Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je 23 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na svojej letenke. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Čo sa týka oblečenia, závisí, samozrejme, od typu dovolenky v Japonsku. Odporúčame však zabaliť si:

Oblečenie: Zbaľte si v prvom rade voľné príjemné nohavice na dlhšie presuny mikrobusom/šinkansenom tak, aby sa Vám príjemne sedelo. V Japonsku vždy rátajte s tým, že bude pršať. Prioritou pri výbere Vašich topánok musí byť to, aby sa v nich dalo pohodlne a dlho kráčať (denný priemer 15 km). Poznávanie krajiny je vždy náročné na chôdzu. Odporúčame kvalitnú obuv. Do rezervy si môžete pribaliť jedny tenisky. Okrem dlhých a krátkych nohavíc si zoberte tričká, nepremokavú bundu, pršiplášť, teplejší pulóver, uterák, plavky, šiltovku a cez letné mesiace (jún, júl, august a september) športové sandále, slnečné okuliare a opaľovací krém. Letné mesiace sú v Japonsku horúce a vlhké. Cez zimné mesiace (november, december, január, február, marec) si pribaľte teplú, najlepšie nepremokavú bundu a zimnú čiapku. Nezabudnite si zobrať fotoaparát.

Japonci si potrpia na kvalitné oblečenie a podľa oblečenia hodnotia obchodného partnera a rovnako aj bežného turistu. Na tejto ceste nie je dôvod nebyť slušne oblečený.

Zoberte si aj univerzálny adaptér do zásuvky (dá sa kúpiť napr. v NAY Elektrodom). Japonské zástrčky majú iný tvar ako v Európe – tzv. americký typ. Pre fungovanie elektrických spotrebičov, nabíjačiek a pod. bude potrebná redukcia. Elektrická sieť je pod napätím 100 voltov.

zastrcka

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti. 

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebook, tablet, mp3 prehrávač) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky elektronické zariadenia, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor (powerbanky a pod.).

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.