Cestujúci na japonskom letisku New Chitose Airport boli cez víkend svedkami bizarného incidentu. Z jedného obchodu na letisku zmizli nožnice. Následkom tejto straty bolo…
Batožina Japonsko
Čo sa týka oblečenia, závisí, samozrejme, od typu dovolenky v Japonsku, pretože možností je tu viac než dosť
AKO SA ZBALIŤ DO JAPONSKA?
Oblečenie: Zbaľte si v prvom rade voľné príjemné nohavice na dlhšie presuny mikrobusom/šinkansenom tak, aby sa Vám príjemne sedelo. V Japonsku vždy rátajte s tým, že bude pršať. Prioritou pri výbere Vašich topánok musí byť to, aby sa v nich dalo pohodlne a dlho kráčať (denný priemer 15 km). Poznávanie krajiny je vždy náročné na chôdzu. Odporúčame kvalitnú obuv. Do rezervy si môžete pribaliť jedny tenisky. Okrem dlhých a krátkych nohavíc si zoberte tričká, nepremokavú bundu, pršiplášť, teplejší pulóver, uterák, plavky, šiltovku a cez letné mesiace (jún, júl, august a september) športové sandále, slnečné okuliare a opaľovací krém. Letné mesiace sú v Japonsku horúce a vlhké. Cez zimné mesiace (november, december, január, február, marec) si pribaľte teplú, najlepšie nepremokavú bundu a zimnú čiapku. Nezabudnite si zobrať fotoaparát či svoj mobilný telefón.
ČO SI NEZABUDNÚŤ?
Japonci si potrpia na kvalitné oblečenie a podľa oblečenia hodnotia obchodného partnera a rovnako aj bežného turistu. Na tejto ceste nie je dôvod nebyť slušne oblečený.
Upozornenie: Do Japonska nie je dovolené dovážať potraviny. Prísny zákaz sa týka predovšetkým potravín typu ovocie, zelenina, med, semená, mäso, mäsové výrobky a pečivo.
Zoberte si aj univerzálny adaptér do zásuvky japonské zástrčky majú iný tvar ako v Európe – tzv. americký typ. Pre fungovanie elektrických spotrebičov, nabíjačiek a pod. bude potrebná redukcia. Elektrická sieť je pod napätím 100 voltov.
BATOŽINA V LIETADLE
Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často 23 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na svojej letenke. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebook, tablet) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky elektronické zariadenia, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor (powerbanky a pod.).
Japonsko - pripravte sa na dovolenku
Tokio Tokyo či Tokio - gigant, ktorý vstal z popola
Prehliadka Tokia? Žiaden problém, ak máte skúsenosti. Synonymum špičkových technológií a elektroniky, biznisu, tvrdej firemnej disciplíny, ale aj…
Prémiový blog Ogasawara - japonské Galapágy
Navštíviť Japonsko nie je vôbec náročná záležitosť, čo však jeho najizolovanejšie vzdialené ostrovy? Ogasawara je tajný raj pre športových rybárov…
Osaka Osaka - motor Japonska
Ak sa chystáte navštíviť krajinu vychádzajúceho slnka, určite si vo svojom programe nechajte miesto aj pre návštevu Osaky. Okrem toho, že vďaka…
Prémiový blog TOP 10: Najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte
V priemere sme určite v horách lepší než Holanďania či naši bratia Česi. To nám Slovákom umožňuje do našich ciest po šírom svete zaradiť aj…
Každý národ a etnikum na svete majú svoj vlastný príbeh o tom, ako bol stvorený svet. Výnimkou nie sú ani Japonci, podľa ktorých Japonské ostrovy a bohov stvorili…
Začiatkom 19. storočia sa v Čine zrodilo jedlo, o ktorom vtedy nikto nevedel, že sa neskôr stane kultúrnou ikonou japonskej kuchyne. Ramen, nazývaný aj „Chuka soba“ …
Seriál Šógun mal tohto roku premiéru na platforme Disney+ a stal sa priam fenoménom. Za všetko hovorí jeho kvalita, keď má na ČSFD hodnotenie 87 % ako jeden zo sto…