľných kilogramov na suveníry a darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Odporúčame si zobrať jeden kufor (ideálne aj so zámkom), ktorý si budete nechávať v hoteli a jeden malý ruksak, ktorý s Vami pocestuje na palube lietadla a budete ho nosiť so sebou pri prehliadkach miest alebo na prípadne fakultatívne výlety.

Na Dominikánskej republike bude teplo. Teplé veci (dlhé nohavice, košeľa s dlhými rukávmi a sveter či mikina) sa Vám zídu v klimatizovanom autobuse/aute a v lietadle. Okrem dlhých nohavíc potrebujete už iba krátke nohavice a tričká či košele s krátkym rukávom. Dámy možno ocenia a využijú ľahký svetrík alebo šatku cez ramena napr. v príliš klimatizovanej reštaurácii.

Na Dominikánskej republike je veľa kvalitných reštaurácií a mnoho výborných reštaurácii môže byť aj priamo vo Vašom rezorte, kde plánujete oddychovať. Tieto podniky sú veľmi príjemné a na večeru sa zvyknú hostia slušne obliecť. Samozrejme, prísny dress-code tu nie je, no dámy si určite môžu pripraviť pekné letné šaty, pánom odporúčame zobrať si slušnú košeľu a uzavretú obuv. Kvalitnejšie rezorty majú v izbách k dispozícií aj také vybavenie ako žehlička a žehliaca doska (môžete si to overiť vopred). Každopádne miestni budú k Vášmu oblečeniu tolerantní, ale vždy vedia oceniť na vás slušné a čisté oblečenie. 

Ako obuv sú najvýhodnejšie kvalitné sandále, ak plánujete výlety po ostrove. Potom vám stačia už len tenisky a žabky na pláž. Ak plánujete ísť aj na dobrú večeru, do slušného podniku, myslíte na uzatvorenú obuv.

Nezabudnite mobil s nabíjačkou. Roaming tu funguje. K nabíjačke potrebujete univerzálnu redukciu na iné zástrčky (dá sa kúpiť na mieste), prístroj však musí mať prepínanie na 110V. Pri nabíjačkách napr. na mobil, to nie je problém (skontrolujte údaje na samotnej nabíjačke alebo prístroji). Typ zásuvky: Americký

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane tak je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. V prípade omeškania Vašej batožiny, budete mať menej stresu. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia si môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách (zdržania, odobratie zariadenia). Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky (aj powerbanky).

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Amerika  

Dominikánska republika, Spojené štáty americké (USA)


náročnosť

15 dní

Trvanie

5731
K

Amerika  

Karibik, Dominikánska republika, Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

12 dní

Trvanie

4692
K

Amerika  

Dominikánska republika


náročnosť

11 dní

Trvanie

3750
Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec Prémiový blog

Prémiový blog Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec

Krištofa Kolumba pozná každý, moreplavec, ktorý objavil pre nás Ameriku – Nový svet. Predkolumbovská Amerika je terminus technicus podobne ako…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť Prémiový blog

Prémiový blog Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť

Keď sa povie Karibik, hneď sa nám vybaví: slnko, božský relax, modré more a biele pláže, sladký život pod palmami, drinky, pohoda, láska, ...…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Dominikánska republika - Nedocenený raj Blog

Blog Dominikánska republika - Nedocenený raj

Dominikánska republika – krajina, ktorá má všetko. Ostrov je obklopený Atlantickým oceánom. Najvyšší vrch siaha až do výšky viac než 3 000 m n.m.…

Martin Lipinský 15 min. čítania