Oblečenie v Sýrii: Sýria je konzervatívnejšia arabská krajina a tak myslite na to, že si treba so sebou vziať aj oblečenie, aby ste sa ľahšie prispôsobili a zapadli. Ak cestujete počas letných mesiacov, na začiatku jesene či na konci jari, pripravte sa na to, že tu môžete zažiť horúčavy. Naopak na začiatku jari či v neskorú jeseň padnú teploty a bude chladno. Myslite na to pri balení podľa toho, kedy sa do regiónu vyberiete. Ku konzervatívnejším regiónom v Sýrii patrí oblasť Palmýry alebo Crac des Chevaliers. Zvoľte preto do týchto regiónov konzervatívnejšie a slušnejšie oblečenie. Dlhé nohavice alebo tričko s krátkym rukávom je v poriadku, ale neberte si tielka, príliš krátke nohavice či krátke sukne. Pre ženy odporúčame aj jednu šatku na prekrytie prípadných odhalených ramien či výstrihu počas návštevy v kostoloch (Maalula)  či mešitách. Zahaľovať si vlasy netreba, ale je dobré mať so sebou šatku.

Zoberte si so sebou voľné, teplé nohavice, krátke nohavice, tričká alebo košele s krátkym rukávom, jeden pulóver alebo svete (najmä ak cestujete na jar či koncom jesene) a na obutie šľapky, sandále a jedny pevnejšie topánky, ktoré sa vám zídu v mestách počas prehliadok. Nezabudnite na pokrývku hlavy a tak si pribaľte šiltovku, klobúk alebo niečo, čo vás ochráni pred silným slnkom. Určite si pribaľte aj opaľovací krém a slnečné okuliare.

Dôležité upozornenie: Ak cestujete v mesiacoch november – marec, pripravte sa a zbaľte tak, že bude počas dňa veľmi príjemné počasie, no večer môžu v niektorých oblastiach klesnúť teploty pokojne aj na 5-10 stupňov a bude chladno. V týchto termínoch môžete využiť aj teplú bundu, čiapku a vhodné topánky. Radšej ich budete mať v kufri a v prípade krásneho počasia ich nevyužijete, ako by vám už priamo na mieste mali chýbať a vy ste si neužili každý deň na 100 percent!

Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V regióne Blízkeho Východu sa kradne len minimálne, no treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. 

Neberte si so sebou do Sýrie veci týkajúce sa Izraelu. Knihy o Izraeli, časopisy, čokoľvek, čo sa tejto krajiny priamo alebo nepriamo dotýka. Nevidia to tu radi a nechcete, aby vám kvôli tomu vypratávali a prehľadávali celý kufor, či v krajnom prípade zamietli vstup do krajiny.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Sprievodca sa Vám bude snažiť pomôcť pri urýchlení dodania Vašej batožiny, jeho vplyv na prácu leteckej spoločnosti je však veľmi malý. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

E

Ázia  

Sýria, Libanon

08.04. → 17.04. +4 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

2793 3990€
Islam z prvej ruky - všetko, čo treba vedieť Blog

Blog Islam z prvej ruky - všetko, čo treba vedieť

Narodila som sa v Sýrii do kresťansko-moslimskej rodiny. Môj život sa delí na dve etapy - prvá, ktorú som prežila v moslimskej krajine a druhá na…

Katrin Abou Naboutová 9 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC