Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla na lete do Kolumbie býva okolo 20 kg, ale POZOR! na miestnych preletoch v Kolumbii býva maximálna povolená hmotnosť 15 kg/osoba. Skontrolujte si údaje na svojej letenke. Odporúčame sa preto zbaliť tak, aby Vaša veľká batožina nepresiahla 15 kg, v opačnom prípade je potrebné rátať s poplatkami za nadváhu na miestnych preletoch.

Ako sa zbaliť do Kolumbie? Nechajte si pár voľných kilogramov na nádherné darčeky a suveníry, ktoré ponesiete naspäť. Odporúčame si zobrať jeden kufor s kolieskami, ktorý si budete nechávať v hoteli a jeden malý ruksak, ktorý s Vami pocestuje na palube lietadla a budete ho nosiť so sebou pri prehliadkach miest. 

Pri cestách lietadlom odložte všetky ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do podpalubnej batožiny, pretože z príručnej batožiny Vám ich na bezpečnostnej kontrole odoberú.

V  Kolumbii bude príjemné teplo. Teplé veci (jedny dlhé nohavice, košeľa s dlhými rukávmi a jeden sveter či fleece bunda) sa Vám zídu v klimatizovanom lietadle, autobuse a pri návrate do Európy. Okrem jedných dlhých nohavíc potrebujete už iba krátke nohavice a tričká či košele s krátkym rukávom. Ako obuv sú najvýhodnejšie tenisky alebo kvalitné sandále. Kto chce, môže si zobrať vankúšik pod hlavu (pohodlné sú tvarované nafukovacie), zíde sa pri dlhých presunoch a do lietadla.

Výnimkou z tepla je Bogotá, jedno z najvyššie položených veľkých miest na svete. Tu je vhodné počítať s dažďom a chladnejším počasím okolo 15-20 stupňov. Odporúčame zobrať si aj pršiplášť.

Nezabudnite osobné hygienické potreby, opaľovací krém s dostatočným faktorom, lekárnička. Repelent proti komárom, najlepšie taký, ktorý obsahuje látku DEET (napr. OFF! s obsahom diethyltoluamidu 20 % až  35%), klobúk/šiltovka proti slnku, fotoaparát s príslušenstvom, mobil a nabíjačka.  

Pozor, k nabíjačke potrebujete redukciu na americké zástrčky, prístroj ale musí mať prepínanie na 110V. Skontrolujte si však údaje na Vašej nabíjačke. V Južnej Amerike sú iné zástrčky ako u nás. Redukciu si zaobstarajte ešte doma v predajni elektro, aby ste na zájazde s tým už nestrácali čas. Je ju možné kúpiť aj na letiskách (sú tu však drahšie). 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky a externé nabíjačky (power banky). 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Amerika  

Južná Amerika, Kolumbia

12.03. → 21.03. +17 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2741 3916€
K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Kolumbia, Ekvádor


náročnosť

14 dní

Trvanie

7800 9177€
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Kolumbia


náročnosť

13 dní

Trvanie

3135 4479€
K

Amerika  

Južná Amerika, Kolumbia


náročnosť

10 dní

Trvanie

3219 4024€
Nebezpečenstvo džungle Prémiový blog

Prémiový blog Nebezpečenstvo džungle

Najagresívnejší kmeň sveta, anakondie rybníčky, jaguárí strom, útok divých ôs, najväčšia bolesť na svete a dravec v penise. Ako sa robí hygiena v…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Cartagena - najkrajšie mesto Karibiku Karibik, Cartagena

Karibik, Cartagena Cartagena - najkrajšie mesto Karibiku

Cartagena je srdcom kolumbijského karibského pobrežia. Jedno z najstarších miest v Novom svete, mesto večného leta, rytmov, farieb a vôní,…

Medellin – mesto Pabla Escobara Medellin

Medellin Medellin – mesto Pabla Escobara

Medellín, mesto večnej jari a druhé najväčšie mesto Kolumbie, je veľkým prekvapením. Mladý úspešný starosta mesto mení s dôrazom na ekológiu a…

Ľubor Kučera 23 min. čítania
Pablo Escobar, Narcos - originálne videá Prémiový blog

Prémiový blog Pablo Escobar, Narcos - originálne videá

Keď zavriete oči a máte povedať 3 charakteristiky Kolumbie, tak v nich určite bude kokaín, Pablo Escobar či Narcos.

Ľuboš Fellner 15 min. čítania