Je takmer isté, že väčšinu času budete tráviť v prírode a tomu prispôsobte oblečenie. Nemusíte si nosiť oblek ale napriek tomu môžete vyzerať chic.

Zbalte sa do menšieho kufra alebo cestovnej tašky. Väčšinu času budete tráviť v krátkych nohaviciach a košeli. K safari patrí safari štýl, ktorý nájdete trebárs v obchodoch ako Bushman. Veľa cestovateľov si na mieste kúpi klasické safari oblečenie ako praktický suvenír.  Na večeru vymeňte safari košelu za voľnú ľanovú košeľu s dlhým rukávom, ktorá je vzdušná, elegantná a v podvečerných hodinách chráni aj pred hmyzom. Na hlavu radšej klobúk ako baseballovú šiltovku.

Ako obuv používajte poltopánky a počas dní oddychu sa Vám zídu šlapky.

V letných termínoch jún-august si nezabudnite pribaliť aj teplú bundu (stačí jesenná)! Teploty na noc klesnú na 5-10 stupňov.

Ak cestujete cez obdobie dažďov tak si zoberte pršiplášť.

Nezabudnite na:

fotoaparát
ďalekohľad na safari
odpudzovač hmyzu /Mosi Guard, Autan, Off/
tabletky proti malárii / Malarone a pod./ pokiaľ sa rozhodnete ich užívať
jeden teplý pulóver/bundu
krátke aj dlhé nohavice
Ibuprofen/kvapky do nosa/kvapky do očí
vlhké vreckovky, dezinfekčný gél na ruky

Okrem juhoafrických zásuviek sa v Južnej Afrike vyskytujú (hlavne v Zimbabwe) aj „anglické“ zásuvky typu "G". V prípade, že máte vyhovujúcu koncovku, tak si ju zoberte. Špecifické juhoafrické adaptéry typu "M" je možné kúpiť po prílete na letisku (cca 100 ZAR), alebo v supermarketoch (30-100 ZAR). Tento typ sa nenachádza na „univerzálnych“ adaptéroch.

Ak si beriete so sebou mobilný telefón, digitálny fotoaparát alebo kameru, prípadne všetko naraz, určite sa pri nabíjaní zíde aj rozdvojka!

Ľudia majú často pocit, že miestnym ľuďom (deťom) treba pomáhať a rozdávajú im sladkosti, perá či oblečenie.Afrika vašu charitu nepotrebuje ani ju nechce. Bieli ľudia majú tendenciu mať pocit, že sú viac než ostatní. Ako králi prídu a rozdávajú tzv pomoc. Cukríky, perá, tričká a majú pocit, že spravili niečo dobré. Zabudnite nato a nič nedávajte. Afrika prežije aj bez týchto darov. Ide o konzumné dary, ktoré nikomu nepomáhajú.  Žiadne dary teda nenoste. Jedinou zmysluplnou alternatívou ako správne pomáhať je spojiť sa s lokálnou registrovanou charitou a tá Vám presne povie čo potrebujú.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

4333 4980€
K

Afrika  

Lesotho, Eswatini, Zimbabwe, Zambia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

16 dní

Trvanie

4995
K

Afrika  

Zanzibar, Zimbabwe, Zambia, Tanzánia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

14 dní

Trvanie

3115 4450€
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Botswana


náročnosť

14 dní

Trvanie

2856 4080€
Dr. David Livingstone

26

22:30

júl

2023

Zambia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

David Livingstone bol škótsky lekár, misionár a prieskumník, ktorý sa stal slávnym pre svoje výpravy do južnej a strednej Afriky v 19. storočí. Jeho objavy a výskumy…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC