Ak si kupujete svoju letenku do Peru aj s veľkou batožinou, tak maximálna povolená váha veľkej batožiny do lietadla bude okolo 23 kg/osoba. Odporúčame Vám zobrať si maximálne 15 kg batožiny. Budete mať takto priestor a pár voľných kilogramov na suveníry a darčeky, ktoré ponesiete naspäť. Odporúčame si zobrať jeden kufor (ideálne aj so zámkom), ktorý si budete nechávať v hoteli a jeden malý ruksak, ktorý s Vami pocestuje na palube lietadla a budete ho nosiť so sebou pri svojich individuálnych prehliadkach miest a pamiatok.

Ako sa zbaliť do Peru? Podľa typu cesty, na ktorú sa chystáte. Z oblečenia si zbaľte veci do chladnej, aj do teplej oblasti. Takže určite pribaľte ľahkú bundu, sveter alebo tričko s dlhými rukávmi, košeľu, dvoje dlhé nohavice (jedny do mesta a druhé do prírody), krátke nohavice, tričká s krátkymi rukávmi, veci na spanie. Môžete si zobrať aj plavky, ak Vaše hotely budú mať bazén alebo sa plánujete okúpať v Titicace. V nadmorskej výške nad 3000m n.m. slušne opaľuje, takže nezabudnite šatku, alebo šiltovku, slnečné okuliare. Nezabudnite na pršiplášť resp. nepremokavú bundu. Kvalitné svetre z vlny lamy/alpaky sa dajú od Indiánov kúpiť priamo na mieste za pár dolárov. 
Na obutie sú vhodné ľahké trekingové topánky alebo tenisky príp. ľahké sandále. Nezabudnite, že ostré predmety ako napr. nožík/nožničky a rovnako tekutiny nad 100 mm musia byť umiestnené v kufri.

Odporúčame zobrať aj zariadenia, ktoré využije každý moderný turista, ako sú univerzálny adaptér do zásuvky (dá sa kúpiť napr. v NAY Elektrodom), externú nabíjačku (powerbank). V Južnej Amerike sa zídu aj toaletný papier/papierové vreckovky a vlhčené hygienické vreckovky. Používajte dezinfekciu na ruky. 

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne užívate. V Peru sa stretnete s výškovou chorobou a niektorí ľudia pri nej pociťujú napr. aj bolesti hlavy. Ak si vezmete Ibalgin alebo Paralen, tak ich možno využijete. 

Ak plánujete ísť do Amazónskeho pralesa, tak tu budete potrebovať letné veci – na každý deň jedno tričko, alebo tenkú košeľu, nohavice, krátke nohavice, trekové topánky (rátajte s blatom), prezúvky (tenisky, alebo sandále), kvalitný repelent (napr. AUTAN od firmy Bayer, alebo Off – dostať ich kúpiť bez väčších problémov u nás), slnečné okuliare, krém na opaľovanie, fľašu na vodu, využijete aj čelovku. Výborne sa nám osvedčili aj gumené čižmy namiesto trekových topánok. Je možné si ich požičať alebo si ich môžete za pár dolárov kúpiť všade v Puerto Maldonado a potom ich tam nechať. Nezabudnite si vziať pršiplášť, alebo nepremokavú vetrovku = idete do dažďového pralesa, a bez dažďa by tam žiadny prales skutočne nebol.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň + všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov.  Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebook, tablet, mp3 prehrávač) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, ale aj všetky elektronické zariadenia, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor (powerbanky a pod.). V Južnej Amerike môžete v príručnej batožine mať so sebou fľašku s vodou. 

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.