Číslo 13 považujú mnohí za nešťastné číslo. Mnohokrát sa v hoteloch vynecháva poschodie alebo číslo izby, aby nikto nemal strach z ubytovania. Nešťastie trinástky je…

Batožina Francúzsko
Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Väčšina leteckých spoločností v roku 2015 zaviedla na európskych letoch poplatok za batožinu, ktorá cestuje v nákladnom priestore lietadla. Tento poplatok sa platí len, ak cestujúci končí svoju cestu v Európe. Batožina sa nemusí priplácať na transatlantických letoch.
Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.
Počasie v Normandii a Bretónsku je dosť premenlivé. Od Atlantického oceánu, najmä vo večerných hodinách, fúka vietor. Akvitánsko je zase teplejším regiónom, kde môže byť v lete vyše 30°C. Pripravte sa na akékoľvek počasie. Zoberte si jedny dlhé nohavice, krátke nohavice, tričká s krátkym rukávom, jeden pulóver alebo sveter (keď bude chladnejšie) a na obutie tenisky, resp. pevnejšie topánky, poltopánky. Ak plánujete večeru v luxusnejších podnikoch, nezabudnite na slušné a elegantné oblečenie. Francúzi vedia ohodnotiť, keď je niekto oblečený ,,šik”. Pouvažujte aj nad dáždnikom alebo nepremokavou bundou, najmä v jarnom období.
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, nabíjačka a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebook, tablety, mp3 prehrávače, powerbank) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.
V západnej Európe nájdete v hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Francúzsko - pripravte sa na dovolenku
Blog KVÍZ: Desať otázok o Paríži, ktoré vás potrápia
Paríž je jedným z klasických, dostupných a blízkych cestovateľských snov. O tomto meste viete určite mnohé, poznáte ho však do detailov? Viete, aká…
Paríž Paríž - najznámejšie pamiatky sveta
Čo vám napadne ako prvé pri spomenutí mesta Paríž? Metropola Francúzska, stelesnenie luxusu, hlavné mesto módy, mesto lásky, mesto svetla,…
La Rochelle La Rochelle a jej ostrovy
Francúzsko, to nie je len Paríž, “malé raňajky” a Louis Vuitton. Je to tiež spleť prírodných krajín, úkazov, pokladov a kultúr. Celkom ľahko sa…
Epernay Pre milovníkov šampanského - Épernay
Keď sa povie Francúzsko, nejednému sa pred očami zjaví slávna Eiffelova veža, mesto lásky a módy, nádherné pláže Azúrového pobrežia, tajomné hradby…
Milan Rastislav Štefánik, významná postava slovenskej histórie, sa preslávil nielen svojimi vedeckými príspevkami, ale aj svojím odvážnym horolezeckým dobytím hory Mont…
Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 v Katare boli v poradí už 22. v histórii a zvíťazili na nich hráči Argentíny. Prvý svetový šampionát sa odohral v roku 1930, keď v…
Tradičné pečivo z bielej múky, vody, droždia a soli sa dostalo na zoznam UNESCO po stredajších rokovaniach v Maroku. Akýkoľvek výrobok, zvyk alebo miesto, ktoré sa…