Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je okolo 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Oblečenie: Na Blízkom Východe panuje počas väčšiny roka pomerne príjemné a teplé počasie. Ak sa sem vyberiete v lete, čakajte horúčavy a suché teplo, zatiaľ čo v zimných mesiacoch a častokrát aj na jar bude ešte chladno. Myslite na to pri balení podľa toho, kedy sa do regiónu vyberiete.

Myslite aj na to, že krajiny do ktorých cestujeme sú krajinami s odlišnou kultúrou a často aj náboženstvom a tak sa budete prispôsobovať miestnym pomerom, čo je znakom rešpektu a úcty. Týka sa to najmä Jeruzalemu, ktorý je prešpikované svätými miestami a oblečenie preto zvoľte konzervatívnejšie a slušnejšie. Dlhé nohavice alebo tričko s krátkym rukávom je v poriadku, ale neberte si do Jeruzalemu tielka, príliš krátke nohavice či krátke sukne. Pre ženy odporúčame aj jednu šatku na prekrytie prípadných odhalených ramien či výstrihu počas návštevy v kostoloch či chrámoch. Zahaľovať si vlasy netreba, ale niektoré ortodoxné kostoly tiež vyžadujú počas návštevy u žien zahalené vlasy a na to sa tiež hodí spomenutá šatka.

Zoberte si so sebou voľné, teplé nohavice, krátke nohavice, tričká alebo košele s krátkym rukávom, jeden pulóver alebo sveter (najmä ak cestujete na jar či koncom jesene) a na obutie šľapky, sandále a jedni pevnejšie topánky, ktoré sa vám zídu najmä v mestách. 

Dôležité upozornenie: Ak cestujete v mesiacoch november – marec, pripravte sa a zbaľte tak, že bude počas dňa veľmi príjemné počasie, no večer môžu v niektorých oblastiach klesnúť teploty pokojne aj na 5 stupňov a bude chladno. V týchto termínoch môžete využiť aj teplú bundu, čiapku a vhodné topánky. Radšej ich budete mať v kufri a v prípade krásneho počasia ich nevyužijete, ako by vám už priamo na mieste mali chýbať a vy ste si neužili každý deň na 100 percent.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru, nabíjačky a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Pri odchode z Izraela sa pripravte na otázky ohľadom vašej batožiny a či ste si ju balili sami. Otázky sa budú týkať toho, či máte pre niekoho nejaký darček alebo vám niekto dal niečo, aby ste preniesli cez hranicu. Kufor tiež pri vstupe alebo výstupe prechádza kontrolou a tak to treba vziať ako fakt a tých niekoľko minút počkať a nehádať sa, že prečo práve váš kufor ide na prehliadku a „vedľajší kufor“ nie.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, powerbanky.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem Prémiový blog

Prémiový blog Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem

Jeruzalem je nevyčerpateľné mesto. Má v sebe všetko od príbehov, legiend, histórie, turbulencií až po niečo neopísateľné a podmanivé. Jeruzalem je…

Za múrmi Jeruzalema: Olivová hora a Betlehem Betlehem

Betlehem Za múrmi Jeruzalema: Olivová hora a Betlehem

Po celodennej prehliadke Jeruzalema sa vydávame za jeho stredoveké múry spoznať aj nemenej dôležité okolie. Už počas prehliadky Chrámovej hory sme…

Mŕtve more a jeho zaujímavé miesta Mŕtve more

Mŕtve more Mŕtve more a jeho zaujímavé miesta

Kde bolo, tam bolo, za posvätným mestom Jeruzalem a na biblickej Júdskej púšti, v tom najnižšom mieste sveta, ležalo zaujímavé, čarovné jazero,…

20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…