AKO SA ZBALIŤ DO FRANCÚZSKEJ GUYANY?

Hoci sa Francúzska Guyana považuje za súčasť Francúzska a teda jeho zámorský department, určite sa sem zbalíte trochu inak, než do samotného Francúzska. Hlavným zreteľom na balenie bude teplota, ktorá je v týchto končinách takmer konštantná, a tak sa baľte do leta, hoci budete cestovať počas našej zimy. V Cayenne či okolí bude stále niečo medzi 26-30 stupňov. Pripočítajte k tomu vysokú vlhkosť a už máte pred očami to, ako sa zbalíte.

Výhodou je vziať si so sebou viac kusov oblečenia, pretože už po rannej prechádzke po Cayenne či Kourou budete mať pocit, že ste si košeľu či tričko prepotili a budete si ho chcieť prezliecť. Vezmite si so sebou niekoľko krátkych tričiek, košieľ a najlepšie bude ak budú vyrobené z ľahkých a vzdušných materiálov. Krátke nohavice, jedny dlhé nohavice, ženy si môžu vziať sukňu a pokojne si pribaľte aj slušné šaty či košeľu s dlhými rukávmi. V Cayenne viete zájsť na luxusnú večeru alebo do hotelového baru a tam kúsok luxusu v šatníku oceníte. Ak sa chystáte na Ostrovy spásy, vezmite si so sebou aj plavky a na ostrove Ille Royal alebo Ile du Saint Joseph viete okúpať na malej pláži. Využiť ich viete aj v hotelových bazénoch alebo ak sa vyberiete v Cayenne na pláž Montabo za mestom či do Kourou na pláž. Na obutie tu využijete tenisky, topánky do mesta, no vezmite si aj šľapky či sandále, ktoré tiež v horúčave využijete. Proti horúčave je dobré mať so sebou šatku na zakrytie, klobúk, šiltovku. Ak sa chystáte do džungle, nezabudnite na kvalitný repelent a tiež oblečenie s dlhými rukávmi proti komárom.

Z drobných vecí si pribaľte na cestu do Francúzskej Guyany aj opaľovací krém s vysokým faktorom, krém po opaľovaní, hygienické potreby a nezabudnite ani na to, že kedykoľvek v týchto končinách môže spŕchnuť a teda si pribaľte pršiplášť alebo nepremokavú bundu. Skontrolujte si či máte so sebou všetky potrebné nabíjačky, powerbank, cestovný pas a na škodu nebude ani malý zámok na kufor, ktorým si viete poistiť cennosti na izbe, keď ste vonku.

ČO SI NEZABUDNÚŤ?

Vaša osobná lekárnička by mala obsahovať všetky lieky, ktoré pravidelne užívate. Pred odchodom odporúčame navštíviť svojho zubára a lekára a dať si skontrolovať svoj zdravotný stav.

Francúzska Guyana má zástrčky ako Francúzsko a teda aj Slovensko, a tak nebudete potrebovať žiadnu redukciu. Ak však máte viacero vecí na nabíjanie, vezmite si pre istotu rozdvojku, aby ste si všetko na svojej izbe stihli nabiť.

BATOŽINA V LIETADLE

Odporúčame max. 10-15 kg batožiny na osobu (batožina do lietadla je limitovaná na 20 kg/osoba). Nechajte si priestor na darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Ak by ste niečo zabudli, nemusíte sa vôbec strachovať. Na mieste dostanete kúpiť väčšinu vecí, čo by ste mohli potrebovať. Vezmite si teda jeden kufor alebo cestovnú tašku + malý ruksak ako príručnú batožinu na palubu lietadla, ktorý využijete aj do mesta a na výlety. 

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky vrátane externých nabíjačiek tzv. power-bankov. 

Ostré predmety a nádoby s tekutinami, ktoré majú objem viac ako 100 ml (napr. krémy, fľašky s vodou a pod.), si počas leteckého presunu odložte do veľkej batožiny, nakoľko by Vám ich na bezpečnostnej kontrole v príručnej batožine našli a z bezpečnostných dôvodov odobrali. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Toto Vám pomôže prekonať prvé dni krízy a čakanie na batožinu. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

14 dní

Trvanie

5445
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

10 dní

Trvanie

4150
K

Amerika   Európa  

Francúzska Guyana, Francúzsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

2860
Vodopády. Ktoré sú tie naj? Prémiový blog

Prémiový blog Vodopády. Ktoré sú tie naj?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania