Jednou z prvých otázok, ktoré cestovateľom a našim klientom pri výbere dovolenkovej destinácie napadnú, je bezpečnosť. Existujú mestá s veľmi zlou povesťou, kde môžete…
Batožina Švajčiarsko
AKO SA ZBALIŤ DO ŠVAJČIARSKA
Švajčiarsko je krajina, ktorá pre našinca nie je exotická a tak ani otázka balenia nebude veľmi komplikovaná. Zbalíte sa sem tak, akoby ste išli doma na nejaký výlet a jediné špecifikum bude to, či sa chystáte v lete trekovať do švajčiarskych hôr alebo v zime na lyžovačku. Podľa toho budete baliť svoj kufor.
Švajčiarsko je krajina, kde zažijete štyri ročné obdobia a podľa toho, kedy sa sem chystáte sa musíte pobaliť. Leto tu vie byť veľmi príjemne, občas horúce a zimy zase chladné aj so snehom. Pri balení myslite jednoducho na to, čo od Švajčiarska chcete. Ak sem cestujete v lete, zvoľte jednoduchšie, voľnejšie oblečenie z príjemných materiálov. Budete sa občas potiť, a tak si pokojne vezmite viacero tričiek, krátkych košieľ, šiat či blúzok, ktoré viete využiť. Na obutie si vezmite pohodlné topánky do mesta. Počas zimy nezabudnite na zimnú bundu, rukavice, čiapku, pretože ak chytíte studenší front, bude naozaj chladno. Sneh nie je prekvapením počas zimných mesiacov.
Počas letnej sezóny sa môžete vybrať do hôr a prejsť sa viacerými prírodnými chodníčkami. Majte vždy pribalené aj niečo teplé, ak by sa rýchlo zmenilo počasie a rozumné je mať so sebou aj čosi proti dažďu. Ak viete, že sa vyberiete do prírody, vezmite si so sebou aj trekové topánky.
Pre niekoho môže byť Švajčiarsko zaujímavé aj ako zimná destinácia spojená s lyžovačkou. Vtedy sa zase zbalíte úplne inak.
Švajčiarsko je často vnímané ako luxusná krajina a rozhodne tu nájdete viacero luxusných podnikov či reštaurácii, ktoré vyžadujú elegantné a slušné oblečenie. Vezmite si so sebou večerné šaty, bielu košeľu, slušné nohavice, topánky a odnesiete si odtiaľto aj mimoriadne a luxusné zážitky.
Pre niekoho môže byť Lichtenštajnsko zaujímavé aj ako zimná destinácia spojená s lyžovačkou. Vtedy sa zase zbalíte úplne inak.
ČO SI NEZABUDNÚŤ?
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, tablet, a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.
Švajčiarsko má v hoteloch iné koncovky elektrických zásuviek (typ J), tak na to myslite a pribaľte si so sebou adaptér, aby ste si v pokoji mohli nabiť vašu elektroniku. Pouvažujte nad rozdvojkou, ak si so sebou veziete viac elektroniky.
BATOŽINA V LIETADLE
Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú si kupujete. Väčšina leteckých spoločností v roku 2015 zaviedla na európskych letoch poplatok za batožinu, ktorá cestuje v nákladnom priestore lietadla.
Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Švajčiarsko - pripravte sa na dovolenku
Blog Najscestovanejší Švajčiar: V Uzbekistane ma replika pušky dostala pred súd
Thomas Büchler je najscestovanejším mužom zo Švajčiarska a celkovo podľa webu NomadMania 13. najscestovanejším človekom na Zemi. Už ako študent…
Blog Moje najkrajšie cesty planétou
Vybrať si jednu, dve, či zopár tých naj ciest zo všetkých možných, ktoré BUBO ponúka naprieč svetom, nie je vôbec jednoduché. Osobne som pochodil s…
Blog Najkrajšie miesta Álp s BUBO
Alpy ponúkajú more úžasných, rozprávkových miest. Nepreháňam ani len trochu. Azda každý vrchol (a len tých sa tam nájdu tisíce), stena, hrebeň,…
Zurich Zürich - tipy na najkrajšie mesto Švajčiarska
Poďme sa prejsť do švajčiarskeho mesta, ktoré má s Leninom veľa spoločné. Poďte s nami do mesta, ktoré je dnes ukážkou švajčiarskeho luxusu, no v…
Hrad Chillon (Francúzsky: Château de Chillon) sa nachádza sa na brehu Ženevského jazera, v blízkosti mesta Montreux vo francúzskom kantóne Švajčiarska. Najstarší…
Zytgloogle je veža, ktorá bola postavená ako súčasť mestských hradieb v 13. storočí a slúžila ako brána do mesta. Samotná veža mala hlavne obrannú úlohu, a tak jej…
Nápadná kresťanská svätyňa v Zürichu na brehu rieky Limmat nie je len obyčajným kostolom, ale je to aj miesto, kde sa spájajú náboženstvo, história a umenie. Podľa…