Oblečenie v arabskom svete: Katar patri k regiónom konzervatívneho islamského sveta a preto je odievanie v týchto končinách trochu odlišné od toho, na aké sme zvyknutí doma. Katar má síce povesť konzervatívnej krajiny, ale keď budete kráčať Dohou, nebudete mať veľmi tento pocit. Aj napriek tomu zvoľte ľahké, letné, vzdušné oblečenie, ktoré oceníte na prehliadku mesta akým je práve Doha, kedy bude vzduch okolo nás horúci. Dajte si pozor na to, aby ste si do regiónu nevzali príliš krátke odevy či príliš vyzývavé šaty alebo iné doplnky. Muži by sa mali vyvarovať tielku, zatiaľ čo krátke nohavice alebo krátke rukávy trička či košele sú v poriadku. U žien je to trošku komplikovanejšie, ale nie je to nič zásadné alebo obmedzujúce. Vyvarujte sa tielkam, príliš krátkym rukávom, krátkym sukniam alebo kratučkým nohaviciam. Domáci nebudú chápať, prečo ste takto oblečené. Dlhšia sukňa je v poriadku, tiež krátke nohavice pod kolená sú chápané ako prejav rešpektu, ale odhalené kolená a stehná sú niečo nepochopiteľné. Je dobré mať so sebou šatku pretože sa často vyžaduje pri návšteve mešít, no rovnako dobre vás ochráni aj pri prípadnom púštnom vetre či prisilnej klimatizácii v niektorom z nákupných centier.

Na návštevu mešít sa vyžaduje predpísané oblečenie. Dámy musia mať zahalené vlasy šatkou a zahalené ruky až po zápästie a nohy po členky, páni zahalené ramená a kolená. Budete sa pohybovať po miestach, ktoré sú pre moslimov posvätné a takýmto oblečením prejavíte viac úcty.

Na obutie odporúčame pohodlnú a kvalitnú obuv, ktorá sa vám hodí počas peších prehliadok miest a určite využijete aj sandále. Určite bude počas vašej cesty na niektorých miestach aj horúčava a tak myslite na pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk, čiapka...), kvalitné slnečné okuliare a samozrejme opaľovací krém. Ak budete mať so sebou plavky, viete ich sem tam využiť v hotelových bazénoch alebo na pláži.

Vezmite si so sebou aj niečo teplejšie (mikina, tričko s dlhým rukávom...) kvôli klimatizácii, ktorá býva v týchto krajinách pustená takmer stále a na teplotách na aké my nie sme zvyknutí. Pôjde teda o váš komfort. Už v lietadle pri ceste na zájazd budete vystavení chladnej klíme a preto si dajte väčší pozor, aby ste neprišli už na začiatok nachladnutí.

Do Kataru je zakázané dovážať alkohol a pornografiu. Neskúšajte nič prepašovať, colná kontrola býva prísna a zbytočne riskujete

Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V týchto končinách vôbec nie je bežné, aby vás okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. Osvedčila sa nám špeciálna kapsička, ktorá sa dá nosiť na tele a v nej viete mať nielen peniaze, ale aj pas alebo letenku či inú dôležitú drobnosť.

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Zástrčky v Katare sú 220 V – 240 V anglického typu, ak máte príslušnú redukciu nezabudnite si ju pribaliť. Redukcie sa dajú zakúpiť aj na letisku vo Viedni, prípadne aj doma v obchodoch s elektronikou. Ak by ste na to zabudli, viete to samozrejme vybaviť aj v Dohe. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Sprievodca sa Vám bude snažiť pomôcť pri urýchlení dodania Vašej batožiny, jeho vplyv na prácu leteckej spoločnosti je však veľmi malý. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

19 dní

Trvanie

6569 8211€
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

4247 4997€
Pravda o Katare Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Katare

Mám ísť rozprávať do RTVS o Katare a asistentka redaktorky ma vopred taktne upozornila, že sa budú pýtať aj nepríjemné otázky, lebo s Katarom nie…

Ľuboš Fellner 26 min. čítania
Doha, Katar - podceňované prekvapenie Arabského polostrova Blog

Blog Doha, Katar - podceňované prekvapenie Arabského polostrova

Katar. Malá krajina skrytá na pravej strane Arabského polostrova. Monarchia obkľúčená Perzským zálivom, turizmom príliš nepoznačená, no nemenej…

Viktor Háber, Andrej Žilík 23 min. čítania
Favoriti MS vo futbale 2022 Blog

Blog Favoriti MS vo futbale 2022

Majstrovstvá sveta vo futbale 2022. Sviatok pre športových fanúšikov, ale tiež cestovateľov, ktorí chcú vidieť všetko zo sveta na jednom mieste - v…

Viktor Háber 22 min. čítania